Wolne za godziny nadliczbowe

Marzena SMORĘDA [email protected]
W razie udzielenia przez firmę czasu wolnego pracownik traci prawo do dodatku za pracę nadliczbową.
W razie udzielenia przez firmę czasu wolnego pracownik traci prawo do dodatku za pracę nadliczbową.
Udostępnij:
Za każdą godzinę pracy w godzinach nadliczbowych należy się pracownikowi dodatek w wysokości 50 albo 100 procent. Pracodawca może jednak na pisemną prośbę pracownika udzielić mu w tym samym wymiarze, czyli w stosunku jeden do jednego, czasu wolnego od pracy. Wniosek może dotyczyć wszystkich godzin nadliczbowych lub tylko części z nich.

 

Pracodawca nie musi się jednak na to zgodzić. Decyzję podejmuje po uzgodnieniu z pracownikiem. Można też połączyć czas wolny z urlopem wypoczynkowym lub zwolnieniem okolicznościowym.

 

Pracodawca może też przyznać pracownikowi czas wolny bez jego wniosku. W takim przypadku udziela się go najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego. Powinien być wówczas przyznany pracownikowi w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. Taki wyższy wymiar czasu wolnego powoduje, że w okresie rozliczeniowym, w którym go udzielono, pracownik nie przepracuje wymaganego wymiaru czasu pracy. Nie może to jednak być przyczyną obniże-nia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.

Brakujące godziny wynagradza się jak za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej należy obliczyć z miesiąca, w którym wypadł czas wolny od pracy.

 

W razie udzielenia przez firmę czasu wolnego pracownik traci prawo do dodatku za pracę nadliczbową. Za przepracowane godziny ponadwymiarowe otrzymuje tylko normalne wynagrodzenie. Czas wolny, jako alternatywa dodatku, nie przysługuje pracownikom zatrudnionym na kierowniczych stanowiskach.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie