Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka inwestycja pod Świętym Krzyżem?

MS
Gmina Nowa Słupia i Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego powalczą o unijne pieniądze na wyjątkowy park, który będzie prezentował świętokrzyskie legendy oraz zachowa dziedzictwo niematerialne Gór Świętokrzyskich. O planach związanych z realizacją tej inwestycji rozmawiamy z dyrektor ROT WŚ Małgorzatą Wilk-Grzywną.

Pani dyrektor, podobno jest szansa na stworzenie w naszym regionie niezwykłego obiektu dla turystów?
- To prawda. Mamy pomysł, by u stóp Świętego Krzyża, w Nowej Słupi zbudować wyjątkowy Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich. Obiekt ma mieć około 2700 metrów kwadratowych powierzchni i wykorzystywać najnowocześniejsze technologie, takie, jak rozszerzona rzeczywistość, wirtualna rzeczywistość, hologramy technologie 5D, itp.

Pierwsze decyzje już zapadły?
- W piątek 28 kwietnia Walne Zgromadzenie członków ROT podjęło uchwałę o współprowadzeniu przez naszą organizację samorządowej instytucji kultury, która miałaby się zająć realizacją tego projektu. 5 maja, została z kolei podpisana umowa pomiędzy gminą Nowa Słupia, a Regionalną Organizacją Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego w sprawie utworzenia tej instytucji kultury pod nazwą Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich. Przed podpisaniem tej umowy, również w piątek odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Gminy, na której radni jednogłośnie podjęli uchwałę o powołaniu cytowanej już instytucji kultury. Jej zadaniem będzie przygotowanie i złożenie wniosku do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na dofinansowanie spektakularnego, naszym zdaniem obiektu turystycznego, jakim ma być Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich.

Spektakularny obiekt - to brzmi intrygująco. Czym nas zaskoczy?
- Obiekt będzie dość duży. Powstanie prawdopodobnie na planie koła, a każda z sal powinna pokazywać jakąś legendę świętokrzyską. Chcemy zaprząc w pokazywanie świętokrzyskich legend najnowocześniejsze technologie, takie jak holograficzna projekcja obrazu, jak interaktywne podłogi i ściany, jak wirtualna rzeczywistość, gry sterowane myślą. Będzie też kino 5D na ponad 100 osób. Chcemy także, aby kilka sal zwiedzało się, wsiadając do wagoników kolejki. Każda z tych sala będzie także miała swoją scenografię, a ideą główną jest powiązanie legend z nauką. Zależy nam na tym, aby pokazać, że wiele legend powstało dlatego, że ówcześni mieszkańcy Gór Świętokrzyskich nie potrafili wytłumaczyć w inny sposób zjawisk przyrodniczych.

Czyli historia i kultura ziemi świętokrzyskiej ma być sprzedana w nowoczesny, przyjazny i ciekawy dla turysty sposób.
- Oczywiście, obiekt musi być na wskroś nowoczesny, bo dzisiaj trudno sobie wyobrazić, by było inaczej. Podane w sposób atrakcyjny, ciekawy, łatwy i przyjemny informacje, zabawa z historią, dreszczyk emocji, czy wreszcie spora doza wiedzy o naszej ziemi muszą trafić do widza w sposób niewymuszony i jakby mimochodem. Jednocześnie ten obiekt od razu ma zachęcać do zwiedzania innych atrakcyjnych miejsc w województwie świętokrzyskim. Planujemy przy wyjściu z parku w sklepie z pamiątkami sprzedawać od razu bilet do świętokrzyskich atrakcji, zainteresowanych współpracą z parkiem.

Dlaczego ma być to Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich?

- Odpowiedź jest oczywista. Góry Świętokrzyskie to kolebka historii i bogatych tradycji. Miejsce, gdzie pogańska magia krzyżuje się z miejscem chrześcijańskiego kultu. Niezwykłość tego miejsca przyciąga tu przez cały rok rzesze turystów. Chcemy im pokazać, jak kształtowała się na tu historia, dotrzeć do jej korzeni i w bardzo interesujący sposób przekazać tę fascynującą wiedzę. Poza tym, mówiąc wprost, nie mamy na naszym terenie zbyt wielu znanych w skali Europy zabytków dziedzictwa materialnego. Ani jeden świętokrzyski obiekt nie znajduje się na liście UNESCO. Nie powalczymy o turystę, zwłaszcza zagranicznego, wspaniałymi zbiorami sztuki czy też najpiękniejszymi zamkami i pałacami Europy. To co wyróżnia Góry Świętokrzyskie pod względem kulturowym to owo unikatowe dziedzictwo niematerialne: legendy, opowieści, podania. One właśnie będą bazą do snucia pięknych i pouczających opowieści podczas zwiedzania naszego parku. Wykorzystamy popularną aktualnie w marketingu turystycznym technikę storytelling. Znane konsumenckie marki handlowe i słynne atrakcje turystyczne tworzą często swoje opowieści w oparciu o wykreowane współcześnie historie. My nie musimy ich tworzyć. My je mamy w Górach Świętokrzyskich. I to w ogromnych ilościach. Legendy to nasz niewykorzystany dotąd kulturowy wyróżnik. Kto nie zna w Polsce słynnego madejowego łoża? Ale ile jest osób, które wie, że Madej to był zbój świętokrzyski? A my chcemy to właśnie pokazać. Chcemy niejako zmaterializować owo niematerialne dziedzictwo właśnie w naszym parku.

Gdzie dokładnie planuje się jego lokalizację?

- Obiekt ma powstać w Nowej Słupi, u stóp Świętego Krzyża w sąsiedztwie miejsca, gdzie dziś odbywają się dymarki, impreza, która pod względem frekwencji nie ma sobie u nas równych. Tak naprawdę będziemy rozbudowywać, istniejący dziś na terenie Centrum Kulturowo - Archeologicznego w Nowej Słupi, amfiteatr. Całość ma prezentować się imponująco.

Skąd pochodzić będą pieniądze na ten projekt?

- Oczywiście duże pole do popisu dają fundusze unijne. Powołana przez ROT i gminę w piątek instytucja kultury złoży wniosek o dofinansowanie inwestycji właśnie z tych źródeł, jak tylko zostanie rozpisany konkurs.

Dziękujemy za rozmowę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia