Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyścigi... żywych karaluchów, czyli AGROTECH otwarty!

Jarosław PANEK, [email protected]
Jedną z trakcji targowych są organizowane regularnie… wyścigi karaluchów. Mozna jebedzie oglądać dziś i jutro. fot. D.Łukasik
Jedną z trakcji targowych są organizowane regularnie… wyścigi karaluchów. Mozna jebedzie oglądać dziś i jutro. fot. D.Łukasik
Wyścigi żywych… karaluchów, kombajny za milion złotych i nasienie buhaja prosto ze Szwajcarii, czyli dla każdego coś miłego. Wczoraj rozpoczęły się w Kielcach Targi AGRTOECH i LAS EXPO. Wśród ponad 500 wystawców znalazł sie wiele firm z naszego regionu. (zobacz galerię zdjęć)

- Dopóki nie będzie konkretnych dowodów Ministerstwo Rolnictwa nie zajmie jednoznacznego stanowiska na temat tego, czy dopuszczać do uprawy nowe odmiany różnych roślin modyfikowanych genetycznie, w tym najnowszą odmiana ziemniaka - mówił na wczorajszej konferencji prasowej w halach Targów Kielce Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marek Sawicki, który był gościem XVI Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH oraz X Targów Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO.

Wyraził on też zdziwienie, że ekolodzy, którzy tak walczą z genetycznie modyfikowaną żywnością, jednocześnie nie widzą nic złego w sprowadzaniu genetycznie modyfikowanych pasz do Polski.

- Kiedy kilka dni temu pytałem ekologów na spotkaniu, dlaczego w równym stopniu nie zwalczają soi modyfikowanej genetycznie odparli, że przecież trzeba czymś karmić zwierzęta. Dziwi mnie, że nie przeszkadza im ogromny, gigantyczny import genetycznie modyfikowanych pasz, a przeszkadza znacznie niższy procent genetycznie modyfikowanej żywności. W tej chwili czekam na twarde dowody. Niech naukowcy wypowiedzą się, czy takie produkty spożywcze rzeczywiście są szkodliwe dla zdrowia - mówił minister Sawicki.

Ale ministerialna konferencja była zaledwie jednym z wielu wydarzeń pierwszego dnia targowego, na który przybyły tłumy gości. Przez targów hale wręcz trudno było się przecisnąć, a to tak naprawdę dziś i w niedzielę frekwencja zawsze jest największa.

Maszyny dla bogatych

Zwiedzający mogli przede wszystkim po raz pierwszy obej-rzeć nowe, główne wejście na targi z systemem bramek kas i monitoringu. Ale nie to było atrakcją, a same targowe ekspona-ty. A te osiągały takie ceny, że targi wyrobów luksusowych w Genewie czy Moskwie wydają się być przy ubogim krewnym. No bo taki kombajn firmy Casei za… milion złotych lub nawet więcej na nikim nie robił tu wrażenia, zaś ciągniki po pół miliona złotych to prawie norma. A zainteresowanie nimi jest… ogromne. Podobnie zresztą jak pierwszym polskim robotem do auto-matycznego udoju krów firmy DeLaval, jaka wielu rolnikom jest doskonale znana z innych wyrobów.

Nowości

Niektóre firmy stosowały najdziwniejsze metody promocji i marketingu Na przykład niemiecki gigant chemiczny, koncern BASF zapraszał zwiedzających na wyścigi…. karaluchów. Trzy wypasione i wypielęgnowane, wyjątkowo okazale sztuki, wypo-życzone prosto z Zakładu Entomologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego z Warszawy miały za zadanie wyjść ze specjalnego pojemnika i przez labirynt poszukać wyjścia. A tych było kilka i obserwatorzy nawet obstawiali, którą bramką wyjdą te urocze stworzonka. A radziły sobie świetnie, choć trochę peszyły się przed kamerą.

Wśród nowości, ale trochę mniej rolniczych wielkie zainte-resowanie zwiedzających wzbudzał najnowszy model kotła fir-my Defro z Rudy Strawczyńskiej koło Kielc, jaka zaprezentowała kocioł DEFRO UKM, przystosowany przede wszystkim do spalania owsa. Kluczem tej technologii jest przede wszystkim specjalny palnik przeznaczony do palenia zbożem.

- To nasze najnowsze rozwiązanie technologiczne, które cieszy się na targach niesamowitym zainteresowaniem. Tylko w piątek rozdaliśmy ponad cztery tysiące ulotek informacyjnych. I to nie dzieciom czy tak zwanym oglądaczom, ale osobom konkretnie zainteresowanym zakupem takiego kotła, które pytały o wszystkie parametry i ceny - mówi Adam Jęczmiński specjalista ds. promocji i marketingu z firmy Defro.

A skoro już o ogrzewaniu mowa, to uwagę wielu gości zwróciła specjalna mobilna mini fabryka brykietów ze słomy. Jej konstruktorom chodziło o to, aby rolnik nie musiał zwozić z pola słomy gdzieś w odległe miejsce, o koszty transportu są wów-czas tak duże, że produkcja brykietu staje się nieopłacalna. Zamiast więc wozić słomę, można wozić instalacje do produkcji brykietów. Zasilana jest ona na przykład agregatem. Taka mo-bilna instalacja kosztuje około 400 tysięcy i w dużym gospodar-stwie rolnym może się zwrócić za rok lub dwa lata.

Nasze firmy na targach w Kielcach

Wśród ponad 500 wystawców, z krajów czasem tak egzo-tycznych jak Kamerun czy Nepal nie zabrakło oczywiście firm z naszego regionu. Tradycyjnie już na zewnątrz targowych hal można oglądać czołowych świętokrzyskich producentów kotłów centralnego ogrzewania, ale też swoją ofertę zaprezentowała znana doskonale wszystkim działkowcom kielecka firma ACM Agrocentrum, czy Bank Spółdzielczy w Kielcach, którego stoisko z ubezpieczeniami Concordii oraz kontami dla rolników, kredytami pomostowymi i wieloma innymi doskonałym produk-tami dla tej branży było od samego rana tłumnie oblegane, a minister rolnictwa Marek Sawicki dostał nawet bankową ma-skotkę, czyli wiewiórkę o wdzięcznym imieniu Złotuś, z którą dziarsko zwiedzał targi.

                        program targów AGROTECH i LAS EXPO

-                               NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE 

Ceny biletów wstępu:

normalny: 6 zł

grupowy: 3 zł (dla młodzieży szkolnej i studenckiej oraz grup zorganizowanych powyżej 15 osób - opiekun bezpłatnie)

Ceny biletów parkingowych:

samochody osobowe do godz. 12.00: 10 zł

samochody osobowe po godz. 12.00: 6 zł

autokary do godz. 12.00: 20 zł

autokary po godz. 12.00: 12 zł

Cena katalogu: 20 zł

Godziny otwarcia targów:

13 marca 2010: 10.00-17.00

14 marca .2010: 10.00-16.00

Dojazd do targów:

autobusem linii 100 z przystanku na ul. Czarnowskiej (obowiązują bilety komunikacji miejskiej)

- zobacz rozkład jazdy z ul. Czarnowskiej

- zobacz rozkład jazdy z ul. Zakładowej

samochodem - mapa

Szczegółowych informacji udzielają:

Biuro Obsługi Wystawców (w godzinach otwarcia targów), tel.:

41 365 12 68

41 365 13 01

Menedżer targów, tel. 41 365 12 30 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia