Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wynalazek kieleckiej firmy ma wreszcie patent w Ameryce

Jarosław PANEK, [email protected]
Pokazane na zdjęciu złącze Barclick zostało wreszcie opatentowane w Stanach Zjednoczonych.
Pokazane na zdjęciu złącze Barclick zostało wreszcie opatentowane w Stanach Zjednoczonych.
Rozwiązanie stosowane przez lata w dużej kieleckiej firmie i lubiane przez setki tysięcy jej klientów zostało kilkanaście dni temu oficjalnie opatentowane w Stanach Zjednoczonych. Spółka czekała jednak na to kilka lat. Wreszcie się udało!

A chodzi o kieleckiego producenta podłóg drewnianych, giełdową spółkę Barlinek i jej bezklejowe złącze desek o nazwie Barclick. To rozwiązanie doskonale znane w Polsce i lubiane przez fachowców oraz tych wszystkich, którzy samodzielnie chcą układać ten typ podłogi.

System Barclick zapewnia szybki i łatwy montaż, trwałe połączenie desek, a przede wszystkim gotowość podłogi do użytkowania natychmiast po jej ułożeniu. To złącze pozwala ułożoną podłogę w prosty sposób zdemontować i… ułożyć powtórnie w innym miejscu. Ponadto konstrukcja tego rozwiązania zapewnia swobodę pracy podłogi, przy zachowaniu jej sztywności oraz równości.

Opracowanie złącza Barclick i wdrożenie go do masowej produkcji, choć wydaje się ono takie proste i oczywiste, zajęło specjalistom z działu badań i wdrożeń Barlinka kilka lat.

Złącze zrobiło w Polsce furorę, stąd kielecka firma postanowiła zdobyć na niego patent w Stanach Zjednoczonych. Formalności i starania zajęły kilka lat. Wreszcie się udało. Barlinek dostał patent na Barclick w listopadzie. Złącze będzie nim chronione 20 lat od daty dokonania zgłoszenia w Urzędzie Patentowym.

Warto dodać, że wynalazek ten jest już chroniony patentem na wielu rynkach zagranicznych, między innymi we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w Rosji, na Ukrainie, w Hongkongu, Kanadzie i Turcji.

W ten sposób Barlinek dołączył do elitarnego grona firm, posiadających patenty na swoje wynalazki. Oprócz kieleckiego producenta patenty w USA na podobne technologicznie rozwiązania posiadają głównie jednostki badawczo-rozwojowe, zajmujące się opracowaniami technologii złącz paneli podłogowych na przykład szwedzki Walinge AB czy holenderski Unilin Flooring.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia