Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za 1 listopada nie przysługuje dzień wolny. 11 listopada zamkniętę będą supermarkety

Marzena SMORĘDA [email protected]
Pracownikom nie przysługuje dzień wolny w zamian za 1 listopada, który w tym roku wypada w niedzielę
Pracownikom nie przysługuje dzień wolny w zamian za 1 listopada, który w tym roku wypada w niedzielę
Pracownikom nie przysługuje dzień wolny w zamian za 1 listopada, który w tym roku wypadł w niedzielę.

W tym roku Wszystkich Świętych przypadł w niedzielę. Pracodawcy nie muszą z tego powodu udzielać pracownikom dnia wolnego w innym terminie. Zgodnie z artykułem 130 paragraf 2 Kodeksu pracy każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin.

 

Jeśli święto przypada w dzień roboczy, pracownicy mają wtedy wolne. Tak będzie 11 listopada, bo Święto Niepodległości wypada w tym roku w środę.

 

Inaczej jest, gdy święto wypada w dzień wolny od pracy, na przykład w sobotę lub inny wolny dzień od pracy, wynikający z pięciodniowego tygodnia pracy, pracodawca musi wtedy udzielić wolnego w inny dzień.

 

Jeżeli zaś święto wypada w niedzielę, nie należy z tego powodu obniżać wymiaru czasu pracy o tak zwaną dniówkę. W takiej sytuacji pracodawca nie musi udzielać pracownikom innego dnia wolnego od pracy do końca okresu rozliczeniowego czasu pracy obowiązującego pracownika (w większości firm maksymalnie trwa on cztery miesiące).

 

W najbliższym czasie po raz kolejny będzie też obowiązywał zakaz pracy w handlu w święta. 11 listopada zamknięte będą na pewno wszystkie hiper- i supermarkety. Handlować mogą natomiast właściciele sklepów, stoisk lub straganów oraz ajenci sieci handlowych. Otwarte będą też stacje paliw.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia