Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XVIII Sacroexpo w Kielcach. Targi kościelne kipią złotem!

Marzena Smoręda
Krzyż watykański, taki sam używany jest przez papieża w czasie najważniejszych uroczystości kościelnych.
Krzyż watykański, taki sam używany jest przez papieża w czasie najważniejszych uroczystości kościelnych. Dawid Łukasik
W Kielcach trwa wystawa branży sakralnej. Prezentuje się na niej 270 firm z 10 krajów świata.

„Papież Franciszek promuje dziadostwo” - na targach Sacroexpo, które do środy, 14 czerwca trwają w Kielcach, słychać anonimowe głosy wystawców, sprzeciwiających się skromnemu stylowi noszenia się duchownych, promowanemu przez głowę Kościoła katolickiego. Jak twierdzą, na chwałę Bożą prezentują bogactwo i przepych w strojach, i wyposażeniu świątyń. Zobaczyć można nawet nowoczesne ornaty, projektowane przez księdza designera.

Przepych i bogactwo
Złocone i zdobione cennymi kamieniami naczynia liturgiczne, witraże, ręcznie szyte, przetykane złotymi nićmi szaty, stylowe kościelne meble, rzeźby, dewocjonalia oraz nowoczesne organy, sprzęt do nagłośnienia, ogrzewania świątyń, bogato zdobiona porcelana przykuwają wzrok na XVIII Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo. Ta branża nie odpuszcza i poleca przepych.

ZOBACZ TAKŻE: Prezes Andrzej Mochoń o targach Sacroexpo 2017

- To podkreśla potęgę i służy Bożej chwale. Nie zgadzam się z postawą obecnego papieża Franciszka, który, w moim odczuciu, promuje dziadostwo. Mała dbałość o wygląd duchownych, co sam pokazywał szczególnie na początku pontyfikatu, nie służy pogłębianiu religijności wiernych. Stąd w Polsce, jak widać na tych targach, kościelna moda stawia na tradycyjny, bogaty styl w wyposażeniu świątyń, jak i strojach dla duchownych - mówią anonimowo wystawcy na kieleckich targach.

Papieska postawa, która nie służy branży sakralnej, nie znajduje tu zwolenników. Stoiska kipią bogactwem i złotem. - To okładka do Pisma Świętego. Rzecz zupełnie wyjątkowa w Polsce, gdzie dotychczas jest jeden jedyny taki egzemplarz. Ręcznie wyszywana i bogato zdobiona tkanina budzi zachwyt. Kosztuje 3690 złotych - prezentuje unikat Janusz Kąpiński, właściciel firmy Sacrum. - Mamy nawet replikę krzyża, który w Watykanie używany jest podczas najważniejszych uroczystości . Kosztuje 24 tysiące złotych - dodaje. Najmodniejsze ornaty, w tradycyjnym stylu prezentuje firma Prata. Najdroższy kosztuje 2700 złotych. Zrobione są z delikatnego jedwabiu, wełny i pięknie haftowane, ręcznie lub maszynowo. - Czasem trzeba wykonać 1.560.000 ukłuć igły - wylicza właściciel i projektant w firmie.

ZOBACZ TAKŻE: Targi Sacroexpo 2017 w Kielcach

Rewolucja w ornatach

Ale na księży czekają też szaty niezwykłe, zaprojektowane przez księdza Marka Wójcika proboszcza w parafii Pasztowa Wola koło Iłży. Projektuje on oryginalne ornaty, prezentowane na wystawach w kraju i za granicą. Z wyglądu naruszają one przyjętą konwencję kroju czy kolorystyki, mimo to są już księża, którzy je noszą. We wtorek o godzinie 10 i 13 w Targach Kielce będzie można oglądać pokaz mody kolekcji ornatów zaprojektowanych przez księdza designera. W środę na targach będzie Wojciech Cejrowski, słynny podróżnik, który na stoisku D-73 spotka się tam z fanami i będzie podpisywał książki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: XVIII Sacroexpo w Kielcach. Targi kościelne kipią złotem! - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia