Nieprawdopodobne? A jednak możliwe. Tym fenomenalnym wynikiem, który każdego analityka jest w stanie powalić na kolana, wykazała się w w 2008 roku Kopalnia i Zakłady Chemiczne Siarki Siarkopol w Grzybowie, zarządzane przez prezesa Mariana Kosowicza. Taka poprawa zysku i rentowności była możliwa dzięki ubiegłoroczonej hossie na surowce, w tym także na unikatową siarkę, wydobywaną przez grzybowski kombinat, używaną między innymi do produkcji leków i kosmetyków.
Grzybowska siarka ma unikatowe właściwości w skali świata i dlatego jest tak cennym surowcem dla wielu koncernów. Siarkopol zwiekszył swoje przychodyw stosunku do roku 2007 z 323 milionów złotych do 547 milionów w roku ubiegłym. Rentowność netto przy takim zysku wyniosła więc 37,48 procenta, co jest niedoścignionym marzeniem całej polskiej gospodarki, gdzie średnia rentowność waha się w zależności od koniunktry gospodarczej od 1 do 3 lub góra 4 procent.
Niestety wyniki Siarkopolu w Grzbyowie za pierwsze półrocze 2009 są już znacznie gorsze. Firma z powodu światowego spadku popytu na swój produkt, zarobiła na czysto trochę ponad milion złotych.
A więcej podobnych ciekawostek w naszym arcyciekawym zestawieniu 100 największych świętokrzyskich przedsiębiorstw, jaki już pod koniec września dołączymi do naszej gazety. Nowe firmy w rankingu i nowe dane!
--- czekamy na ankiety---
Przypominamy, że wciąż czekamy na ankiety od firm z naszego regionu, które chcą znaleźć się w naszym zestawieniu. Ankieta do pobrania w załączniku. Wypełnioną prosimy odesłać na adres: [email protected] lub [email protected] Prośbę o nadesłanie druku ankiety także należy kierować pod te adresy poczty elektronicznej.
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?