MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa pamiątka z urlopu

opr. /MS/
Od czerwca obowiązują nowe zasady wywozu zabytków za granicę Polski.
Od czerwca obowiązują nowe zasady wywozu zabytków za granicę Polski.
Jeśli z wakacji spędzonych poza Unią Europejską chcemy przywieźć zabytkową pamiątkę, pamiętajmy o konieczności zgłoszenia przedmiotu w urzędzie celnym.

Od czerwca obowiązują nowe zasady wywozu zabytków za granicę Polski. Jednorazowego pozwolenia na stały wywóz zabytku za granicę wymagają wykonane na dowolnym materiale akwarele, gwasze i pastele, które mają więcej niż 50 lat i ich wartość jest wyższa niż 16 tysięcy złotych, mozaiki, oryginalne dzieła grafiki i matryce do ich wykonania oraz oryginalnych plakatów, które mają więcej niż 50 lat i ich wartość jest wyższa niż 16 tysięcy złotych. Nie mogą być wywożone za granicę na stałe zabytki wpisane do rejestru, wchodzące w skład zbiorów publicznych, które stanowią własność Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego oraz innych jednostek organizacyjnych zaliczanych do sektora finansów publicznych, znajdujące się w inwentarzach muzeów lub narodowym zasobie bibliotecznym.

Pozwolenia na wywóz za granicę nie wymagają np. dzieła twórców żyjących.

Na przywóz zabytków nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia. Jeśli jednak zabytki są przywożone z państw nienależących do Unii Europejskiej, to należy je zgłosić w urzędzie celnym w celu objęcia przedmiotów procedurą dopuszczenia do obrotu lub inną procedurą celną.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia