Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z doniczki wprost na talerz cz. I

Agata KOWALCZYK, kowalczyk @echodnia.eu
Bazylia przyjemnie pachnie i świetnie nadaje się do uprawy w ogrodzie i w doniczkach.
Bazylia przyjemnie pachnie i świetnie nadaje się do uprawy w ogrodzie i w doniczkach.
Uprawa ziół na balkonie czy w ogrodzie jest bardzo modna. Warto je mieć nie tylko z tego powodu, ale potrawy ze świeżymi listkami własnej produkcji są smaczniejsze niż z suszonymi, ze sklepu. Zioła wyglądają nie gorzej niż klasyczne rośliny ozdobne i ładnie pachną.

Bazylia to jednoroczna roślina o mocnym aromacie. Znane są odmiany o aromacie cytrynowym i cynamonowym. Rozmnaża się ją z rozsady. Ma duże wymagania cieplne, więc można ją sadzić dopiero w drugiej połowie maja. Nadaje się do uprawy w donicach.

Postawiona w oknie doniczka z bazylią odstrasza owady. Największe obecnie zastosowanie ma bazylia jako aromatyczna przyprawa kuchenna, ułatwiająca trawienie, poprawiająca smak wielu potraw, zwłaszcza z pomidorów. Można dodawać ją do mięs, ryb, farszów, pasztetów, sosów, sałatek i zup. Najlepiej używać świeżych listków, suszone nie są zbyt wartościowe. Nadaje się do mrożenia.

Cząber to także roślina jednoroczna o specyficznym korzennym, aromatycznym zapachu i gorzko-korzennym smaku, podobnym do pieprzu. Nadaje się do uprawy z nasion, w doniczkach, na balkonach lub w ogródku.

Wymaga stanowiska słonecznego, podłoża lekkiego, ale pulchnego, zasobnego w wapń. Roślina jest wrażliwa na mróz. Ziele u używa się świeże i suszone. Cząber ma działanie dezynfekujące i pomaga w dolegliwościach pokarmowych. Jest składnikiem mieszanek ziołowych, służących jako przyprawa do mięs, zapiekanek, potraw z ziemniaków, roślin strączkowych, sosów, gotowanej kapusty, potraw z grzybów, ogórków kiszonych i konserwowych. Cząber jest składnikiem pieprzu ziołowego.

Pamiętajmy, że cząber podaje się pod koniec gotowania, ponieważ długo gotowany powoduje gorzki smak potraw. Majeranek w Polsce jest rośliną jednoroczną. To ceniony lek i przyprawa od czasów starożytności. Ma duże wymagania cieplne. Można ją uprawiać z siewu wprost do gruntu, ale lepiej posadzić rozsadę po 15 maja.

Na bieżące potrzeby uszczykuje się pędy z pojawiającymi się kwiatami, co stymuluje rozkrzewianie się rośliny. W końcu września ścinamy całe rośliny, które suszymy i oddzielamy części zdrewniałe od zielnych. Przechowujemy w szczelnie zamkniętych naczyniach, aby majeranek zachował aromat. Dodaje się go do żurku, kołdunów, pasztetów, mielonego mięsa, grochówki i wielu innych potraw. Majeranek nadaje potrawom wspaniały aromat i korzystnie wpływa na proces trawienia. Ponoć szczypta majeranku z własnej uprawy zastępuje garść kupionego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia