Woda źródłem życia - jakie działania warto podejmować na co dzień, aby dbać o wodę?

Materiał informacyjny Żywiec Zdrój
Udostępnij:
Woda to najważniejsza substancja, która daje życie ekosystemom na Ziemi. Jest konieczna do funkcjonowania wszystkich organizmów żywych: ludzi, zwierząt i roślin. Jednak ze względu na rozprzestrzeniającą się działalność człowieka, zanieczyszczenie środowiska i wynikające z tego zmiany klimatu, zasoby wody pitnej na świecie maleją. Zatem jakie działania można podjąć, aby chronić życiodajną wodę?

Czy życie na Ziemi możliwe byłoby bez wody?

Woda umożliwia roślinom pobieranie z gleby soli mineralnych, które są konieczne do prawidłowego funkcjonowania, a ponadto jest kluczowa w procesie fotosyntezy. Zawartość wody w poszczególnych roślinach i ich częściach waha się od 5 proc. w nasionach do nawet 95 proc. w owocach ogórka lub pomidora. Rośliny to organizmy żywe, które potrzebują do przetrwania znacznej ilości wody.

W świecie zwierząt woda jest nie tylko środowiskiem życia wielu organizmów, ale także pełni funkcje odżywcze, a także uczestniczy w transportowaniu produktów przemiany materii, substancji pokarmowych, hormonów czy witamin. Stanowi blisko 90 proc. zawartości krwi i dodatkowo chroni organizm przed przegrzaniem, dzięki temu, że umożliwia odprowadzenie nadmiaru ciepła.Nie można także zapominać, jak niezbędna jest ona dla ludzkiego życia. Woda stanowi średnio 60 proc. masy ciała dorosłego człowieka i nawet 75 proc. masy małego dziecka. To główny materiał budulcowy komórek i tkanek, który m.in. bierze udział w transporcie składników odżywczych i hormonów, uczestniczy w procesach trawienia i wydalania, utrzymuje prawidłowe ciśnienie i objętość krwi oraz pomaga utrzymać stałą temperaturę ciała. Dorosła osoba potrzebuje ok. 1,6-2 l wody dziennie, jednak to zapotrzebowanie może być większe lub mniejsze w zależności od poziomu aktywności fizycznej czy warunków atmosferycznych, szczególnie temperatury otoczenia.

Jak dbać o to, by nie zabrakło na świecie wody?

Mogłoby się wydawać, że to niemożliwe, aby na świecie mogło zabraknąć wody. W końcu powierzchnię Ziemi niemal w ¾ pokrywa woda, w postaci mórz i oceanów – stanowią one aż 97 proc. globalnych zasobów, jednak jest to woda słona. Jej użyteczność dla człowieka jest niewielka, a możliwy do wykonania proces odsalania takiej wody jest energochłonny i kosztowny. Na pozostałe ok. 3% wód słodkich składa się:

  • woda zmagazynowana w formie lodu w okolicach biegunów i w najwyższych górach (68,3%),
  • wody podziemne (31,4%), na której dostępność i użyteczność wpływają m.in.: ukształtowanie terenu, skład skał oraz poziomu mineralizacji,
  • wody powierzchniowe (0,3%) – jeziora, rzeki, sztuczne zbiorniki.

Źródło: https://www.dbamyowode.pl/znaczenie-wody/

Zasoby wody pitnej dostępnej dla człowieka znacznie maleją z powodu wielu czynników oddziałujących na siebie wzajemnie. Wycinka drzew i zmiana terenów leśnych pod przestrzenie rolne lub miejskie, przyczynia się do degradacji ekosystemu. Ponadto działalność człowieka wpływa również na rosnący poziom zanieczyszczenia gleb, a także powietrza. Wszystko to przyczynia się do zmian klimatycznych, które również oddziałują na ilość i jakość dostępnej wody. Zatem konieczne jest podjęcie działań, mających na celu ochronę środowiska i spowolnienie zmian klimatycznych.

Codzienne życie w przyjaźni z naturą

Mogłoby się wydawać, że największy wpływ na zmiany klimatu mają duże firmy i korporacje, jednak w rzeczywistości indywidualne działania każdego z nas mają ogromne znaczenie. Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie zagrożenia, jakie niosą ze sobą gwałtowne zjawiska pogodowe, coraz częstsze susze, malejące zasoby wody pitnej.

Kolejnym krokiem, jest zrozumienie, jak nasze codzienne wybory mogą wpłynąć na zmiany klimatyczne. Segregacja śmieci, oszczędzanie wody podczas czynności życia codziennego, świadome wybory zakupowe – wybieranie produktów firm, które są zaangażowane w ochronę środowiska naturalnego oraz inicjatywy ekologiczne. To zaledwie kilka prostych działań, które mogą przynieść wiele korzyści dla środowiska naturalnego, a które łatwo można wdrożyć w życie.

Recykling, dlaczego jest korzystny dla natury?

Jednym z najpopularniejszych obecnie materiałów, który towarzyszy nam w codziennym życiu i wręcz zasypuje świat, jest plastik.

Jak wynika z danych WWF, w ciągu ostatnich 65 lat produkcja plastiku wzrosła z 2 mln ton do 348 mln ton rocznie. 58 mln ton plastiku produkuje się rocznie w Europie. 40 proc. ogólnej produkcji plastiku stanowią opakowania, a 80 proc. plastiku w oceanach pochodzi z lądu.

(Źródło: https://www.wwf.pl/ekonsumpcja/plastik)

Plastik jest tworzywem, które można poddać recyklingowi, dzięki czemu zostanie on przetworzony i może zostać ponownie wykorzystany. Jednak, aby do tego doszło, konieczna jest prawidłowa segregacja śmieci, która nie tylko daje szanse na drugie życie wyrzucanym tworzywom, ale i zmniejsza ilość odpadów zanieczyszczających planetę. Dodatkowo spada zużycie surowców naturalnych, ponieważ coraz więcej produktów wraca do nas po przetworzeniu, często nawet w zupełnie nowej postaci.

W Polsce wśród firm, które od lat dbają, aby ponownie wykorzystać wprowadzony na rynek plastik, jest Żywiec Zdrój. Firma, oddając do recyklingu taką samą ilość plastiku, jaką wpuszcza w rynek, sprawia, że ten wartościowy surowiec jest stosowany do produkcji kolejnych opakowań. To między innymi dzięki cyrkularnemu podejściu możliwe jest wyprodukowanie na tak szeroką skalę, 1-litrowej butelki rPET wykonanej w całości ze zużytego wcześniej plastiku. Takie działanie przyczynia się bezpośrednio do ograniczenia wykorzystania paliw kopalnych, energii, a co za tym idzie do ochrony naszej planety.

Codzienne nawodnienie z Żywiec Zdrój niegazowany

Do odpowiedniego funkcjonowania organizmu konieczne jest prawidłowe, regularne nawodnienie, o które łatwo zadbać z marką Żywiec Zdrój. Woda która swój smak w całości zawdzięcza naturze, posiada zrównoważoną kompozycję minerałów, a to oznacza, że jest odpowiednia do codziennego spożycia. Jednak oprócz dostarczania konsumentom krystalicznie czystej wody marka Żywiec Zdrój ma w swoim DNA również dbanie o naturę. Właśnie dlatego marka postanowiła wprowadzić na rynek butelkę wody o pojemności 1L, która została wykonana w całości z plastiku z recyklingu. Poręczne opakowanie bez problemu zmieści się do torby oraz plecaka, dzięki temu może być zawsze pod ręką, aby zadbać o nawodnienie naszego organizmu.Niegazowana woda źródlana Żywiec Zdrój pochodzi z otuliny Żywieckiego Parku Krajobrazowego, a swój niepowtarzalny, delikatny smak zawdzięcza naturalnej filtracji przez warstwy piaskowca fliszu karpackiego.

Woda Żywiec Zdrój w 1-litrowej butelce rPET to produkt dla osób dbających o naturę oraz regularne nawodnienie organizmu. Bardzo zależało nam na tym, aby to przyjazne środowisku rozwiązanie udostępnić jak najszerszemu gronu naszych konsumentów. Wynika to z naszego zobowiązania działania na rzecz zamykania obiegu opakowań plastikowych, które stawia nas zawsze PO STRONIE NATURYmówi Klaudia Krawczyk, Starszy Kierownik Marki Żywiec Zdrój

Wybierając wodę Żywiec Zdrój w butelkach rPET, nie tylko dbamy o właściwe nawodnienie swojego organizmu, ale także dokonujemy świadomego wyboru konsumenckiego, korzystnego dla środowiska naturalnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Woda źródłem życia - jakie działania warto podejmować na co dzień, aby dbać o wodę? - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Echo Dnia