Wodociągi Kieleckie

Redakcja
Wodociągi Kieleckie Henryk Milcarz - prezes zarząduJesteśmy jednym z liderów inwestycji wodociągowych w kraju. Ta pozycja spółki to skutek realizacji ciągu ważnych dla miasta i jego mieszkańców projektów. Ubiegły rok był pełen ogromnych wyzwań, ale to nie koniec. Na kolejne lata zapowiadamy następne inwestycje ze wsparciem funduszy unijnych. Chcemy jak najlepiej wykorzystać tę szansę z korzyścią dla regionu, mieszkańców i spółki.
Wodociągi Kieleckie Henryk Milcarz - prezes zarząduJesteśmy jednym z liderów inwestycji wodociągowych w kraju. Ta pozycja spółki to skutek realizacji ciągu ważnych dla miasta i jego mieszkańców projektów. Ubiegły rok był pełen ogromnych wyzwań, ale to nie koniec. Na kolejne lata zapowiadamy następne inwestycje ze wsparciem funduszy unijnych. Chcemy jak najlepiej wykorzystać tę szansę z korzyścią dla regionu, mieszkańców i spółki.
Kielce Za rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków w Bartkowie, w gminie Zagnańsk Wodociągi Kieleckie to jeden z największych inwestorów w regionie i kraju. Realizują olbrzymią, wartą 200 milionów złotych rozbudowę sieci. To jedna z dziesięciu największych inwestycji ekologicznych w Polsce. Równocześnie rozpoczęły inwestycje w ramach kolejnego projektu unijnego. Za te przedsięwzięcia kapituła wyróżniła spółkę nagrodą Skrzydła 2015.

Wodociągi Kieleckie są beneficjentem unijnego projektu Kompleksowej Ochrony Wód Podziemnych Aglomeracji Kieleckiej, wartości 198 milionów złotych. Przewiduje on budowę 182 kilometrów nowej kanalizacji, 17 kilometrów nowego wodociągu, modernizację 9 kilometrów kanalizacji i 6 kilometrów wodociągu oraz budowę 37 pompowni ścieków. Rok 2015 oznaczał zakończenie największych kontraktów. Kielczanie otrzymali aż 61 odcinków całkowicie zmodernizowanej – a więc uszczelnionej i wzmocnionej – kanalizacji, co kosztowało 7 milionów złotych. Między innymi dokonano dużej naprawy kanału w parku miejskim między ulicą Jesionową a aleją IX Wieków Kielc, pod ulicą Nowy Świat oraz w okolicach ulic Kościuszki i Kaczorowskiego (dawna Niska). Na większości odcinków modernizacja przebiegała nowoczesnymi metodami bezwykopowymi, które pozwalają oszczędzić nawierzchnie ulic, ścieżek rowerowych i chodników.

Zakończono również modernizację sieci wodociągowej w Kielcach, na najbardziej awaryjnych odcinkach, co kosztowało ponad 4 miliony złotych. Nowe odcinki rur zbudowano między innymi w rejonie alei IX Wieków Kielc i ulic: Okrzei, Malachitowa, Berlinga, Berberysowa, Duńska, Norweska, Chałubińskiego, Dąbka, Sucharskiego, Starzyńskiego, Średnia, Gipsowa, Dębowa, Bukowa, Daleka, Jarzębinowa, Wielkopolska, Zgoda. Łącznie modernizacja objęła 4 kilometry sieci. Również i w tym przypadku wszędzie, gdzie to było możliwe, zastosowano metody bezwykopowe. Szczególnie zaawansowane z technologicznego punktu widzenia było przeciśnięcie nowych rur pod nawierzchnią szerokiej alei IX Wieków Kielc. Wykonawcy poradzili sobie i z tym zadaniem.

Bez modernizacji sieci nie byłaby też możliwa naprawa ruchliwej ulicy Okrzei czy budowa drogowego węzła Żelazna. Zanim za pracę wzięli się tam drogowcy, Wodociągi Kieleckie zmodernizowały swoją infrastrukturę.

Rok 2015 oznaczał również zakończenie rozbudowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w Kielcach i gminie Sitkówka-Nowiny, w ramach tego samego projektu unijnego. Nowe odcinki kanalizacji powstały między innymi na Dyminach i Posłowicach, co nie tylko doprowadziło kanalizację do mieszkańców i otwarło nowe tereny inwestycyjne, ale też umożliwiło modernizację drogi krajowej numer 73 – wylotówki z Kielc w kierunku Buska-Zdroju i Tarnowa. Z kolei nowy wodociąg otrzymali między innymi mieszkańcy ulicy Chorzowskiej na granicy gmin Kielce i Sitkówka-Nowiny. W 2015 roku zakończono też rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków w Bartkowie, w gminie Zagnańsk, w ramach kolejnego projektu unijnego Rozwój Gospodarki Ściekowej w Gminie Kielce i Gminie Zagnańsk. Ta inwestycja została nagrodzona w tegorocznej edycji nagrody gospodarczej Skrzydła.

Projekt Rozwój Gospodarki Ściekowej w Gminie Kielce i Gminie Zagnańsk ma wartość 28,1 milionów złotych. Nowa kanalizacja dotarła dzięki niemu do mieszkańców ulicy Gruchawka w Kielcach i ul. Sandomierskiej (odcinek od skrzyżowania z ul. Szczecińską do granic miasta). Dzięki temu projektowi zakupiono nowoczesny samochód czyszczący na potrzeby sieci kanalizacyjnej, nowy generatora prądotwórczy na biogaz wykorzystywany do produkcji prądu w oczyszczalni ścieków w Sitkówce oraz zmodernizowano i rozbudowano oczyszczalnię ścieków w Bartkowie, gmina Zagnańsk.

Produkt

Kapituła nagrody Skrzydła 2015 przyznała statuetkę za rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków w Bartkowie.

Wiosną 2015 roku Wodociągi Kieleckie oddały do użytku rozbudowaną i zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków w Bartkowie, w gminie Zagnańsk. Dzięki niej można podłączać nowych użytkowników do systemu kanalizacji zbudowanego przy wykorzystaniu środków unijnych. Wykonawcą była spółka INSTAL Warszawa. Odpowiadała ona za poszczególne aspekty modernizacji, od budowlanych przez technologiczne, informatyczne i energetyczne. Po rozbudowie i modernizacji przepustowość oczyszczalni w Bartkowie wzrosła z 1000 do 1700 metrów sześciennych na dobę. Osady wywożone są do działającej w Sitkówce Stacji Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych, również należącej do Wodociągów Kieleckich. Modernizowana i rozbudowywana oczyszczalnia ścieków w Bartkowie osiągnęła wyniki zgodne z polskimi i europejskimi normami ochrony środowiska. Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach unijnego projektu Rozwój Gospodarki Ściekowej w Gminie Kielce i Gminie Zagnańsk, którego planowany koszt to 28,1 mln zł. Projekt jest współfinansowany z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie