Już Jan Paweł II pisał: „Brak wody może być najważniejszą kwestią, z którą ludzkość będzie miała do czynienia w najbliższej przyszłości. Nie wystarczy myśleć o dzisiejszych potrzebach; ponosimy wielką odpowiedzialność wobec przyszłych pokoleń, które rozliczą nas z naszego zaangażowania dla zachowania bogactw naturalnych.”
Aby utrzymać jakość wody „Wodociągi Kieleckie”, jak przystało na firmę zaufania publicznego, podporządkowały ekologii wszystkie swoje inwestycje. Pozyskały ogromne fundusze z Unii Europejskiej, pozwalające za blisko miliard złotych realizować dwa duże, uzupełniające się programy. „Kompleksowa ochrona wód podziemnych aglomeracji kieleckiej” umożliwia budowę podczyszczalni wód deszczowych oraz kanalizacji sanitarnej w kieleckich dzielnicach, w których teraz królują szamba, doprowadzi do uszczelnienia już istniejącej sieci wodno-kanalizacyjnej. Stworzy szansę na zamianę dróg gruntowych w asfaltowe, gdyż budowa nowych nawierzchni jest możliwa do-piero, gdy pojawia się pod nimi niezbędna infrastruktura.
Natomiast dzięki realizowanemu już programowi: "Rozbudowa i modernizacja Oczyszczalni Ścieków Sitkówka dla miasta Kielce" rozpoczął się w połowie 2010 roku proces biologicznego oczyszczania ścieków w nowoczesnym ciągu technologicznym, na który składa się potężny biologiczny reaktor i osadniki wtórne przypominające wymiarami małe stadiony. Dzięki tej inwestycji można usuwać fosforany z detergentów i azotany z moczu, tworzyć możliwość kompleksowego unieszkodliwiania osadów. Będą one suszone i spalane. Program związany z oczyszczalnią sprawia, że można będzie podłączać do sieci kanalizacyjnej nowe domy i tereny przeznaczone pod budownictwo, a ścieki lepiej spełnią polskie i unijne normy.
Ma on także na celu zahamowanie degradacji środowiska, co może przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności turystycznej Kielc i okolic.
- Jesteśmy pierwszą spółką wodociągową w kraju, która otrzymała unijne pieniądze na programy zabezpieczające zaopatrzenie ludności w wodę pitną - zaznacza prezes zarządu „Wodociągów Kieleckich” Henryk Milcarz.
- Traktujemy ekologię jako priorytet w swoich działaniach, licząc się z tym, że jakość wody decyduje o jakości życia mieszkańców. Żaden inny produkt spożywczy nie podlega tak systematycznym badaniom, prowadzonym według surowych norm jak woda i żaden nie wymaga tak ogromnych nakładów na ochronę zasobów i ujęć, tworzenie i remonty sieci przesyłowej. Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni w Sitkówce przyczynia się do zapewnienia ekologicznego bezpieczeństwa mieszkańcom i przyszłym pokoleniom. Realizując ten projekt inwestujemy w lepszą ochronę bezcennych podziemnych zasobów wody, tworząc warunki do zachowania ich wielkości oraz utrzymania dobrej jakości wody pobieranej z ujęć. Dzięki działaniom podjętym z pomocą Unii Europejskiej zachowana zostaje równowaga przyrodnicza, a równocześnie tworzone są możliwości dalszego rozwoju regionu. Chciałbym zaznaczyć, że przy realizacji projektu „Rozbudowa i modernizacja Oczyszczalni Ścieków ‘Sitkówka’ dla miasta Kielce” pracowało 42 podwykonawców robót i dostawców, w większości z naszego województwa. Czyli beneficjentami unijnych programów są nie tylko Wodociągi Kieleckie, ale i firmy pracujące na ich rzecz – zauważa prezes Milcarz i podsumowuje:
- W kraju jest tylko jeden procent wód o takiej wysokiej klasie, jak kielecka. To zobowiązuje nas do szczególnego dba-nia o ekologię. Musimy szanować to, co dała nam natura i chronić z myślą o następnych pokoleniach.
Strefa Biznesu: Te firmy będą zatrudniały w najbliższym czasie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?