Zabytkowa pamiątka z urlopu

opr. /MS/
Od czerwca obowiązują nowe zasady wywozu zabytków za granicę Polski.
Od czerwca obowiązują nowe zasady wywozu zabytków za granicę Polski.
Udostępnij:
Jeśli z wakacji spędzonych poza Unią Europejską chcemy przywieźć zabytkową pamiątkę, pamiętajmy o konieczności zgłoszenia przedmiotu w urzędzie celnym.

Od czerwca obowiązują nowe zasady wywozu zabytków za granicę Polski. Jednorazowego pozwolenia na stały wywóz zabytku za granicę wymagają wykonane na dowolnym materiale akwarele, gwasze i pastele, które mają więcej niż 50 lat i ich wartość jest wyższa niż 16 tysięcy złotych, mozaiki, oryginalne dzieła grafiki i matryce do ich wykonania oraz oryginalnych plakatów, które mają więcej niż 50 lat i ich wartość jest wyższa niż 16 tysięcy złotych. Nie mogą być wywożone za granicę na stałe zabytki wpisane do rejestru, wchodzące w skład zbiorów publicznych, które stanowią własność Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego oraz innych jednostek organizacyjnych zaliczanych do sektora finansów publicznych, znajdujące się w inwentarzach muzeów lub narodowym zasobie bibliotecznym.

Pozwolenia na wywóz za granicę nie wymagają np. dzieła twórców żyjących.

Na przywóz zabytków nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia. Jeśli jednak zabytki są przywożone z państw nienależących do Unii Europejskiej, to należy je zgłosić w urzędzie celnym w celu objęcia przedmiotów procedurą dopuszczenia do obrotu lub inną procedurą celną.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie