„Świętokrzyskie - jaka przyszłość?” to pierwsza tak duża konferencja gospodarcza w naszym regionie. Organizują ją w hotelu Binkowski w Kielcach “Echo Dnia”, “Radio Kielce” i Urząd Marszałkowski. O kondycji województwa i kierunkach pozwalających na szybki jego rozwój dyskutować będą między innymi Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego, Michał Sołowow, jeden z najpotężniejszych polskich przedsiębiorców, główny akcjonariusz spółki Synthos, właściciel spółek Rovese, Barlinek i Komfort, Wojciech Lubawski, prezydent Kielc, Krzysztof Klicki, twórca spółki Kolporter, Mirosław Lubarski, wiceszef Grupy PSB, Piotr Lichota – twórca JuraParku w Bałtowie i wiele innych wybitnych osób. Transmisja telewizyjna od godziny na 13 na echodnia.eu, radiowa od 13.05 na antenie Radia Kielce.
ZOBACZ WIDEO: Michał Sołowow, Człowiek Roku 2014 o tym co zrobić, by Kielce i region nie umierały
O problemach regionu świętokrzyskiego głośno mówił na początku roku Michał Sołowow, odbierając nagrodę dla Człowieka Roku 2014. Mówił wtedy,że kondycja naszej lokalnej gospodarki jest dramatyczna. Co więcej, prognozy demograficzne nie pozostawiają złudzeń. Region szybko się starzeje, a młodzi ludzie wyjeżdżają do innych miast lub za granicę. - Potrzebujemy dyskusji o tych problemach i natychmiastowych działań, idei i strategii, które zmienią miasto i region. Musimy wykreować impuls, potrzebujemy jakiegoś sprzężenia zwrotnego, potrzebujemy czegoś, co pomogłoby zacząć generować w Kielcach dobrobyt, co będzie kołem zamachowym, co pozwoli kolejnym pokoleniom w Kielcach pozostawać i do Kielc przybywać - mówił Michał Sołowow.
CZYTAJ TAKŻE: Trzeba walczyć o Świętokrzyskie. W piątek debata o przyszłości województwa
Jeden z największych polskich przedsiębiorców wskazuje, na co trzeba położyć największy nacisk, by świętokrzyskie odżyło. Są to komunikacja, edukacja. - Brakuje nam dróg ekspresowych, które połączą nas z innymi regionami. Zapomnieliśmy też o kolei. Bez niej Kielce będą miastem drugiej kategorii. Taka kolej pozwoliłaby nam nie budować lotniska w Obicach. Za to potrzebujemy powiększenia lotniska w Masłowie, żeby mogli tu wylądować ci, którzy mogą zainwestować tutaj pieniądze lub ich kontrahenci - zaznacza biznesmen. Podkreśla także, że wysoka jakość nauczania ma kluczowe znaczenie dla zatrzymania młodych ludzi i przyciągnięcia tu studentów z innych miast.
CZYTAJ TAKŻE: Michał Sołowow i jego recepta na rozwój regionu, W piątek debata o jego przyszłości (WIDEO)
Problemem jest też brak specjalizacji, zarówno Kielc, jak i całego regionu. - 20 lat temu byliśmy zagłębiem budowlanym. Teraz szansy możemy upatrywać w tworzeniu centrów obsługi firm. Ale bez odpowiedniej infrastruktury i zachęty, inwestorzy sami się tu nie zjawią. Druga specjalizacja, o której można myśleć, to zdrowie - wymienia Michał Sołowow.
CZYTAJ TAKŻE: Szymon Mazurkiewicz o przyciąganiu inwestorów. W piątek debata o przyszłości regionu
O tym, jak ważne jest stworzenie spójnej strategii rozwoju regionu, nie trzeba nikogo przekonywać. - Dramatyczne prognozy demograficzne, szybkie wyludnianie i starzenie się regionu, wysokie bezrobocie, niewielka liczba dużych firm produkcyjnych - to wszystko składa się na bardzo złą kondycję naszej lokalnej gospodarki. Od kilku lat region stoi w miejscu. Mimo unijnych dotacji, nie przybywa u nas inwestorów, a gospodarka nie rozwija się. Trzeba obudzić się z tego snu i zacząć działać. Dlatego właśnie organizowana przez marszałka województwa oraz redakcje „Echa Dnia” i Radia Kielce debata z udziałem przedsiębiorców, którzy stanowią siłę tego regionu, jest tak ważna. Bo czasu na podjęcie konkretnych działań mamy coraz mniej - mówi Stanisław Wróbel, redaktor naczelny „Echa Dnia”.
Kierunek rozwoju powinni wskazać nie samorządowcy, tylko ci, którzy prowadzą tu biznes.- W 2013 roku PKB w Świętokrzyskiem wynosił zaledwie 73 procent średniej krajowej. To znaczy, że nie kieruje się pieniędzy w rozwijanie biznesu i nie buduje silnej gospodarki. O kierunku, w jakim podążać powinno Świętokrzyskie, nie można dyskutować tylko w gronie samorządowców i polityków. To głos przedsiębiorców powinien być tym, który słychać najgłośniej - podkreśla Joanna Gergont, redaktor naczelny Radia Kielce.
CZYTAJ TAKŻE: Krzysztof Klicki o współpracy biznes-samorząd. W piątek debata o przyszłości regionu (WIDEO)
Uwaga! Tego samego dnia wieczorem ogłoszona zostanie lista 100 największych firm województwa świętokrzyskiego. Gala w hotelu Binkowski, od godziny 19. Transmisja telewizyjna na echodnia.eu.
W poniedziałek, 12 października, z „Echem Dnia” ukaże się „Złota Setka - ranking największych firm województwa świętokrzyskiego”. Listę 100 czołowych przedsiębiorstw regionu nasza redakcja przygotowuje od 2008 roku. W zestawieniu, któremu od kilku lat patronuje minister gospodarki, prezentujemy największe firmy działające w Świętokrzyskiem. To obiektywne, bo nie oparte na żadnych szacunkach, ocenach czy prognozach, ale na twardych danych liczbowych, bardzo obszerne kompendium wiedzy o kondycji naszych firm oraz całego regionu. Wydawnictwo to jest doskonałą okazją do dyskusji na ten temat i piątkową galę „Złotej Setki” poprzedzi konferencja gospodarcza „Świętokrzyskie Jaka Przyszłość”.
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?