Od 1 stycznia 2001 roku obowiązują „plastikowe” do-wody osobiste, które zastąpiły papierowe książeczki. Są one ważne przez 10 lat od momentu wydania. W tym roku wiele osób czeka więc wymiana tych dokumentów i choć od 1 lipca obowiązywać mają nowe, chipowe dowody, to te, które tracą już ważność musimy wymienić.
- Wymiana dowodu jest bezpłatna, trzeba tylko wykonać zdjęcia. Nie można zwlekać z wymianą i czekać na nowe do lipca, bo bez ważnego dokumentu nie załatwimy żadnej sprawy w urzędzie czy banku, nie weźmiemy nic na raty, nie odbierzemy nawet awizowanej paczki na poczcie – wyjaśnia Jerzy Król, dyrektor wydziału spraw obywatelskich Urzędu Miasta w Kielcach.
30 DNI
Wniosek o wymianę dokumentu tożsamości należy złożyć najpóźniej 30 dni przed upływem jego terminu ważności. - Na nowy dowód osobisty czeka się maksymalnie do 30 dni, teraz krócej – około dwóch, dwóch i pół tygodnia – dodaje nasz rozmówca.
Trzeba pamiętać, że nowy dowód osobisty będzie miał in-ną serię i numer. Tę zmianę trzeba zgłosić do urzędu skarbowego, ale jeśli nie prowadzimy działalności gospodarczej możemy to zrobić przez urząd, w którym wyrabiamy dokument, wypełniając i pozostawiając w nim druk NIP-3. Emeryci i renci-ści mogą dokonać zgłoszenia aktualizacyjnego za pośrednictwem płatnika podatku dochodowego, na przykład ZUS.
Z CHIPEM OD LIPCA
Osoby, których dowody osobiste tracą ważność po 30 czerwca otrzymają już nowy dokument z chipem. W pierwszej kolejności będą one wydawane tym, którzy wyrobili swój poprzedni dokument potwierdzający tożsamość w 2001 roku. Następnie stare dowody wymieniać będą kolejne osoby, posiada-jące dokumenty z dobiegającym końca 10-letnim terminem ważności.
owy dokument będzie się składał z dwóch warstw - graficznej i elektronicznej. Na pierwszej z nich znajdą się takie informacje jak imię i nazwisko posiadacza dowodu, nazwisko rodowe, imiona rodziców, płeć, PESEL, data i miejsce urodzenia, obywatelstwo i zdjęcie. Nie będzie za to rysopisu, miejsca zameldowania i graficznego podpisu posiadacza dokumentu. Warstwa elektroniczna umożliwi składanie podpisu osobistego, który w elektronicznych kontaktach z urzędami jest równoznaczny z własnoręcznym podpisem.
Ważne
Zgodnie z ustawą o ewidencji ludności i dowodach osobistych każdy obywatel polski zamieszkały w Polsce jest zobo-wiązany posiadać swój dowód osobisty od ukończenia 18 roku życia. Osoby, które nie posiadają ważnego dowodu, zapłacą grzywnę. Mogą również zostać skazane na karę ograniczenia wolności do miesiąca.
Dokument tożsamości w okrojonej wersji będą mogły po-siadać też osoby niepełnoletnie. Dziecko, które nie skończyło pięciu lat, otrzyma dowód na pięć lat, starsze – na 10 lat.
Wymiany dowodu osobistego dokonuje organ gminy wła-ściwy, co do miejsca stałego zameldowania – wójt, burmistrz, prezydent miasta. Wniosek składa się osobiście na odpowied-nim formularzu i dołącza do niego dwie aktualne fotografie o wymiarach 4,5x3,5 centymetra przedstawiające osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, tak aby ukazywały głowę w pozycji lewego półprofilu, z widocznym lewym uchem i równomiernie oświetloną twarzą. Dodatkowo należy dołączyć skrócony odpis aktu małżeństwa wraz z adnotacją o aktualnie używanym nazwisku, a w przypadku osób, które nie wstąpiły w związek małżeński, skrócony odpis aktu urodzenia.
Strefa Biznesu - Co z limitami płatności gotówką?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?