Polska Wschodnia i wchodzące w jej skład pięć województw mają wiele do zaoferowania zarówno turystom, jak i mieszkańcom. Doskonałym tego przykładem jest województwo świętokrzyskie – miejsce z malowniczym krajobrazem i wieloma atrakcjami turystycznymi, a przede wszystkim region, w którym opłaca się mieć biznes. Warto pomyśleć o tym zwłaszcza teraz, kiedy przedsiębiorców wspiera projekt „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”, preferencyjne pożyczki ze środków publicznych na rozwój firm.

I love Polska Wschodnia

Województwo świętokrzyskie to jeden z pięciu województw Polski Wschodniej i jeden z najmniejszych regionów Polski, o ogromnym potencjalne turystycznym. Świętokrzyskie słynie z gór, zielonych terenów, wąwozów oraz jaskiń. W tym regionie działają również uzdrowiska oraz liczne SPA, w których można zadbać o kondycję fizyczną. Turystów przyciąga zalew Chańcza, cudowne zabytki, w tym zamki w Chęcinach i Ujeździe, a także pamiątki po rozwoju techniki. To również region słynący z jednego z najbardziej nastrojowych miast - Sandomierz. Liczne atrakcje oraz dziewicza natura i kuchnia, w której królują regionalne potrawy to zdecydowanie jedne z największych zalet tego rejonu, ale nie można zapominać też o stale polepszającej się jego infrastrukturze. Wszystko to sprawia, że warto tutaj mieszkać i rozwijać się zawodowo, zwłaszcza poprzez świadczenie usług w branży turystycznej. Których? Możliwości jest wiele.

Turystyczny biznes w świętokrzyskim

Rozbudowa infrastruktury rekreacyjno-sportowej, uzdrowiskowej, zdrowotnej, gastronomia, agroturystyka, produkcja pamiątek czy lokalnej żywności, wypożyczalnie sprzętu sportowego lub rowerów, a także popularyzowanie rękodzieła i rzemiosła – to tylko niektóre z możliwych profili działania na terenie województwa świętokrzyskiego. Ta różnorodność sprawia, że biznesy zakładają tu nie tylko mieszkańcy, ale i przyjezdni, którzy decydują się związać życie z tym regionem i pozostać w nim na stałe. Gwarancja samorealizacji, nowe wyzwania czy możliwość pogodzenia pracy z pasją idealnie wpisują się w potrzeby przedsiębiorców. Początki działalności firmy nie muszą być trudne. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego wspiera przedsiębiorców z branży turystycznej i okołoturystycznej poprzez uruchomienie projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”. Mikro, małe i średnie firmy mogą liczyć na wsparcie w postaci niskooprocentowanej pożyczki na rozwój turystyki nawet do 500 tys. zł.

Pożyczka na dobry start!

Projekt „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka” to świetna pomoc na dobry start i rozwój firmy. Co trzeba zrobić, aby skorzystać z pożyczki na rozwój turystyki? Wystarczy, aby miejsce inwestycji znajdowało się na terenie jednego z pięciu województw Polski Wschodniej, czyli w województwie lubelskim, podlaskim, podkarpackim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Pożyczka ma wiele korzyści. Po pierwsze jej oprocentowanie jest stałe i niższe niż to oferowane na rynku przez inne instytucje komercyjne – 1,85 proc. Po drugie maksymalny okres spłaty pożyczki wynosi 5 lat, a dla tych powyżej 250 tys. zł. (gdzie ponad 50% stanowią roboty budowlane) można wydłużyć spłatę nawet do 7 lat. Ważna jest również 6-miesięczna karencja w spłacie, dla przedsiębiorców, którzy potrzebują czasu, aż biznes się rozwinie i zacznie na siebie zarabiać. Kolejna korzyścią jest fakt, że wysokość rat spłaty takiej pożyczki może uwzględniać sezonowy charakter działalności. Od przedsiębiorców wymagany jest wkład własny, ale nie ponoszą oni żadnych opłat i prowizji za udzielenie wsparcia. Dla firm młodych, działających poniżej 2 lat oraz inwestycji ulokowanych na trasie Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo i posiadających status Miejsca Przyjazne Rowerzystom, pożyczka przewiduje dodatkowy bonus. Jest nim obniżone oprocentowanie, które wynosi 0,925 proc. w skali roku oraz zwolnienie z wniesienia własnych środków.

Pożyczki na rozwój turystyki udziela instytucja współpracująca z BGK w województwie świętokrzyskim - Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości, ul. Staszica 2A, Końskie, tel. 41 375 14 55 / 41 260 46 21, www.kswp.org.pl

Więcej szczegółów nt. pożyczki oraz instytucji oferujących pożyczkę w pozostałych województwach Polski Wschodniej dostępnych jest na stronie www.bgk.pl/turystyka

Projekt „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka” realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Finansowany jest ze środków Ministra Inwestycji i Rozwoju.

Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego.