MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z miesiąca na miesiąc jest coraz drożej

marzena
Ceny w sklepach i usługi w maju znów były wyższe niż w kwietniu. Najbardziej odczuliśmy podwyżki cen żywności i opłaty związane z mieszkaniem.

Odzież staniała w maju o 0,5 procenta, ale obuwie kosztowało o 0,5 procent więcej niż w kwietniu bieżącego roku. Podrożało użytkowanie mieszkania (o 0,4 procent), usługi kanalizacyjne (o 0,9 procent), zaopatrywanie w wodę (o 0,7 procent) oraz wywóz śmieci - o 0,1 procent. Podniesiono opłaty za najem mieszkania (o 0,2 procent). Konsumenci mniej płacili za opał (o 0,3 procent).

Ceny towarów i usług do wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego wzrosły przeciętnie o 0,2 procent. Więcej płacono za środki do prania i czyszczenia (o 0,6 procent) oraz sprzęt gospodarstwa domowego (o 0,2 procent). Tańsze były natomiast meble (o 0,1 procent).

W maju wzrosły opłaty związane ze zdrowiem (o 0,3 procent). Nastąpił sezonowy wzrost cen usług sanatoryjnych (o 21,3 procent). Podrożały usługi stomatologiczne i lekarskie (po 0,3 procent).

Ceny w zakresie transportu były niższe niż w kwietniu br. o 0,3 procent. Po podwyżkach cen notowanych od października ubiegłego roku, w maju br. obniżyły się ceny paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 0,2 procent), w tym oleju napędowego – o 0,4 procent, benzyn silnikowych – o 0,2 procent, ale podrożał gaz ciekły – o 0,3 procent. Odnotowano t wzrost opłat za pasażerski transport drogowy – o 0,5 procent.

W maju br. ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą obniżyły się o 1 procent. W wyniku promocji na rynku operatorów telewizji cyfrowej, potaniały opłaty za telewizję cyfrową i kablową (o 8,2 procent). Mniej niż w kwietniu br. płacono za gazety i czasopisma (o 3,5 procent), a także sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (o 0,5 procent). W maju br. podwyższono ceny w restauracjach i hotelach (o 0,3 procent).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia