Model P-50 produkowano w fabryce VEB Sachsenring Automobilwerke w Zwickau w NRD, w latach 1957-1962, w dwóch wersjach nadwoziowych - limuzyna (sedan) i uniwersal (kombi).Był on następcą małolitrażowego, popularnego modelu P-70 produkowanego od 1955 roku. Trabant P-50 miał, podobnie jak jego poprzednik, poszycie karoserii wykonane z tworzywa sztucznego - duroplastu, a napędzany był dwusuwowym, dwucylindrowym, chłodzonym powietrzem silnikiem o pojemności 500 centymetrów i mocy maksymalnej 18 koni mechanicznych. W 1958 roku wprowadzono nowy model P-50/1 o mocy 20 koni, natomiast w 1962 roku do produkcji trafił model P50/2. Pewna liczba tego modelu trafiła na rynek Polski. Ogólnie wyprodukowano około 131.000 sztuk Trabantów P-50. Nazwa trabant została wybrana na drodze konkursu i oznacza w języku niemieckim satelitę, co było uczczeniem wystrzelenia przez Związek Radziecki pierwszego sztucznego satelity Ziemi na orbitę okołoziemską.
Prezentowany egzemplarz wyprodukowany w roku 1962, nabyty został przez pana Stanisława w 2003 roku w stanie nadającym się na złom. Właściciel poświęcił samochodzikowi cztery lata na odrestaurowanie, obecnie auto prezentuje się jakby właśnie opuścił bramę fabryki.
Pan Stanisław wraz z małżonką biorą udział trabantem w wielu zlotach i rajdach pojazdów zabytkowych, gdzie wóz wzbudza ogólny podziw i zachwyt miłośników zabytkowych aut. - Uczestnictwo w takich imprezach jest dla nas wspaniałą przygodą - mówi pan Stanisław. W roku 2007 na I Zjeździe Pojazdów Komunistycznych w Łodzi jego trabant został odznaczony medalem oraz dyplomem „Weterana szos I klasy”.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?