„Wielki Projekt” w Zamku Królewskim i o Zamku Królewskim - Transmisja LIVE

Materiał informacyjny Polska Wielki Projekt

Wideo

Zobacz galerię (0 zdjęć)

29 maja Zamek Królewski w Warszawie gości uczestników drugiego dnia kolejnej, XI już edycji Kongresu „Polska Wielki Projekt”. Tym razem hasłem przewodnim spotkania jest: „XXI wiek – Bezpieczeństwo – Kultura”, a zwieńczeniem wydarzenia wręczenie nagrody Kongresu dla „twórcy prawego i sprawiedliwego”, której patronem jest prezydent Lech Kaczyński.

Ideą główną organizatorów spotkań z cyklu „Polska Wielki Projekt” jest budowanie pomostów łączących rzeczywistości, traktowane zbyt często rozdzielnie: sztuki, ekonomii i polityki, które łączą się w jednym wielkim projekcie: Polska, czyli… nasza tożsamość. Tej zaś nie ma bez polskiej kultury. Dlatego głównym punktem każdego kongresu jest wyróżnienie ludzi, którzy ją tworzą. Ponownie wręczenie tej wyjątkowej nagrody będzie zwieńczeniem także tej edycji Kongresu.

Tegoroczną nagrodę kapituła przyznała twórcy sztuk wizualnych, rzeźbiarce. Jak często bywa, znana jest bardziej na świecie niż w Polsce, choć do polskości przyznaje się jak mało kto i ma zasługi w walce o jej suwerenność. Zresztą każdy z dotąd wyróżnionych twórców to cała epoka polskiej kultury: Wojciech Kilar, Lech Majewski, Marek Nowakowski, Antoni Libera czy Jarosław Marek Rymkiewicz.

Bezpieczeństwo najważniejsze: kulturowe

Wcześniej jednak uczestnicy kolejnych spotkań będą kontynuować poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jak powinno się definiować bezpieczeństwo w nowej, postpandemicznej rzeczywistości. Pierwszego dnia Kongresu kolejne panele poświęcone było nowemu definiowaniu bezpieczeństwa w obszarze zdrowia, bezpieczeństwu monetarnemu, energetycznemu i łańcuchów dostaw, które zostały przerwane przez koronawirusa. Pandemia uzmysłowiła nam bowiem wszystkim, z jak kruchym i ulotnym, a zarazem niezbędnym dobrem mamy do czynienia, zadając potężny cios gospodarkom, instytucjom politycznym i globalnej solidarności. Świat, który nadchodzi, wcale nie musi być jednak światem mniej stabilnym i mniej solidarnym. Przeciwnie, może pojawić się przed nami kolejna szansa na wzmocnienie odpowiedzialności i sprawności państwa oraz zbudowania nowego strategicznego aliansu, który połączy kraje Trójmorza.

Bezpieczeństwo jest zbyt ważne, żeby zostawić je specjalistom od bezpieczeństwa, a kultura jest zbyt ważna, żeby bezpieczeństwa nie obejmowała. Dlatego dwa dni obrad Kongresu zostaną złączone klamrą: panelem dotyczącym „bezpieczeństwa kulturowego”. Jeśli bezpieczeństwo danego narodu polega na chronieniu jego ciągłości i tożsamości, to na tym samym przecież polega kultura.

 • 29 maja, godz. 10:30 – 12:00
  Bezpieczeństwo kulturowe
  Paneliści:
  Mateusz Piotrowski
  Edwin Bendyk
  Prof. Andrzej Zybertowicz
  Barbara Schabowska
  Moderator:dr hab. Michał Łuczewski

Dzień dla królewskiego zamku
W kontekście bezpieczeństwa symboliczne jest miejsce debat Kongresu: Zamek Królewski, który przez lata gościł kolejne Kongresy, poświęcone różnym tematom, a w tym roku drugi dzień Kongresu zostanie poświęcony właśnie Zamkowi Królewskiemu. W ten sposób organizatorzy chcą uczcić pięćdziesięciolecie jego odbudowy. Siła polskiej kultury sprawiła, że dumny, królewski symbol I Rzeczpospolitej został odbudowany w czasach komunizmu za przyzwoleniem partii, która jeszcze chwilę wcześniej chciała zatrzeć jakąkolwiek pamięć o dawnej Polsce.

Wersja angielska

 • 29 maja, godz. 12:30 – 13:30
  Dyskusja o koncepcji prof. Jana Bogusławskiego odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie
  Paneliści: Prof. Wojciech Fałkowski
  Prof. Magdalena Gawin
  Prof. Jakub Lewicki
  Bożena Radzio
  Moderator: Prof. Jerzy Bogusławski

 • 29 maja, godz. 14:30 – 16:00
  Zamek Królewski w Warszawie jako centrum kultury narodowej. Przeszłość i wizja przyszłości
  Paneliści:Prof. Juliusz A. Chrościcki
  Prof. Wojciech Fałkowski
  Prof. Jerzy Miziołek
  Moderator:prof. Joanna M. Sosnowska

 • 29 maja, godz.16.00
  Wręczenie nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz otwarcie wystawy pracy laureata

Obrady Kongresu można śledzić online pod adresem: polskawielkiprojekt.pl

Materiał oryginalny: „Wielki Projekt” w Zamku Królewskim i o Zamku Królewskim - Transmisja LIVE - Polska Times

Dodaj ogłoszenie