Wielkie pieniądze rozdzielone. Będzie nowy teatr "Kubuś". Zobacz, co jeszcze

/r/
– Pieniędzy wystarczyło dla sześciu pierwszych przedsięwzięć, które otrzymały najwyższą ocenę punktową – informuje marszałek Adam Jarubas.
– Pieniędzy wystarczyło dla sześciu pierwszych przedsięwzięć, które otrzymały najwyższą ocenę punktową – informuje marszałek Adam Jarubas.
Nowy teatr "Kubuś" w Kielcach, rozbudowa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, nowa biblioteka w Ostrowcu - to powstanie. Nie będzie słynnego już Muzeum Legend Świętokrzyskich w Bałtowie. Urząd Marszałkowski rozdzielił pieniądze na projekty związane z dziedzictwem kulturowym.

Projekt dalszej rewitalizacji Zespołu Klasztornego na Świętym Krzyżu, Centrum Multimedialne w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach, Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, projekty adaptacji pomieszczeń na potrzeby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” i kompleksowej rewitalizacji kieleckiej Karczówki oraz Ostrowiecki Browar Kultury – będą finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020. Zarząd Województwa zdecydował w środę, że otrzymają one w sumie ponad 58 milionów złotych dofinansowania z działania „Zachowanie dziedzictwa naturalnego i kulturowego”.

Ogłoszony przez Urząd Marszałkowski konkurs w ramach nowego okresu unijnego finansowania cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony potencjalnych wnioskodawców – samorządów, instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz kościelnych osób prawnych i związków wyznaniowych. W sumie wpłynęło 80 projektów, z których po ocenie formalno – merytorycznej zostało 41.

Autorzy projektów ubiegali się o ponad 190 milionów złotych dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego, tymczasem w tym konkursie do podziału było 60 milionów złotych.

– Tych pieniędzy starczyło dla sześciu pierwszych przedsięwzięć, które otrzymały najwyższą ocenę punktową – informuje marszałek Adam Jarubas. – Najważniejszymi kryteriami oceny były: regionalny i ponadregionalny zasięg oddziaływania projektu, kompleksowość planowanych prac oraz podniesienie – w wyniku realizacji projektu – atrakcyjności turystycznej i gospodarczej regionu.

Dotacje trafią do:

  • Gmina Bieliny – na realizację projektu „Podwyższenie walorów dziedzictwa kulturowego oraz rozbudowa infrastruktury kulturalnej i turystycznej poprzez rewitalizację Zespołu Klasztornego na Świętym Krzyżu wraz z rozbudową Osady Średniowiecznej” (wartość projektu to 15 milionów 44 tysięcy złotych, kwota dofinansowania 12 milionów 35 tysięcy złotych). W ramach projektu mają powstać miedzy innymi miejsca hotelowe. – To wspólny projekt z klasztorem ojców oblatów – informuje wójt Sławomir Kopacz. –W jego ramach zostanie dokończona rewitalizacja klasztoru, chodzi o skrzydło mieszczące pokoje mieszkalne, kuchnię. My chcemy rozbudować osadę średniowieczną o budynek prezentujący kulturę ludową Gór Świętokrzyskich. Ma to być obiekt całoroczny dzięki czemu wydłużymy czas pracy osady. Wkrótce ogłosimy konkurs na jego opracowanie, stanie on na terenie osady lub za pasażem handlowym przy parkingu.
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach na projekt „Rozwój zasobów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej imienia Witolda Gombrowicza w Kielcach – Centrum Multimedialne” (całkowita wartość przedsięwzięcia to 15 milionów 89 tysięcy złotych, w tym 12 milionów 71 tysięcy złotych dotacji). – To bardzo dobra wiadomość – cieszy się Jadwiga Zielińska, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.- W nowym budynku o powierzchni 1400 metrów kwadratowych mają się znaleźć kameralne miejsca do czytania, słuchania muzyki, oglądania filmów czy grania, zbiory byłyby w nich na wyciągnięcie ręki. Dysponujemy gotową dokumentacją więc prace mogłyby się zacząć w przyszłym roku.
  • Instytucja Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe na projekt „Muzeum Zamek Krzyżtopór w Ujeździe – jako multimedialny spacer śladami Ossolińskich” (wartość projektu 2 miliony 180 tysięcy złotych, unijne dofinansowanie – 1 milion 418 tysięcy złotych),
  • Miasto Kielce na realizację projektu „Adaptacja budynków zespołu powięziennego przy ulicy Zamkowej w Kielcach na potrzeby Teatru Lalki Aktora „Kubuś” (całkowita wartość przedsięwzięcia to 19 milionów 987 tysięcy złotych, w tym 13 milionów złotych dotacji). Na zamkowym wzgórzu z połączonych zabytkowych budynków dawnej kuźni i dworku starosty powstaną dwie sceny teatralne z pełnym zapleczem technicznym, pracownie, garderoby dla aktorów. Teraz trwają prace nad projektem. - Zajmą około półtora roku, pod koniec 2017 roku będziemy mogli ogłosić przetarg na prace budowlane, a one powinny potrwać kolejne 1,5 roku więc teatr mógłby się przenieść do nowej siedziby w połowie 2019 roku - mówi kierujący wydziałem inwestycji ratusza Bernard Oziębły.
  • Gmina Ostrowiec Świętokrzyski na projekt „Przebudowa budynków dawnego browaru przy ulicy Siennieńskiej 54 w Ostrowcu Świętokrzyskim na potrzeby instytucji kultury- Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Centrum Kultury oraz Biura Wystaw Artystycznych” (wartość projektu to 21 milionów 125 tysięcy złotych, kwota dofinansowania 16 milionów 900 tysięcy złotych). W ramach projektu ma powstać głównie nowoczesna biblioteka.Projekt polega na przebudowie pochodzących z 1908 roku budynków dawnego browaru. W obiekcie o powierzchni użytkowej około 5,5 tysiąca metrów znajdą się między innymi recepcja, punkt informacji turystycznej, biblioteka, czytelnie, dwie sale wielofunkcyjne, cztery sale wystawiennicze Biura Wystaw Artystycznych, galeria fotografii, sala konferencyjna, sale muzyczne, pracownie Miejskiego Centrum Kultury: plastyczna, modelarstwa, grafiki komputerowej, klubu szachowego, pokoje biurowe i administracyjne, pomieszczenia gospodarcze. Projekt zakłada także zakup wyposażenia dla instytucji kultury.
  • Dom Zakonny Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Pallotyni) w Kielcach na realizację przedsięwzięcia „Kompleksowa rewitalizacja Karczówki wraz z przystosowaniem do celów kulturalnych i turystyki historycznej” ( wartość całkowita to 3 milionów 710 tysięcy złotych, w tym 2 milionów 847 tysięcy złotych dotacji). – Za te pieniądze chcemy dokończyć rewitalizację: wyremontować wieżę kościoła wraz z sygnaturką, przebudować wejście do kościoła, poddać konserwacji portal – wylicz ksiądz rektor Jan Oleszko. – Zmodernizujemy otoczenie kościoła tak, by stał się on dostępny dla osób niepełnosprawnych. Już mamy dokumentację i wszystkie potrzebne zezwolenia wiec prace będą się mogły rozpocząć jeszcze jesienią.

Sumaryczna wartość projektów, którym Zarząd Województwa przyznał dotacje w ramach rozstrzygniętego właśnie konkursu to 77 milionów 137 tysięcy złotych, w tym wartość unijnego dofinansowania wynosi 58 milionów 273 tysięcy złotych.

Pozostałe 35 projektów, które uzyskały pozytywną ocenę, ale zabrakło dla nich pieniędzy, trafiło na listę rezerwową.

Przepadło między innymi: głośny projekt Park Dziedzictwa Ziemi Świętokrzyskiej w Bałtowie, który miał pokazać wszystkie świętokrzyskie legendy , które miały realizować Regionalne Organizacja Turystyczna i gmina Bałtów; Nie znalazła się też kasa na remont katedry w Sandomierzu i wiele innych.

Konieczny zakaz eksportu drewna, inaczej wiele firm upadnie

Wideo

Materiał oryginalny: Wielkie pieniądze rozdzielone. Będzie nowy teatr "Kubuś". Zobacz, co jeszcze - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze 23

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

X
XXXXX
W dniu 20.07.2016 o 23:48, świętoebliwy napisał:

ciemny lud to kupi; teatrzyk, biblioteki i mieszkanka dla klechów dadza robotę kielczokom. Ale jaja;  trzeba wysłąc podanie o pracę na Karczówkę i św. Krzyż :-). Czekam na ofertę od księżulków i Jarubasa :-)

Ciemny lud, raczej nie zagląda do bibliotek

R
Ryży Donald
Ech ty Borsuku Borsuku przyjdą po ciebie przyjdą na pewno przyjdą...
o
obserwator

Nadaje się pan tylko na promowanie piłki wodnej w Błotnowali a nie na zarządzanie regionem. Czy atrakcyjniejsze Kurozwęki lub Tokarnia dałaby wiecej korzyści regionowi czy Kubuś?.  Niech pan zwolni tych deb***i co panu tak podpowiadają albo niech pan wraca skąd pan przyszedł. Inaczej wywieziemy pana do domu na taczkach...

 

B
Bea

Wstyd było ludziom za pana podczas sławetnej kampanii, wstyd teraz, za bezrefleksyjnie pasienie wypasionej kasty. Co się stało z dobrze zapowiadającym się politykiem? 

G
Gość

Pieniądze rozdaje PSL, które ma teraz 2% poparcia. Zgroza...

c
czytelnik

Co ma wspólnego dziedzictwo kulturowe z biblioteką miejską - biblioteka to najwyżej kulturalne miejsce, ale nie kulturowe dziedzictwo. A jak będzie wspierał kulturowe dziedzictwo hotel na Świętym Krzyżu u Oblatów??? Od kiedy hotele są miejscami zachowania dziedzictwa kulturowego, to już chyba muzea prędzej. A Jarubas jeszcze bredzi, że to będzie bibliotekami wspierać gospodarkę, ha ha ha! Skąd on bierze tych doradców? 

c
czytnik

Diedzictwo kulturowe !!!Czytajcie ze zrozumieniem.

G
Gość

Kiedy ta zaraza i stonka ziemniaczana zejdzie ze sceny politycznej raz na zawsze?

G
Gość

Pamiętajcie ludzie, że członkiem zarządu województwa jest odpowiedzialny za fundusze unijne  i przydział tych pieniędzy Marek Szczepanik. Wcześniej był w wiceprezesem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, ale jak w Warszawie tak samo rozwijał przedsiębiorczość jak w Kielcach, to już rozumiem dlaczego przestał być wiceprezesem. W tym przypadku dobra zmiana, chyba rzeczywiście była dobra, szkoda tylko, że teraz będzie "rozwijał przedsiębiorczość", czyli utrwalał biedę u nas! 

b
bezpartyjny

Takie działanie przypomina wcześniejsze działanie PIS-u. Tamci kupili ludzi za 500 zł a teraz ta najgorsza sitwa próbuje kupić ludzi jakimiś teatrami. W najbliższych wyborach już tej sitwy nie będzie. I dobrze !

w
wiejska ironia

Jestem członkiem  PSL mam alergie na robotę i grabiami i motyką, więc wyjadę do Warszawy  i zajmę się polityką.

ś
świętoebliwy

ciemny lud to kupi; teatrzyk, biblioteki i mieszkanka dla klechów dadza robotę kielczokom. Ale jaja;  trzeba wysłąc podanie o pracę na Karczówkę i św. Krzyż :-). Czekam na ofertę od księżulków i Jarubasa :-)

i
igor

Czrni tupnęli to kase dostali. widać jak na dłoni jak kielecki PSL wchodzi w d.... PIS-uarom. Wsiowe głupki, nie wiecie, że 500 + sprzedaje się lepiej niż wasze lizusostwo i rozdawnictwo pod stołem. 

u
uczciwy

Panie Marszałku, mam dużo lepszy pomysł - proponuję całą tę kasę przeznaczyć na budowę wielkich, obszernych więzień. Wkrótce będą one wam niezbędne, bo wcześniej czy później policja, prokuratura i sądy zajmą się zieloną ośmiornicą. A wtedy każdy złodziej z koniczynką w klapie będzie tak, jak dotychczas, utrzymywany z pieniędzy podatników. Zmieni tylko lokal - z Urzędu Marszałkowskiego na Zakład Karny.

O
Obertas

Niewątpliwie wielkim dziedzictwem kulturowym jest wypożyczanie książek z biblioteki miejskiej, ha ha ha, a jaki będzie z tego rozwój gospodarczy, ho ho! Domy weselne to przynajmniej pracę dawały i jakiś pieniądz się kręcił w obrocie! Czy tam jest ktoś u Jarubasa chociaż jeden co się zna na gospodarce????

Dodaj ogłoszenie