Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypowiedzenie pracy i płacy

Anna Niedzielska
Barbara Kaszycka z PIP w Kielcach: - Wypowiedzenie zmieniające warunki płacy i pracy musi być sporządzone na piśmie.
Barbara Kaszycka z PIP w Kielcach: - Wypowiedzenie zmieniające warunki płacy i pracy musi być sporządzone na piśmie.
Coraz częściej pracodawcy są zmuszani do oszczędności. Dlatego mogą ulec zmianie warunki pracy i płacy pracowników. Kodeks pracy dopuszcza taką możliwość, ale zabezpiecza też prawa pracowników.

   Zgodne z prawem jest powierzenie pracownikowi innych obowiązków niż te, które są określone w umowie, bez konieczności zmieniania jej. Jednak pracodawca może to uczynić tylko w uzasadnionych przypadkach - jak choćby awaria lub zastępstwo za chorego pracownika - i na okres nie dłuższy niż trzy miesiące w roku kalendarzowym.

   - Zajęcie powierzone na takich zasadach pracownikowi powinno odpowiadać jego kwalifikacjom. Zmiana miejsca pracy nie może skutkować zmniejszeniem poborów pracownika - mówi Barbara Kaszycka z Państwowej Inspekcji Pracy w Kielcach. - Pracownik powinien także poprosić pracodawcę o pisemne polecenie wykonywania pracy innej niż ta, która jest zapisana w jego umowie o pracę.

   WYPOWIEDZENIE UMOWY

   Jeżeli pracodawca chce na dłuższy czas zmienić warunki zawarte w umowie o pracę, może to zrobić za porozumieniem lub wypowiedzeniem zmieniającym. Porozumienie jest szybszym sposobem, ale zarówno pracodawca, jak i pracownik muszą, po skonsultowaniu ich, zgodnie przyjąć nowe warunki.

   Pracodawca może też wręczyć pracownikowi wypowiedzenie zmieniające warunki płacy i pracy, do którego stosuje się wszystkie przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę, między innymi okresy wypowiedzenia i prawo do odwołania do sądu pracy oraz konsultacje z zakładową organizacją związkową.

   - W tym trybie pracodawca może zmienić płacę czy stanowisko, ale nie jest dopuszczalna zmiana umowy na czas nieokreślony w umowę na czas określony - zaznacza Barbara Kaszycka.

   KIEDY PRACOWNIK ODMÓWI

   - Wiele osób myśli, że kiedy nie przyjmą nowych warunków, to będą pracować na starych zasadach i jest to błąd. Nie przyjęcie wypowiedzenia zmieniającego jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy o pracę - mówi Barbara Kaszycka.

   Do połowy okresu wypowiedzenia pracownik może złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia proponowanych warunków i w tej sytuacji - po upływie okresu wypowiedzenia - umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu. Jeżeli w wymaganym czasie nie wpłynie do pracodawcy takie oświadczenie, może on uznać, że nowe warunki pracy lub płacy zostały przyjęte.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia