Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Współpraca regionów z ogromnym potencjałem. Sieć Regionów Trójmorza. Format współpracy międzyregionalnej, który się rozwija

Biuro Sieci Regionów
Biuro Sieci Regionów
Sieć Regionów Trójmorza jest instrumentem pogłębiania współpracy pomiędzy samorządami 12 państw Inicjatywy Trójmorza (Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier). Sieć założona w czerwcu 2021 roku w obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy stanowi trzeci, po prezydenckim i rządowym, komponent współtworzący Inicjatywę Trójmorza na różnych szczeblach.

Dokument założycielski, tzw. Deklarację Lubelską, podpisało 15 regionów: z Polski (Województwo Lubelskie, Mazowieckie, Podkarpackie, Podlaskie, Świętokrzyskie), Rumunii (Okręg Calarasi, Okręg Caraș-Severin, Okręg Dolj, Okręg Maramureș, Okręg Timiș), Litwy (Region Alytus, Region Marijampole, Region Poniewież), Słowacji (Kraj Preszowski) i Węgier (Komitat Hajdu-Bihar). Samorządy te z inicjatywy Województwa Lubelskiego podjęły regularne kontakty oraz wspólne działania.

W 2022 roku chęć przystąpienia do Sieci wyraziły dwa regiony z Rumunii: Region Centralny oraz Region Hunedoara. Natomiast w charakterze partnerów stowarzyszonych deklaracje złożyły obwody ukraińskie: Obwód Lwowski, Obwód Tarnopolski, Obwód Odeski, Obwód Rówieński oraz Obwód Zakarpacki.

Jedną z ważniejszych kwestii podejmowanych z partnerami ukraińskimi jest przedłużanie połączeń transportowych, drogowych i kolejowych od budowanej trasy Via Carpatia w kierunku ukraińskim, a także realizacja nowych projektów na granicach państw Unii Europejskiej (Polski, Słowacji, Węgier i Rumunii) z Ukrainą. Partnerzy Sieci rozmawiają również o instrumentach finansowych niezbędnych dla odbudowy państwa ukraińskiego po zakończeniu działań wojennych. Do wspólnych projektów zaproszeni są partnerzy, m.in. z Unii Europejskiej, USA, krajów Trójmorza oraz sąsiadujących z nimi partnerów stowarzyszonych z Ukrainy, Mołdawii.

W 2023 roku format zyska podstawę prawną w postaci zawarcia umowy, określającej zasady funkcjonowania Sieci oraz przyjęcia statutu Sieci. W drugim dniu Kongresu Trójmorza w Lublinie szefowie regionów założycielskich podpiszą umowę o Sieci Regionów Trójmorza, po czym nastąpi uroczyste podpisanie umów przez nowych członków Sieci z Rumunii oraz Ukrainy. Sieć regionów liczy obecnie 22 regiony z 6 krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Więcej o Sieci i jej regionach: www.3seasnetwork.lubelskie.pl.

Rozwijając ideę powołanej z inicjatywy Województwa Lubelskiego Sieci Regionów Trójmorza, zespół specjalistów i ekspertów z Instytutu Europy Środkowej w Lublinie wykonał opracowanie pt. Regiony Inicjatywy Trójmorza. Jest to pierwsza monografia regionów wszystkich państw wchodzących w skład Inicjatywy Trójmorza, która powstała z myślą o lepszym wzajemnym poznaniu specyfiki i posiadanych potencjałów.

W ramach projektu zrealizowanego w 2022 roku przy wsparciu MSZ RP „Dyplomacja publiczna 2022” powstał drugi raport, będący rozwinięciem pierwszego opracowania. W raporcie pt. Sieć Regionów Trójmorza - jako narzędzie współpracy samorządów Europy Środkowej, zidentyfikowano 5 głównych obszarów dla wspólnych projektów: współpraca gospodarcza, cyfryzacja, ochrona środowiska, infrastruktura oraz nauka i edukacja. Przeprowadzono analizę programów UE i innych, które będą stanowić źródło finansowania dla działań podejmowanych w ramach Sieci w perspektywie 2021-2027.

Do udziału w Sieci zaproszone są wszystkie regiony z Inicjatywy Trójmorza na różnych szczeblach (NUTS2 i NUTS3), jest ich ponad 240. Powołane w strukturze Kancelarii Marszałka Województwa Lubelskiego, Biuro Sieci Regionów jest gotowe do współpracy z kolejnymi partnerami.

Cele i zadania Sieci Regionów Trójmorza to między innymi:

• zmniejszanie luki infrastrukturalnej w Europie Środkowej i Wschodniej w stosunku do Europy Zachodniej

• budowanie współpracy międzyregionalnej, stanowiącej komponent samorządowy i lokalny Inicjatywy Trójmorza

• nadanie impulsu rozwojowego dla samorządów dzięki współpracy i budowaniu trwałych powiązań w obszarze infrastruktury, transportu, cyfryzacji oraz innowacji

• tworzenie narzędzi do lepszego wykorzystania Funduszy Europejskich

• wspieranie przedsiębiorczości, w szczególności rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw oraz handlu międzynarodowego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia