Nasza Loteria

Wielki zakład przetwarzania śmieci w gminie Tuczępy już gotowy. Zobacz, jakie będzie miał możliwości i ilu ludzi zatrudni

Redakcja
Paweł Łodej pokazuje linię sortowniczą zamontowaną w hali.
Paweł Łodej pokazuje linię sortowniczą zamontowaną w hali. Agnieszka Kuraś
Na granicy dwóch powiatów - staszowskiego i buskiego powstał najnowszy w województwie świętokrzyskim Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi, który będzie przyjmował odpady komunalne z terenu zamieszkałego przez około 200 tysięcy osób. O historii tego projektu, jego możliwościach i przyszłości rozmawiamy z Pawłem Łodejem – Członkiem Zarządu Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi - pełnomocnikiem do spraw realizacji projektu.

Agnieszka Kuraś. - Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi na pograniczu gminy Staszów i gminy Tuczępy w powiecie buskim to idea znana od lat. Czy dziś możemy mówić o tym, że się zmaterializowała?
Paweł Łodej.
- Dokładnie. Drogę do realizacji tego projektu zaczęliśmy kilka lat temu. Nie obyło się bez przygód, ale dziś jesteśmy na finiszu. Wszystkie prace budowlane na terenie zakładu zostały zakończone. Powstała kwatera składowania odpadów, sortownia, kompostownia, i wszystkie inne obiekty przewidziane w projekcie. Jesteśmy w trakcie dostaw maszyn. W najbliższych dniach wszystkie maszyny pojawią się na placu. Jesteśmy również na etapie rekrutacji pracowników. Jednocześnie rozpoczynamy etap uzyskiwania pozwoleń niezbędnych do uruchomienia zakładu. Potem już tylko przyjmowanie pierwszych odpadów.
Projekt jest ogromny. Wartość to ponad 52 miliony złotych, a teren z którego odpady będą przyjmowane to 18 gmin, które zamieszkuje ponad 150 tysięcy mieszkańców.
Zasięg będzie jeszcze większy, bo docelowo będą to 22 gminy, które stanowią tak zwany Region V w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami. Wartość inwestycji jest duża, ale dzięki temu powstał kompleksowy zakład gospodarki odpadami komunalnymi. Prawie 30 milionów złotych to kwota dofinansowania, które udało się pozyskać z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Mówił pan wcześniej o przygodach podczas realizacji projektu. Jakie to były problemy?
W 2011 roku cała idea projektu wisiała na przysłowiowym włosku. Chciałbym podkreślić tutaj jeden fakt, że gdyby nie zaangażowanie w ten projekt gminy Staszów i osobiste zaangażowanie burmistrza Romualda Garczewskiego nie byłoby dziś zakładu w Rzędowie. Ostatecznie samorządowcy podjęli decyzję i wzięli sprawy niejako w swoje ręce. To pozwoliło nam też przekonać sceptyków, że ta inwestycja jest bezpieczna dla środowiska i dla ludzi.

Na czym będzie polegała kompleksowa gospodarka odpadami na terenie zakładu?
Realizacja projektu polegała na wybudowaniu pełnozakresowej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych. Wszystkie odpady, które trafią do naszego zakładu, zostaną w pełnym zakresie zagospodarowane. Naszym podstawowym celem jest wysegregowanie ze strumienia odpadów jak największej ilości materiału, który można powtórnie przetworzyć, tak aby na składowisko trafiało jak najmniej balastu.

Skorzysta na tym środowisko, kto jeszcze?
Zyska środowisko, poprawią się warunki życia i zdrowia mieszkańców. Są też inne korzyści. Zatrudnienie znajdzie u nas ponad czterdzieści osób. Uruchomiliśmy także Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej. Dzięki temu przekazujemy wiedzę odnośnie postępowania z odpadami.

Początkowo projekt w Rzędowie miał mniejszy zakres.
Zakres pierwotnego projektu nie obejmował na przykład mobilnej linii do produkcji paliwa alternatywnego. Ogromną zaletą tej instalacji, jest to, że tworzenie paliwa alternatywnego jeszcze bardziej ograniczy ilość odpadów, które trafią na składowisko. To najważniejsza korzyść dla tego przedsięwzięcia. Paliwo takie będzie mogło trafić na przykład do cementowni.

Kiedy pierwsze odpady przyjadą do sortowni i jakie są plany na przyszłość?
Chcemy, aby pierwsze odpady trafiły do nas  w połowie marca. W ramach poszerzenia projektu będziemy budowali kolejną kwaterę dla potrzeb składowiska odpadów. Chcemy stale rozwijać zakład i stwarzać nowe możliwości. Mamy duży teren do zagospodarowania i liczymy na to, że uda nam się jeszcze skorzystać ze środków unijnych – jak nie w tym, to w następnym okresie programowania.
Dziękuję za rozmowę.

od 16 lat
Wideo

Andrzej Duda spotkał się z przedsiębiorcami w Jasionce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
promilek
Śledzę na bierząco ogłoszenia dotyczące pracy i nie widziałem naboru specjalistów na stanowiska do tego zakładu w ostatkich kilku miesiącach.
Zapewne każda z gmin która dołożyła kasę miała za gwaranowane zatrudnienie swoich bliskich w tak nowoczesnym zakłądzie. Ciekawi mnie tylko ile tańsze będą opłaty za śmieci, skoro wszyscy dołożyliśmy się do tego przedsięwzięcia za pośrednictem naszych gmin, do kórych płacimy podatki. 
t
taki
pochwalcie sie ile miejsc pracy bedzie na naszym terenie zafundowaliscie nam w gminie tuczępy nastepywy "wychodek" jaki z tego bedzie miała gminna zysk, co z tego bedą miec mieszkańcy?
c
czytelnik222
Niestety taka prawda, że projekt w pewnym momencie zostal praktycznie odłożony na półkę przez większość gmin. Gdyby nie zaangażowanie gminy Staszów pewnie by pozostał w fazie planów.
Inna sprawa że redakcja mogła by kontrolować teksty, bo przekręcenie nazwiska rozmówcy to wstyd i hańba
k
kols
Widac, że niewiele wiesz. Miliony to może 2-3 gminy włozyły. Pozostałe to tysiące, a niektóre to np 5 tysięcy. Śmiech, włożyły grosze, a teraz by chciały zarobić na tym :-)
Za burmistrza Iskry szło to do sprywatyzowania na szczęście burmistrzostwo wziął Garczewski i nie dał sprywatyzować a pogonił malkontentnych wójtów i burmistrzów i inwestycję doprowadzi do końca!
d
dziki
To bardzo niewuwaznie sledzisz, bo ogłoszenia były i do dzisiaj wiszą na stronie www spółki. Dostep mają do niej wszyscy mieszkańcy świata :-) No chyba, że jesteś z Marsa :-)
S
Sid1
Zamiast spalac śmieci w  indywidualnych piecach, będą spalać w cementowniach, ot cała ekologia...
p
pkr
A co, obcych do śmieci miał brać?
Jakbym miał zatrudniać za najnędzniejsze zarobki, bez kwalifikcji i miał 75 takich samych cv, to niby na jakiej podstwie miałbym wybrać czterech zatrudnionych?
Losowania?
 
m
makulatura
Pani redaktor. A zdjęcie tytułowe ze sprawowanymi odpadami, to skąd? Z Tuczęp?
c
czytelnik 17
ściema i tyle moze ktoś zaiunetesowałby się rekrutacją jak pan łodej powstawiał swoich ludzi
n
notak
Jaki nick taki rozum.
Do Morawicy marsz!
O
Odpa_dek
Panie Łodej! Nie słódź pan Garczewskiemu! Nie siej mu już przedwyborczej propagandy! Bo interes uratowaly wszystkie Gminy. Burmistrzowie i wójtowie. Którzy w ten prywatny biznes powstający od 2002 roku władowali ze swych bużetów miliony!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia