Zaburzenia po COVID-19 utrzymują się do dwóch lat, również u dzieci. Long covid istnieje i wciąż daje się nam we znaki – ostrzega wirusolog

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wyniki badań są bezwzględne. U osób dorosłych w okresie nawet do dwóch lat od zakażenia  występuje podwyższone ryzyko zaburzeń naczyniowych, prowadzących m.in. do udaru niedokrwiennego.
Wyniki badań są bezwzględne. U osób dorosłych w okresie nawet do dwóch lat od zakażenia występuje podwyższone ryzyko zaburzeń naczyniowych, prowadzących m.in. do udaru niedokrwiennego. toeytoey/123RF
Koronawirusa można mieć miesiącami – w sytuacji, gdy trwa dłużej niż 16 tygodni, mówimy o długim covid. Niepodważalne badania wskazują, że long covid istnieje i daje się nam we znaki – podkreśla wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska. Ekspert ostrzega, że związane z nim zagrożenie dla zdrowia i życia może utrzymywać się nawet do dwóch lat od zakażenia. U dzieci występuje wtedy zwiększone ryzyko rozwoju zapalenia mózgu, a u dorosłych – zaburzeń lękowych i udaru niedokrwiennego mózgu.

Spis treści

Długi covid jest faktem – przekonuje wirusolog

Długi covid, ang. long covid, albo choroba pocovidowa (post-covid condition) to według definicji WHO kontynuacja występowania lub rozwój nowych objawów COVID-19 po 3 miesiącach od pierwotnego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – przy czym niedające się inaczej wyjaśnić objawy utrzymują się przez co najmniej 2 miesiące. Do tej pory ogłoszono ponad 200 takich symptomów.

Są jednak ludzie, w tym m.in. antyszczepionkowcy, którzy podważają istnienie tzw. long covid, twierdząc, że nie są to następstwa choroby, tylko urojone objawy będące efektem nocebo – powiedziała wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie. Efektem nocebo nazywa się przy tym negatywny wpływ na zdrowie związanych z czymś przekonań lub oczekiwań.

Ekspertka podkreśliła, że są niepodważalne badania, które wskazują, że „long covid istnieje i daje się nam we znaki”.

– Co więcej, to następstwo COVID-19 obciąża nie tylko system opieki zdrowotnej, ma wymiar także ekonomiczny – zwróciła uwagę wirusolog. – Na przykład w Stanach Zjednoczonych long covid dotknął aż 23 mln obywateli. Według szacunków może to kosztować amerykańską gospodarkę 3,7 biliona [miliarda – przyp. red] dolarów, mniej więcej tyle, ile kosztowała Wielka Recesja.

Zobacz też:

Jak długo utrzymują się powikłania po COVID-19? U dzieci i dorosłych to nawet dwa lata

Odnosząc się do badań naukowych poświęconych long covid, profesor przywołała niedawno opublikowaną pracę brytyjskich naukowców z „eClinicalMedicine”, będącą częścią „The Lancet Discovery Science”, która stanowi systematyczny przegląd 194 badań z całego świata poświęcony długotrwałym objawom COVID-19.

– W sumie obserwowanych było ponad 735 tys. osób. Wyniki są dosyć niepokojące, bo blisko połowa – 45 proc. osób doświadcza szeregu długoterminowych objawów po około 4 miesiącach – wyjaśniła prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.

Jak czytamy w publikacji, do najczęstszych objawów długiego covid u pacjentów poddanych hospitalizacji należało zmęczenie (odczuwało je 28,4 proc. osób). Często też stwierdzano nieprawidłowości w badaniach obrazowych płuc za pomocą tomografii komputerowej i RTG – miało je ponad 45 proc. pacjentów. Występowały wśród nich zmiany w płucach o charakterze matowej szyby, określane też jako zacienienia typu mlecznego szkła (u ponad 41 proc. pacjentów) oraz obniżona zdolność dyfuzji tlenku węgla (31,7 proc.), która jest miarą zdolności gazów do przenikania z płuc do krwi.

W grupie pacjentów, którzy nie byli leczeni w szpitalu, co najmniej jeden objaw COVID-19 jeszcze w ciągu 4 miesięcy od zachorowania wciąż odczuwało 34,5 proc. osób. Zestaw symptomów był podobny, przy czym:

  • zmęczenie – dotyczyło 34,8 proc. osób,
  • duszności – 20,4 proc.,
  • bóle mięśni – 17 proc.,
  • zaburzenia snu – 15,3 proc.,
  • utrata węchu – 12,7 proc.

Zobacz: Cerber to nowy wariant koronawirusa Omikron, który już dominuje w Europie. Co wiemy o wariancie BA.1.1 – i czy jest się czego bać?

Profesor Szuster-Ciesielska przytoczyła też wnioski z innego dużego amerykańskiego badania, które objęło 154 tys. osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 i 5,8 milionów niezainfekowanych. Wynika z niego, że po upływie roku od infekcji ozdrowieńcy są w znacznym stopniu narażeni na wystąpienia dolegliwości neuropsychiatrycznych, w tym mgły mózgowej i depresji.

Ekspertka odniosła się ponadto do badania z Uniwersytetu Oksfordzkiego, w ramach którego obserwowano 1,3 milionów osób przez pół roku od zakażenia COVID-19.

– Dość znaczące różnice stwierdzono między dziećmi i dorosłymi. Nawet do dwóch lat od zakażenia u dzieci może utrzymywać się ryzyko zapalenia mózgu, deficytów poznawczych, krwotoku śródczaszkowego i zapalenia nerwów obwodowych, a z kolei u dorosłych – ryzyko zaburzeń nastroju, zaburzeń lękowych, udaru niedokrwiennego – wymieniła prof. Szuster-Ciesielska.

Zobacz: U osób po COVID-19 kilkakrotnie częściej występują choroby autoimmunologiczne.

Wyniki badań pokazują, że jeśli chorowaliśmy na COVID-19 w czasie pandemii, wciąż możemy odczuwać negatywne skutki infekcji. Z tego powodu powinniśmy bezwzględnie zadbać o wzmocnienie organizmu po chorobie i profilaktykę kolejnych zakażeń oddechowych, m.in. szczepiąc się przeciw koronawirusowi i grypie. (PAP)

Źródło: The prevalence and long-term health effects of Long Covid among hospitalised and non-hospitalised populations: A systematic review and meta-analysis eClinicalMedicine

Dowiedz się także na temat:

Gabriela Bogaczyk
gab/ mir/ arz

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia