Wielomilionowa inwestycja w firmie RADPEC. Będzie modernizacja kotłów w ciepłowniach. W jakim celu?

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
W poniedziałek podpisano ważną umowę na modernizację kotłów w ciepłowniach. RADPEC
Na czwarty kwartał 2022 roku wyznaczono termin realizacji projektu obejmującego modernizację istniejących kotłów w Ciepłowniach Północ i Południe w Spółce „RADPEC” S.A. Kilka dni temu podpisano w tej sprawie bardzo ważną umowę.

W poniedziałek 24 sierpnia „RADPEC” podpisało umowę z wykonawcą tej inwestycji w ramach projektu „Dostosowanie źródeł ciepła do wymagań Konkluzji BAT”. - Generalnym wykonawcą naszej priorytetowej inwestycji jest firma SBB ENERGY S.A., która od ponad 25 lat prowadzi działalność w sektorze energetyki i przemysłu. Planowana inwestycja pozwoli na funkcjonowanie obu ciepłowni zgodnie z nowymi przepisami unijnymi, gwarantując radomianom bezpieczeństwo dostaw ciepła oraz stabilny i ekologiczny system ciepłowniczy - powiedział Tomasz Nita, prezes „RADPEC”.

Modernizacja istniejących kotłów w obu ciepłowniach to kluczowe zadania przedsiębiorstwa na najbliższe lata. Firma SBB ENERGY do końca 2022 roku zaprojektuje, dostarczy, zamontuje i uruchomi instalacje odazotowania, odsiarczania i odpylania spalin kotłów pracujących w obu ciepłowniach. Emisja gazów i pyłów do powietrza ulegnie dzięki temu znacznej redukcji. Działania te pozwolą spełnić wymogi prawne wynikające z Dyrektywy IED i Konkluzji BAT.

- Realizacja tego projektu stanowi dla nas kolejny krok w umocnieniu pozycji lidera na rynku dostaw instalacji redukujących emisje z gazów spalinowych. Zaufanie, jakim zostaliśmy obdarzeni przez Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „RADPEC” S.A. motywuje nas do dalszego rozwoju i optymalizacji rozwiązań technicznych w celu maksymalizacji satysfakcji klienta - powiedział Ziemowit Słomczyński, prezes SBB ENERGY S.A.

Kompleksowy zakres prac realizowanych przez firmę pozwoli na dostosowanie istniejących mocy wytwórczych do wymagań BAT. Dzięki inwestycji radomianie zyskają gwarancję bezpieczeństwa i stabilizacji systemu ciepłowniczego na kolejne lata. - To bardzo ważna inwestycja. Wszyscy mamy świadomość, że w obecnej formule i w oparciu o dotychczasowe technologie RADPEC może funkcjonować tylko do końca 2022 roku. Cieszę się, że proces modernizacji udaje się prowadzić bez zmian własnościowych. To gwarancja stabilności całego systemu ciepłowniczego i bezpieczeństwa dostaw ciepła dla radomian – powiedział Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Dostosowanie ciepłowni do nowych przepisów unijnych przed 1 stycznia 2023 pozwoli uniknąć przekroczeń dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń lub podwyższonych opłat za brak pozwoleń zintegrowanych, które z powodu niedostosowania do przepisów mogłyby zostać cofnięte. Nakłady na tę inwestycję to blisko 115 milionów złotych z czego około 18 milionów złotych to wkład własny, pozostała część będzie pochodziła z kredytu bankowego. Umowę o udzielenie podpisano w czerwcu z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Materiał oryginalny: Wielomilionowa inwestycja w firmie RADPEC. Będzie modernizacja kotłów w ciepłowniach. W jakim celu? - Echo Dnia Radomskie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie