MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojna na Ukrainie. Największa fala migracji od II wojny światowej. Jak wygląda jej skala w zestawieniu z wielką migracją w 2015 roku?

Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Agnieszka Kowalko
Agnieszka Kowalko
Październik 2015, grupa uchodźców opuszczających Węgry. Uciekali przed wojną domową, która toczyła się w Syrii
Październik 2015, grupa uchodźców opuszczających Węgry. Uciekali przed wojną domową, która toczyła się w Syrii Fot. ©radekprocyk/123RF.COM
Wojna na Ukrainie spowodowała, że wschodnią granicę Unii Europejskiej przekroczyło wielu cywilów, uciekających przed rosyjską agresją. W ciągu jednej dekady Europa spotkała się drugi raz z największą od czasu II wojny światowej falą uchodźców. Obecnie, skala migracji z Ukrainy do Europy jest kilkukrotnie większa niż ta, która miała miejsce w 2015 roku, gdy do Europy uciekali przed wojną i głodem ludzie z Afryki i Bliskiego Wschodu.

Na terenie całej Europy przebywa obecnie wielu Ukraińców, którzy opuścili swój kraj, żeby ratować swoje życie i zdrowie. Trwająca od 24 lutego wojna, wywołana przez Federację Rosyjską, pochłania też ofiary cywilne, co powoduje, że wiele osób decyduje się opuścić Ukrainę, szukając azylu w innych państwach. Obecnie skala migracji kilkukrotnie przewyższa tę, która miała miejsce w 2015 roku.

To, jak wygląda obecna fala migracji z Ukrainy w porównaniu z tą z 2015 roku, przedstawia poniższa infografika.

Wojna na Ukrainie. Największa fala migracji od II wojny światowej. Jak wygląda jej skala w zestawieniu z wielką migracją w 2015 roku?
Infografika: Agnieszka Kowalko

Kryzysy migracyjny w 2015 roku

W całym 2015 roku do Europy przybyło łącznie ponad 1,83 mln osób. Uchodźcy wybierali różne szlaki przerzutowe, jednak zdecydowana większość decydowała się na tranzyt przez Morze Śródziemne. Podczas tej trudnej drogi życie straciło 4 054 osób. Uchodźcy przybywali do Europy z różnych państw, najczęściej z owładniętej wojną domową Syrii.

Uchodźcy docierali głównie do Włoch i Grecji, skąd przemieszczali się w głąb Europy. Z danych Eurostatu wynika, że od 2015 roku do 2020 roku rocznie pozytywnie rozpatrywano od 21 tys. do maksymalnie 110 tys. wniosków o przyznanie statusu uchodźcy. Najwięcej migrantów, którzy przybyli w 2015 roku i zdecydowali się pozostać w Europie, trafiło do Niemiec. Tam też przyjęto najwięcej wniosków o nadanie statusu uchodźcy.

Dla Ukraińców nowym domem stała się Polska

Od 24 lutego, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, do innych państw europejskich uciekły 5 650 272 osoby. Przeważająca część zdecydowała się na szukanie schronienia w Polsce, gdzie obecnie przebywa ponad 4,6 mln uchodźców z Ukrainy. Zgodnie z tymi danymi można zauważyć, że fala migracji wywołana przez rosyjską inwazję na naszego wschodniego sąsiada, jest kilkukrotnie większa od tej, która miała miejsce w 2015 roku.

Do samej Polski trafiło ponad 2,5 mln osób więcej, niż do całej Europy w roku 2015. Te statystyki pokazują, z jak ogromną skalą migracji muszą sobie poradzić obecnie Polska i Europa. Nie ma wątpliwości, że jest to największa fala migracji od czasu II wojny światowej.

lena

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia