Za muzykę w pracy trzeba płacić

Aleksandra Kos
Muzyka jest wszechobecna, ale nie samorodna. Każdy podmiot gospodarczy wykorzystujący w swojej działalności fonogramy i wideogramy musi za to odprowadzić odpowiednie opłaty. Kto płaci i ile?

   Na terenie Polski działa kilka instytucji, które pobierają opłaty za publiczne odtwarzanie muzyki. Są to między innymi Związek Producentów Audio Video czy Związek Kompozytorów i Autorów Scenicznych. Instytucje te, nazwane Organizacjami Zbiorowego Zarządzania, reprezentują tysiące osób i podmiotów, które tworzą utwory muzyczne. Podpisanie umowy z nimi gwarantuje, iż podmioty gospodarcze nie narażają się na wysokie kary podczas licznych kontroli.

   Kto musi płacić?       Puby, restauracje, kluby muzyczne, dyskoteki, obiekty sportowe, hotele, sklepy, również zakłady fryzjerskie i kosmetyczne - a więc każda działalność gospodarcza odtwarzająca utwory muzyczne lub umilająca muzyką czas swoim klientom. Każdy z tych podmiotów musi uzyskać pozwolenie na jej odtwarzanie.

   Dotyczy to również organizatorów wydarzeń specjalnych, takich jak bale, widowiska, imprezy sportowe i masowe. W każdym z tych przypadków muzyka spełnia bardzo ważną rolę w działalności danych podmiotów. Przyciąga klientów i tworzy wyjątkową atmosferę lokalu. Trudno sobie wyobrazić bar, restaurację, a tym bardziej dyskotekę pozbawioną miłej dla ucha melodii.

   -  Związek Producentów Audio - Video działa na terenie Kielc krócej niż w innych częściach kraju. Dlatego też przedsiębiorcy z kielecczyzny często nie zdają sobie sprawy z obowiązującego prawa i nie uiszczają obowiązkowych opłat za publiczne odtwarzanie muzyki. Z tego powodu aktualnie w Kielcach wszczęto już 35 postępowań karnych - informuje Artur Zawisza, przedstawiciel Związków Producentów Audio - Video z Kielc

   Zwolnieni z opłaty mogą być jedynie właściciele imprez o charakterze prywatnym, takich jak urodziny czy wesela. 

  Opłaty i konsekwencje    Aby podpisać umowę, wystarczy zgłosić się do jednego z regionalnych przedstawicieli. Można również samemu obliczyć wysokość opłat korzystając z tabeli znajdującej się pod adresem www.zpav.pl. Następnie wymagane jest wypełnienie formularza umowy generalnej i wysłanie go do organizacji. W zależności od charakteru działalności, opłaty uiszczane są miesięcznie lub jednorazowo. Opłaty za odtwarzanie muzyki stanowią koszt uzyskania przychodów. Jeśli kontrola organizacji wykryje podmiot nie wnoszący opłat, właściciel będzie zobowiązany uregulować wszelkie należności od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej.

   Natomiast, jeśli właściciel w dalszym ciągu uchyla się od zapłaty może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. W przypadkach, gdzie muzyka stanowi podstawę działalności na przykład szkoła tańca, aerobik, dyskoteka kara pozbawienia wolności może mieć wymiar od 6 miesięcy do nawet 5 lat.

 

Prof. Górski o wywiadzie posłanki Urszuli Zielińskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie