Wypowiedzenie pracy i płacy

Anna Niedzielska
Barbara Kaszycka z PIP w Kielcach: - Wypowiedzenie zmieniające warunki płacy i pracy musi być sporządzone na piśmie.
Barbara Kaszycka z PIP w Kielcach: - Wypowiedzenie zmieniające warunki płacy i pracy musi być sporządzone na piśmie.
Udostępnij:
Coraz częściej pracodawcy są zmuszani do oszczędności. Dlatego mogą ulec zmianie warunki pracy i płacy pracowników. Kodeks pracy dopuszcza taką możliwość, ale zabezpiecza też prawa pracowników.

   Zgodne z prawem jest powierzenie pracownikowi innych obowiązków niż te, które są określone w umowie, bez konieczności zmieniania jej. Jednak pracodawca może to uczynić tylko w uzasadnionych przypadkach - jak choćby awaria lub zastępstwo za chorego pracownika - i na okres nie dłuższy niż trzy miesiące w roku kalendarzowym.

   - Zajęcie powierzone na takich zasadach pracownikowi powinno odpowiadać jego kwalifikacjom. Zmiana miejsca pracy nie może skutkować zmniejszeniem poborów pracownika - mówi Barbara Kaszycka z Państwowej Inspekcji Pracy w Kielcach. - Pracownik powinien także poprosić pracodawcę o pisemne polecenie wykonywania pracy innej niż ta, która jest zapisana w jego umowie o pracę.

   WYPOWIEDZENIE UMOWY

   Jeżeli pracodawca chce na dłuższy czas zmienić warunki zawarte w umowie o pracę, może to zrobić za porozumieniem lub wypowiedzeniem zmieniającym. Porozumienie jest szybszym sposobem, ale zarówno pracodawca, jak i pracownik muszą, po skonsultowaniu ich, zgodnie przyjąć nowe warunki.

   Pracodawca może też wręczyć pracownikowi wypowiedzenie zmieniające warunki płacy i pracy, do którego stosuje się wszystkie przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę, między innymi okresy wypowiedzenia i prawo do odwołania do sądu pracy oraz konsultacje z zakładową organizacją związkową.

   - W tym trybie pracodawca może zmienić płacę czy stanowisko, ale nie jest dopuszczalna zmiana umowy na czas nieokreślony w umowę na czas określony - zaznacza Barbara Kaszycka.

   KIEDY PRACOWNIK ODMÓWI

   - Wiele osób myśli, że kiedy nie przyjmą nowych warunków, to będą pracować na starych zasadach i jest to błąd. Nie przyjęcie wypowiedzenia zmieniającego jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy o pracę - mówi Barbara Kaszycka.

   Do połowy okresu wypowiedzenia pracownik może złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia proponowanych warunków i w tej sytuacji - po upływie okresu wypowiedzenia - umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu. Jeżeli w wymaganym czasie nie wpłynie do pracodawcy takie oświadczenie, może on uznać, że nowe warunki pracy lub płacy zostały przyjęte.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie