Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wynalazek studenta Politechniki Świętokrzyskiej wykorzystano w przemyśle!

Kamil Dziewit
Mateusz Wrzochal to bardzo aktywny młody naukowiec. Po raz drugi został nagrodzony w konkursie Student Wynalazca. Poprzednio otrzymał nagrodę za  kijek do Nordic Walking, którego specjalna konstrukcja rękojeści, przystosowana jest do przechowywania dodatkowych akcesoriów.
Mateusz Wrzochal to bardzo aktywny młody naukowiec. Po raz drugi został nagrodzony w konkursie Student Wynalazca. Poprzednio otrzymał nagrodę za kijek do Nordic Walking, którego specjalna konstrukcja rękojeści, przystosowana jest do przechowywania dodatkowych akcesoriów. Miłosz Pindur
Mateusz Wrzochal z Politechniki Świętokrzyskiej jest wśród laureatów tegorocznego konkursu Student Wynalazca. Jest współautorem urządzenia do badania momentów oporowych łożysk stożkowych. Jego pomysł zostanie wdrożony w przemyśle w zakładzie w Kraśniku.

Jest współautorem urządzenia do badania momentów oporowych łożysk stożkowych. Urządzenie służy do pomiaru siły pochodzącej od oporów tarcia między elementami wewnątrz łożyska tocznego w funkcji obciążenia osiowego i obrotów. Zaprojektowane wymienne oprzyrządowanie badawcze pozwala na prowadzenie testów dla szerokiego zakresu wymiarowego łożysk stożkowych. Wynalazek jest wynikiem realizacji pracy badawczo rozwojowej „Utworzenie Centrum B+R w FŁT-Kraśnik” i powstał w oparciu o zaprojektowane urządzenia badawcze, które zgodnie z umową zawartą pomiędzy Politechniką Świętokrzyską, a Fabryką Łożysk Tocznych Kraśnik zostaną wdrożone w przemyśle łożyskowym w 2019 roku.

Nagrodą główną w Konkursie jest prezentacja i promocja innowacyjnych rozwiązań podczas 47. International Exhibition of Inventions of Geneva. Ponadto, podczas pobytu w Genewie, studenci biorą udział w seminariach w Światowej Organizacji Własności Intelektualnej oraz w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. Ich rozwiązania są prezentowane także podczas 13. Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS 2019.

W tegorocznej edycji nadesłano 139 rozwiązań z 20 uczelni z całej Polski, najwięcej ze wszystkich edycji. Zgłoszone rozwiązania to rezultat pracy badawczo-rozwojowej zespołów składających się ze studentów, nauczycieli akademickich oraz przedsiębiorców. W Konkursie wzięło udział 361 twórców, w tym – 157 studentów.

Podobnie jak w roku ubiegłym, największą aktywnością w zgłaszaniu do Konkursu nowych rozwiązań wykazali się studenci z Politechniki Lubelskiej, którzy nadesłali aż 24 zgłoszenia. Na kolejnych miejscach uplasował się Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie – 13 zgłoszeń, Politechnika Świętokrzyska – 10 zgłoszeń, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Politechnika Wrocławska – po 9 zgłoszeń oraz Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy – 8 zgłoszeń.

W IX edycji Konkursu Student-Wynalazca Komisja Konkursowa przyznała pięć równorzędnych nagród głównych oraz pięć wyróżnień. Dodatkowo, Komisja Konkursowa przyznała dziewięć nagród specjalnych ufundowanych przez Prezes Urzędu Patentowego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Wojewodę Świętokrzyskiego, Prezesa Jednostki Innowacyjno-Wdrożeniowej INWEX, Przewodniczącego Komitetu Inżynierii Produkcji Polskiej Akademii Nauk oraz Rektora Politechniki Świętokrzyskiej.

Nagrody Główne:
Piotr Terebun i Michał Kwiatkowski z Politechniki Lubelskiej, Mateusz Wrzochal z Politechniki Świętokrzyskiej, Julia Radwan-Pragłowska i Łukasz Janus z Politechniki Krakowskiej, Julia Radwan-Pragłowska i Łukasz Janus z Politechniki Krakowskiej, Ewa Kozłowska, Monika Dymarska, Monika Urbaniak, Jakub Grzeszczuk, Jordan Sycz, Patryk Kownacki, Iga Franczak, Agata Matera z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


Zobacz także: Flesz zakaz handlu w niedzielę - rząd wstrzymuje zmiany

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wynalazek studenta Politechniki Świętokrzyskiej wykorzystano w przemyśle! - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia