MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojciech Dąbrowski: Unia Europejska nie zdała egzaminu na początku wojny

Wojciech Pokora
Wideo
od 16 lat
Agresja Rosji w Ukrainie pokazała wielu politykom w Unii Europejskiej, że trzeba stawiać na bezpieczeństwo poszczególnych krajów, trzeba stawiać na suwerenność. Unia Europejska nie zdała egzaminu na początku wojny. Przypominamy sobie, jak reagowała Unia Europejska, a jak kraje NATO, czyli Stany Zjednoczone, Wielka Brytania - mówi w rozmowie z „Kurierem” Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna.

Bezpieczeństwo energetyczne jest tematem, który dominuje wszelkie dyskusje w Europie, obok bezpieczeństwa militarnego. Jak podkreśla prezes Polskiej Grupy Energetycznej, Polska jest pod tym względem bezpieczna:

Jesteśmy bezpieczni i podkreślam to z pełną odpowiedzialnością. Polsce nie grożą blackout-y, jesteśmy też bezpieczni w kwestii cyberbezpieczeństwa, chociaż codziennie jesteśmy atakowani – zapewnia Wojciech Dąbrowski i dodaje - Jeśli chcemy być bezpieczni energetycznie w przyszłości, to dziś musimy podejmować strategiczne decyzje. Decyzje odważne. Decyzje o budowie nowych źródeł wytwarzania. Jesteśmy liderami transformacji polskiej energetyki i liderem, jeśli chodzi o inwestycje na Bałtyku.

Obecnie na Bałtyku realizowany jest projekt budowy farm wiatrowych, które będą jednym z filarów polskiego miksu energetycznego. Ale nie jedynym:

- Po odstawieniu elektrowni węglowych energetyka jądrowa, ta wielkoskalowa, wsparta SMR-ami, będzie tym podstawowym źródłem wytwarzania energii, ze względu na bezpieczeństwo i suwerenność energetyczną. Jednocześnie zapewni polskiej gospodarce energię w akceptowalnej cenie, bo pozbawioną emisji CO2. Jednocześnie uniezależni nas od importu gazu z kierunku wschodniego, tak że energetyka nuklearna, wsparta OZE będzie podstawą polskiego miksu energetycznego.

Polska jest dziś liderem transformacji energetycznej. Jak zapewnia prezes PGE, o czystej energii i ekologii można mówić w sposób wolny od ideologii:

My, jako branża, mówimy o tym od lat. Każde państwo w Unii Europejskiej musi przejść swoją drogę transformacji. Nie można ślepo, bezrefleksyjnie, realizować polityki klimatycznej, nie oglądając się na specyfikę poszczególnych państw, bo najważniejsze jest bezpieczeństwo energetyczne. Agresja Rosji w Ukrainie pokazała wielu politykom w Unii Europejskiej, jeszcze niestety nie wszystkim, ale wielu politykom, że trzeba stawiać na bezpieczeństwo poszczególnych krajów, trzeba stawiać na suwerenność. Z przykrością stwierdzam, że Unia Europejska nie zdała egzaminu na początku wojny. Przypominamy sobie, jak reagowała Unia Europejska, a jak kraje NATO, czyli Stany Zjednoczone, Wielka Brytania. To były kraje, które pierwsze podjęły właściwie kontakt z Polską, bo Polska była krajem, który pierwszy wyciągnął rękę do Ukrainy i to jednak z tamtych kierunków przyszła pomoc, w pierwszym momencie. Konkretna pomoc. Unia Europejska, Komisja Europejska muszą jeszcze wielką prace wykonać.

Cała rozmowa z prezesem Wojciechem Dąbrowskim w materiale wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wojciech Dąbrowski: Unia Europejska nie zdała egzaminu na początku wojny - Kurier Lubelski

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia