Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaburzenia erekcji

/Lid/
Prof. Zbigniew Lew-Starowicz
Prof. Zbigniew Lew-Starowicz

Mam 51 lat i trochę chorowałem. Mam cukrzycę, migotanie przedsionków, leczyłem się na nerwicę. Od pewnego czasu mam kłopoty ze wzwodem. Jeśli on w ogóle jest, to bardzo mały i nie mam wytrysku. Byłem u lekarza i dostałem leki, ale nie pomogły. Mam szanse? Jan.

Z treści listu wynika, że zaburzenia erekcji prawdopodobnie mają tło mieszane: krążeniowe, hormonalne i psychogenne. W takiej sytuacji należy przeprowadzić badanie diagnostyczne uwzględniające przepływ krwi w członku, poziom testosteronu, prolaktyny, usg jąder. Po ustaleniu przyczyn zaburzenia można rozpocząć leczenie. W podobnych sytuacjach uzyskuje się dobre wyniki.

W leczeniu zaburzeń erekcji tego typu stosuje się leki poprawiające krążenie w członku (w formie tabletek lub iniekcji w ciała jamiste członka), a w razie potrzeby terapię hormonalną. Brak wytrysku sugeruje przyczyny hormonalne, np. zmniejszenie aktywności hormonalnej jąder. To również leczy się skutecznie. Czy ma pan szanse? Oczywiście, że tak.

Mam 70 lat i kłopoty z uzyskaniem wzwodu. Jedyne co mnie pobudza to film erotyczny albo pomoc partnerki, ale to też nie wystarcza na długo. Nie wiem, czy ma znaczenie fakt, że mój penis jest obecnie skrzywiony. Obserwuję to od pewnego czasu. Czy powinienem zażywać jakieś tabletki? Nie chcę rezygnować z życia erotycznego, ale może to w moim wieku nie jest już normalne? Ogólnie jestem zdrowy.

Wiek sam w sobie nie jest żadną przeszkodą dla aktywnego życia seksualnego. Wielu mężczyzn po 70, a także po 80 roku życia ma udane kontakty seksualne. Zaburzenia erekcji nie wynikają z wieku mężczyzny, ale z konkretnych przyczyn chorobowych, na przykład krążeniowych, hormonalnych. Pojawienie się skrzywienia członka sugeruje, że być może jest to choroba Peyrone’a lub inna choroba. W takiej sytuacji proponuję udanie się do urologa. Badania diagnostyczne ustalą przyczynę zaburzeń erekcji i skrzywienia członka.

O tym czy leczenie będzie polegało na przyjmowaniu tabletek czy stosowaniu innej metody, zadecyduje specjalista. Opisane przez pana zaburzenia są obecnie leczone z dobrym skutkiem. Konieczna jest jednak wizyta u specjalisty. Sam fakt, że aktywność partnerki lub obejrzenie filmu prowadzi do pojawienia się erekcji oznacza, że zaburzenie ma charakter lekki lub umiarkowany, a nie głęboki. Są duże szanse na uzyskanie poprawy.

Nasz ekspert Zbigniew Lew-Starowicz

Profesor Zbigniew Lew-Starowicz od lat udziela się w mediach tłumacząc, przekonując i opisując rzeczy, które niektórzy chcieliby trzymać za drzwiami alkowy. Dla niego miłość fizyczna jest najnormalniejszą, najzwyklejszą strefą życia człowieka, dlatego mówi o niej otwarcie. Jest doktorem habilitowanym nauk medycznych (psychiatria), dziekanem Wydziału Rehabilitacji (od 1999 roku) oraz wykładowcą na Wydziale Psychologii w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie. Napisał wiele prac z zakresu psychiatrii, a zwłaszcza seksuologii. Od roku 1994 piastuje stanowisko krajowego specjalisty z zakresu seksuologii. Jest też biegłym sądowym.

Masz pytanie?

Masz kłopoty z własnym życiem seksualnym, coś cię niepokoi, zastanawiasz się nad zachowaniem partnera, a może nie wiesz jak pomóc dziecku w jego sprawach intymnych? Na wasze pytania oczekuje jeden z najlepszych specjalistów w Polsce, prof. Zbigniew Lew-Starowicz. Dzwońcie 041-36-36-147 lub piszcie [email protected]

Odpowiedzi szukajcie w czwartkowym "Echu Dnia" na kolumnach "Dobre Rady".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie