MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybrać rozwód czy separację?

Marzena SMORĘDA [email protected]
Agata Jarosińska, adwokat: - Separacja jest alternatywą dla małżonków, którzy chcą się rozstać ze sobą, a z wewnętrznych względów moralnych nie chcą się decydować na rozwód.
Agata Jarosińska, adwokat: - Separacja jest alternatywą dla małżonków, którzy chcą się rozstać ze sobą, a z wewnętrznych względów moralnych nie chcą się decydować na rozwód.
Jeśli zastanawiasz się nad rozstaniem ze współmałżonkiem, masz zatem do wyboru separację lub rozwód. Czym się różnią?

Kiedy wystąpić o separację?

 

Separacja to tak zwany rozwód ograniczony. Tak jak w przypadku rozwodu również orzeka o niej sąd, ale istnieją istotne różnice między rozwodem a separacją.

O separację występujemy wówczas, gdy nie jesteśmy pewni, czy chcemy się rozstać na zawsze. Separacja nie jest zniesieniem, lecz „zawieszeniem” małżeństwa. Można się z niej wycofać. Może o nią wystąpić każdy z małżonków. Nawet ten, który jest winny rozkładowi małżeństwa. Sąd nie orzeknie jednak separacji, gdy może na tym ucierpieć dobro małoletnich dzieci.

 

Aby sąd orzekł separację, musi dojść do zupełnego rozkładu pożycia w małżeństwie. Nie musi być on jednak trwały, tak jak przy rozwodzie. Między małżonkami powinny wygasnąć więzi duchowa, fizyczna i ekonomiczna. Mogą one jednak zostać ponownie nawiązane.

 

Od momentu uprawomocnienia się separacji, następuje między małżonkami rozdzielność majątkowa. W przypadku śmierci któregoś z nich drugie ze współmałżonków nie dziedziczy po zmarłym. Będąc w separacji nie można także wrócić do swojego poprzedniego nazwiska. Małżonkowie, będący w separacji, nie mogą, tak jak w przypadku rozwodu, zawrzeć nowych związków małżeńskich.

Kiedy zdecydować się na rozwód?

 

Rozwód to wyrok sądu, orzekający, że małżeństwo przestaje istnieć.

Uzyskanie rozwodu zazwyczaj jest trudniejsze, trzeba bowiem wykazać w sądzie, że rozkład pożycia między małżonkami jest zupełny i trwały.

O rozwód nie może wystąpić małżonek, który jest winny rozkładowi małżeństwa. Chyba że współmałżonek wyrazi na to zgodę. Podobnie jak przy separacji, sąd nie orzeknie rozwodu, jeśli ucierpiałoby na tym dobro dzieci.

 

Sąd, zarówno orzekając o separacji, jak i o rozwodzie, zdecyduje również między innymi o ewentualnych alimentach, kontaktach z dziećmi, sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania, a także o tym, czy i który z małżonków jest winny rozkładowi pożycia.

 

Formalności

 

Pozew o separację lub rozwód składa się do sądu okręgowego, właściwego ze względu na zamieszkanie małżonków.

 

Separacja może być orzeczona w tak zwanym trybie nieprocesowym. Stanie się tak, gdy oboje małżonkowie zgodnie wystąpią z wnioskiem o nią i nie mają wspólnych małoletnich dzieci. W pozostałych przypadkach orzeczenie separacji odbywa się w trybie procesowym.

 

Zniesienie separacji przez sąd

 

Stan separacji małżonków może trwać aż do śmierci jednego z nich, ale można też znieść stan separacji i wrócić do małżeństwa w jego normalnej formie.

Aby znieść separację, potrzebne jest orzeczenie sądu. Małżonkowie muszą w tym celu złożyć zgodny wniosek do sądu okręgowego, właściwego ze względu na zamieszkanie. Sąd rozpatruje sprawę w trybie nieprocesowym. Zniesienie separacji powoduje ustanie jej skutków, między innymi ustanie rozdzielności majątkowej i powstanie wspólności małżeńskiej.

 

Ile to kosztuje?

 

Separacja orzeczona w trybie nieprocesowym kosztuje 100 złotych. Za orzeczenie jej w trybie procesowym opłata stała wynosi 600 złotych. Zniesienie separacji kosztuje 100 złotych. Od pozwu o rozwód pobierana jest opłata stała 600 złotych.

 

 

 

 

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia