Wielka inwestycja pod Świętym Krzyżem?

MS
Gmina Nowa Słupia i Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego powalczą o unijne pieniądze na wyjątkowy park, który będzie prezentował świętokrzyskie legendy oraz zachowa dziedzictwo niematerialne Gór Świętokrzyskich. O planach związanych z realizacją tej inwestycji rozmawiamy z dyrektor ROT WŚ Małgorzatą Wilk-Grzywną.

Pani dyrektor, podobno jest szansa na stworzenie w naszym regionie niezwykłego obiektu dla turystów?
- To prawda. Mamy pomysł, by u stóp Świętego Krzyża, w Nowej Słupi zbudować wyjątkowy Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich. Obiekt ma mieć około 2700 metrów kwadratowych powierzchni i wykorzystywać najnowocześniejsze technologie, takie, jak rozszerzona rzeczywistość, wirtualna rzeczywistość, hologramy technologie 5D, itp.

Pierwsze decyzje już zapadły?
- W piątek 28 kwietnia Walne Zgromadzenie członków ROT podjęło uchwałę o współprowadzeniu przez naszą organizację samorządowej instytucji kultury, która miałaby się zająć realizacją tego projektu. 5 maja, została z kolei podpisana umowa pomiędzy gminą Nowa Słupia, a Regionalną Organizacją Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego w sprawie utworzenia tej instytucji kultury pod nazwą Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich. Przed podpisaniem tej umowy, również w piątek odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Gminy, na której radni jednogłośnie podjęli uchwałę o powołaniu cytowanej już instytucji kultury. Jej zadaniem będzie przygotowanie i złożenie wniosku do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na dofinansowanie spektakularnego, naszym zdaniem obiektu turystycznego, jakim ma być Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich.

Spektakularny obiekt - to brzmi intrygująco. Czym nas zaskoczy?
- Obiekt będzie dość duży. Powstanie prawdopodobnie na planie koła, a każda z sal powinna pokazywać jakąś legendę świętokrzyską. Chcemy zaprząc w pokazywanie świętokrzyskich legend najnowocześniejsze technologie, takie jak holograficzna projekcja obrazu, jak interaktywne podłogi i ściany, jak wirtualna rzeczywistość, gry sterowane myślą. Będzie też kino 5D na ponad 100 osób. Chcemy także, aby kilka sal zwiedzało się, wsiadając do wagoników kolejki. Każda z tych sala będzie także miała swoją scenografię, a ideą główną jest powiązanie legend z nauką. Zależy nam na tym, aby pokazać, że wiele legend powstało dlatego, że ówcześni mieszkańcy Gór Świętokrzyskich nie potrafili wytłumaczyć w inny sposób zjawisk przyrodniczych.

Czyli historia i kultura ziemi świętokrzyskiej ma być sprzedana w nowoczesny, przyjazny i ciekawy dla turysty sposób.
- Oczywiście, obiekt musi być na wskroś nowoczesny, bo dzisiaj trudno sobie wyobrazić, by było inaczej. Podane w sposób atrakcyjny, ciekawy, łatwy i przyjemny informacje, zabawa z historią, dreszczyk emocji, czy wreszcie spora doza wiedzy o naszej ziemi muszą trafić do widza w sposób niewymuszony i jakby mimochodem. Jednocześnie ten obiekt od razu ma zachęcać do zwiedzania innych atrakcyjnych miejsc w województwie świętokrzyskim. Planujemy przy wyjściu z parku w sklepie z pamiątkami sprzedawać od razu bilet do świętokrzyskich atrakcji, zainteresowanych współpracą z parkiem.

Dlaczego ma być to Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich?

- Odpowiedź jest oczywista. Góry Świętokrzyskie to kolebka historii i bogatych tradycji. Miejsce, gdzie pogańska magia krzyżuje się z miejscem chrześcijańskiego kultu. Niezwykłość tego miejsca przyciąga tu przez cały rok rzesze turystów. Chcemy im pokazać, jak kształtowała się na tu historia, dotrzeć do jej korzeni i w bardzo interesujący sposób przekazać tę fascynującą wiedzę. Poza tym, mówiąc wprost, nie mamy na naszym terenie zbyt wielu znanych w skali Europy zabytków dziedzictwa materialnego. Ani jeden świętokrzyski obiekt nie znajduje się na liście UNESCO. Nie powalczymy o turystę, zwłaszcza zagranicznego, wspaniałymi zbiorami sztuki czy też najpiękniejszymi zamkami i pałacami Europy. To co wyróżnia Góry Świętokrzyskie pod względem kulturowym to owo unikatowe dziedzictwo niematerialne: legendy, opowieści, podania. One właśnie będą bazą do snucia pięknych i pouczających opowieści podczas zwiedzania naszego parku. Wykorzystamy popularną aktualnie w marketingu turystycznym technikę storytelling. Znane konsumenckie marki handlowe i słynne atrakcje turystyczne tworzą często swoje opowieści w oparciu o wykreowane współcześnie historie. My nie musimy ich tworzyć. My je mamy w Górach Świętokrzyskich. I to w ogromnych ilościach. Legendy to nasz niewykorzystany dotąd kulturowy wyróżnik. Kto nie zna w Polsce słynnego madejowego łoża? Ale ile jest osób, które wie, że Madej to był zbój świętokrzyski? A my chcemy to właśnie pokazać. Chcemy niejako zmaterializować owo niematerialne dziedzictwo właśnie w naszym parku.

Gdzie dokładnie planuje się jego lokalizację?

- Obiekt ma powstać w Nowej Słupi, u stóp Świętego Krzyża w sąsiedztwie miejsca, gdzie dziś odbywają się dymarki, impreza, która pod względem frekwencji nie ma sobie u nas równych. Tak naprawdę będziemy rozbudowywać, istniejący dziś na terenie Centrum Kulturowo - Archeologicznego w Nowej Słupi, amfiteatr. Całość ma prezentować się imponująco.

Skąd pochodzić będą pieniądze na ten projekt?

- Oczywiście duże pole do popisu dają fundusze unijne. Powołana przez ROT i gminę w piątek instytucja kultury złoży wniosek o dofinansowanie inwestycji właśnie z tych źródeł, jak tylko zostanie rozpisany konkurs.

Dziękujemy za rozmowę.

Handlowcy w galeriach rezygnują z pozwu

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
adas

kolejna inwestycja okaze sie niewypalem Łojek znowu bedzie rzerowal  na ludzkiej niwnosci robiac wszystkich do okola w niezlego balona . zacierajac rece ze kaska leci  ale naszczescie znowu cbs wkroczy do akcji i tym razem napewno akcja okarze sie wielkim powodzeniem 

M
Marko

Bełkot. Ktoś, kto pisze lub mówi takie rzeczy nie zdaje sobie sprawy ile kosztują takie technologie w zakupie i potem w konserwacji oraz utrzymaniu. Nie ma też najmniejszego pojęcia ile kosztuje kontent. Powstanie kolejny bubel, który będziemy musieli utrzymywać z własnych podatków, gdyż to nie ma prawa się zwrócić, a tym bardziej samofinansować. Kino na 100 osób? Rozumiem jakiś obiekt, w którym można zgromadzić i sprzedać bilety dla 1500-2000 osób, ale czy ktoś tam w ROT myśli? Czy umie liczyć i zna się na zarabianiu pieniędzy? Wydawać darowane jest łatwo, ale niech coś sami zarobią. Do muzeów w Polsce masowo się nie chodzi, a bilety też do nich nie mogą być zbyt drogie, gdyż głównym targetem odbiorców są szkoły. Zacytowane technologie nie kosztują setek tysięcy, a raczej dziesiątki milionów złotych. Technologie te po pięciu latach (okres ochronny programów unijnych) nie będą już wiele warte, gdyż bardzo szybko się zestarzeją, a na nowy kontent nie będzie ich stać, gdyż ten biznesowy bubel nie ma prawa na siebie w takiej formie zarobić, a co dopiero odłożyć jakiekolwiek fundusze na swój rozwój. Większa liczba turystów może ewentualnie przyjechać i zostawić pieniądze na jakieś spektakularne wydarzenie kulturalne lub sportowe, ale nie żeby zobaczyć hologram Zbója Madeja i projekcje 3D czarownic.  

g
guido

bah.....niente natura o cultura...solo virtualità , niente che riempia il cuore o la mente !!!

Dodaj ogłoszenie