Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więźniowie składają się na halę produkcyjną! Powstanie w Kielcach

Agata Kowalczyk
Areszt Śledczy w Kielcach otrzymał rządowe pieniądze na budowę hali produkcyjnej na swoim terenie. Powstanie ona za murem od strony ulicy Zagnańskiej.
Areszt Śledczy w Kielcach otrzymał rządowe pieniądze na budowę hali produkcyjnej na swoim terenie. Powstanie ona za murem od strony ulicy Zagnańskiej. Archiwum
Areszt Śledczy w Kielcach otrzymał rządowe pieniądze na budowę hali produkcyjnej na swoim terenie. Nie ma juz przeszkód, aby ogłaszać przetarg na jej budowę. Osadzeni będą produkować wyroby papierowe bez wychodzenia za mury wiezienia.

Przyznana dotacja zostanie wykorzystana na budowę hali produkcyjnej w ramach rządowego programu „Praca dla więźniów”. Pracę znajdzie w niej do 80 osadzonych. Kontrahentem zatrudniającym skazanych będzie Fabryka Papieru i Tektury Beskidy z siedzibą w Wadowicach, która przedstawiła najkorzystniejsza ofertę. Areszt w Kielcach przez około rok szukał firmy, która zechce prowadzić działalność produkcyjna za więziennymi murami i zatrudni osadzonych. Zgłosiło się kilku przedsiębiorców z Polski z różnymi pomysłami. Wybrano tę firmę, ponieważ zaproponowała zatrudnienie największej liczby osadzonych.

Hala produkcyjna powstanie na terenie położonym między aresztem a murem więziennym, tuż za nim, od strony ulicy Zagnańskiej.

- Obiekt będzie miał dwa tysiące metrów kwadratowych – tłumaczy rzecznik prasowy Aresztu Śledczego, Jacek Makowski. – Będzie to budynek jednokondygnacyjny o wymiarach 23 na 83 metry i wysokości 9,5 metra.

Areszt jesienią ogłosi przetarg na wybór firmy, która wybuduje halę. Będzie ona gotowa najpóźniej do końca 2019 roku.

- Fabryka Papieru i Tektury otrzyma ją w odpłatną dzierżawę- tłumaczy. - Po stronie przedsiębiorcy będzie też jej wyposażenie w maszyny do produkcji.

Areszt być może podpisze umowy także z innymi przedsiębiorcami. Po wybudowaniu hali i wprowadzeniu się do niej Fabryki Papieru i Tektury może zostać wolna powierzchnia. Jeśli tak się stanie to zostanie ona wynajęta innym przedsiębiorcom.

Pieniądze na budowę hali zostały przyznane z Funduszu Aktywizacji Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy (FAZ). Tworzą go pracujący więźniowie. Każdy skazany pracując zarabia minimalną płacę, ale 45 procent oddaje na Fundusz. – Czyli pracujący więźniowie składają się na tworzenie miejsc pracy dla następnych osadzonych – dodaje rzecznik.

Jest to program zainicjowany przez Wiceministra Sprawiedliwości Patryka Jakiego w 2016 roku. Obejmuje on budowę w zakładach karnych hal produkcyjnych, rozszerzenie nieodpłatnej pracy więźniów na rzecz samorządów i ulgi dla przedsiębiorców zatrudniających więźniów.

- Sukces programu potwierdzają przede wszystkim statystyki. Przed jego wejściem w Areszcie Śledczym w Kielcach zatrudnionych było 179 osadzonych, w tym 155 osób wykonywało pracę na terenie jednostki, a 24 poza aresztem. Po wejściu w życie rządowego programu, liczba osadzonych zatrudnionych wzrosła o 100 procent. 27 czerwca pracowało 362 skazanych, w tym 128 osadzonych codziennie wykonywało pracę poza murami więzienia – informuje rzecznik.

W Areszcie Śledczym w Kielcach może przebywać 1082 osadzonych.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: Wypadek pod Kielcami

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Więźniowie składają się na halę produkcyjną! Powstanie w Kielcach - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia