Pracodawca nie musi się jednak na to zgodzić. Decyzję podejmuje po uzgodnieniu z pracownikiem. Można też połączyć czas wolny z urlopem wypoczynkowym lub zwolnieniem okolicznościowym.
Pracodawca może też przyznać pracownikowi czas wolny bez jego wniosku. W takim przypadku udziela się go najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego. Powinien być wówczas przyznany pracownikowi w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. Taki wyższy wymiar czasu wolnego powoduje, że w okresie rozliczeniowym, w którym go udzielono, pracownik nie przepracuje wymaganego wymiaru czasu pracy. Nie może to jednak być przyczyną obniże-nia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.
Brakujące godziny wynagradza się jak za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej należy obliczyć z miesiąca, w którym wypadł czas wolny od pracy.
W razie udzielenia przez firmę czasu wolnego pracownik traci prawo do dodatku za pracę nadliczbową. Za przepracowane godziny ponadwymiarowe otrzymuje tylko normalne wynagrodzenie. Czas wolny, jako alternatywa dodatku, nie przysługuje pracownikom zatrudnionym na kierowniczych stanowiskach.

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?