Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolą emeryturę od podwyżki. Policjanci na świadczeniu to już większa grupa niż pracujący funkcjonariusze

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Coraz wyższe uposażenia zachęcają policjantów do rychłego przejścia na emeryturę.
Coraz wyższe uposażenia zachęcają policjantów do rychłego przejścia na emeryturę. Krzysztof Kapica / Polska Press
Rekordowa rewaloryzacja resortowych emerytur i rent sprawia, że coraz więcej funkcjonariuszy mundurowych ma szanse na wyjątkowo wysokie świadczenia. Rzeczpospolita informuje, że w 2023 roku przybyło kilka tysięcy takich emerytów.

Spis treści

Więcej policjantów na emeryturze niż na służbie

Mundurowych na emeryturze jest obecnie więcej niż tych w czynnej służbie. Rzeczpospolita informuje, że to już blisko 220 tys. emerytowanych policjantów. Dziennik podaje, że z największy odpływ z policji miał miejsce w 2023 roku, kiedy na emeryturę przeszło ponad 8 tys. osób.

To efekt rekordowej 12-procentowej rewaloryzacji resortowych rent i emerytur, jaka miała miejsce w ubiegłym roku – informuje Rzeczpospolita.

Emerytury funkcjonariuszy rosną jednak nieustannie i dziś osiągają rekordowe wartości. Przestaje zatem dziwić, że coraz większa grupa policjantów korzysta z pierwszej okazji do przejścia na emeryturę, porzucając często ciężką pracę w czynnej służbie.

Z danych MSWiA od 2005 r. wynika, że w ciągu 18 lat w Polsce przybyło 56 tys. mundurowych emerytów – z ponad 166 tys. wypłaconych świadczeń w 2005 r., do blisko 220 tys. w 2023 r. – pisze dziennik.

Emerytury funkcjonariuszy w Polsce finansowane są przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA. Tegoroczny budżet przewiduje kolejny wzrost wydatków na ten cel o co najmniej 30 proc.

Zobacz także: Ile zarobi policjant w 2024? Mamy obliczenia od NSZZ „Solidarność”

15 lat służby i emerytura. A może jednak nie?

Policjanci w Polsce zyskują uprawnienia do przejścia na emeryturę już po 15 latach służby. Wysokość ich emerytury obliczana jest inaczej niż w przypadku typowych świadczeń wypłacanych przez ZUS.

Kwota emerytury wyliczana jest na podstawie średniej pensji z 10 wybranych lat służby z uwzględnieniem dodatków i nagród rocznych. Ważne jest to, że do emerytury liczy się 10 kolejnych lat, zatem dowolność nie jest tutaj aż tak daleko idąca.

Po 25 latach służby emerytura wynosi 60 proc. podstawy jej wymiaru i wzrasta co roku o 3 proc. Maksymalna wynosi 75 proc. pensji – czytamy w Rzeczpospolitej.

Przeczytaj także: Zarabiam miesięcznie 5000 zł brutto. Jakie oszczędności zgromadzę w PPK po 5 latach?

Od ubiegłego roku obowiązuje jednak specjalny dodatek antyemerytalny, który zakłada wyższą pensję dla funkcjonariuszy i żołnierzy po 15 latach służby.

Nowe miesięczne świadczenie po 15 latach służby będzie się rozpoczynało od 5 proc. uposażenia i co roku będzie rosło o 1 proc. do osiągnięcia 15 proc. po 25 latach. W kolejnych latach będzie się utrzymywało na poziomie 15 proc. – głoszą zapisy ustawy.

Dodatek jest wypłacany niezależnie od świadczenia motywacyjnego przysługującego mundurowym z co najmniej 25-letnim stażem. Otrzymać można dodatkowo 1,5 tys. brutto miesięcznie po 25 latach i 2,5 tys. zł brutto po blisko 29 latach pracy. Po nowelizacji świadczenie obejmuje także funkcjonariuszy ABW, CBA czy Straży Marszałkowskiej.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wolą emeryturę od podwyżki. Policjanci na świadczeniu to już większa grupa niż pracujący funkcjonariusze - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia