Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaczął się sezon na PIT-y

marzena
archiwum
Ruszyła akcja składania zeznań podatkowych. W tym roku zabieramy się za to wcześniej, bo liczymy na szybki zwrot pieniędzy. Chętniej też korzystamy z możliwości rozliczenia przez Internet.

Chociaż czasu do końca terminu rozliczenia się z urzędem skarbowym za 2012 rok zostało jeszcze sporo, do świętokrzyskich placówek wpływają już deklaracje podatkowe. Do końca ubiegłego tygodnia tylko w kieleckich urzędach PIT-y złożyło już prawie 5,5 tysiąca osób. Większość z nich robi to najwcześniej jak tylko się da, bo w kryzysie w domowym budżecie liczy się każda złotówka. Także ta odzyskana od fiskusa z tytułu ulg podatkowych.

WYŚCIG PO KASĘ

– Cieszy nas, że z roku na rok akcja składania deklaracji podatkowych przebiega coraz sprawniej. Podatnicy, którzy otrzymali już PIT od pracodawcy i nie ociągają się z wypełnieniem deklaracji, skorzystają na tym. Ich zeznanie zostanie rozliczone wcześniej i wcześniej otrzymają ewentualny zwrot nadpłaconego podatku. W tej chwili czas oczekiwania na zwrot wynosi około 30 dni, chociaż urząd ma zgodnie z przepisami na to trzy miesiące. Do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach wpłynęło już 2676 PIT-ów, a do Drugiego 2679, Ci podatnicy będą obsłużenie w pierwszej kolejności – mówi Maria Bojczuk, rzecznik Izby skarbowej w Kielcach.

- Obserwujemy, że coraz powszechniejsze staje się składanie elektronicznej wersji PIT, czyli e-deklaracji. W stolicy województwa z tej możliwości skorzystało do tej pory przy rozliczaniu podatku za 2012 rok w Pierwszym Urzędzie Skarbowym dokładnie 445 osób, a w Drugim Urzędzie 486 podatników. To ogromna oszczędność czasu, bezpieczeństwo danych i wygoda. Elektroniczny PIT się nie myli i co ważne, program komputerowy na wysłanie do urzędu rocznego zeznania podatkowego z błędem nie pozwoli. Tak więc nie będziemy narażeni na wezwania do poprawki – tłumaczy zalety e-deklaracji.

Sądząc po liczbie wpływających do systemu wniosków, wygląda na to, że w tym roku może paść rekord popularności elektronicznej wersji zeznania podatkowego. Do tej pory niestety pod tym względem nasz region sporo odstawał od krajowej stawki. Kryzys, trudna sytuacja ekonomiczna rodzin będą w tym roku sprzyjać szybkiemu PIT-owi.

PILNUJ TERMINU

Wszyscy podatnicy muszą zdążyć ze złożeniem deklaracji przed północą, 30 kwietnia.

- Najbardziej zdyscyplinowaną grupą są emeryci, którzy zawsze robią to dużo przed upływem końcowego terminu. Ale jest spora grupa podatników, która co roku zostawia ten obowiązek na ostatnią chwilę – mówi Maria Bojczuk. Musimy pamiętać tylko o jednym. Jeśli wypełniamy papierowy PIT, możemy go wysłać pocztą nawet na minutę przed północą, 30 kwietnia. W przypadku wysyłania PIT przez Internet, należy zrobić to przynajmniej 24 godziny wcześniej. Tyle bowiem maksymalnie czeka się na Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które jest dla podatnika dokumentem bardzo ważnym. Zaświadcza o dopełnieniu obowiązku.

- Do komputera trzeba usiąść przynajmniej dzień wcześniej, bo chociaż zazwyczaj poświadczenie złożenia deklaracji dostajemy z systemu już po kilkunastu minutach, w ostatnich dniach kwietnia, jak co roku, składających zeznania przez Internet będzie bardzo dużo i utworzy się kolejka oczekujących na Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Stąd czas oczekiwania na nie może wydłużyć się nawet do 24 godzin i może okazać się, że system przyjmie PIT nie 30 kwietnia, ale już 1 maja i wtedy będzie kłopot. Bo to oznacza niezłożenie PIT-u na czas, a więc podstawę do nałożenia na podatnika kary – wyjaśnia Maria Bojczuk.

Ważne
Informacje oraz oprogramowanie do przesyłania zeznań i deklaracji podatkowych drogą elektroniczną autoryzowane przez resort finansów znajdują się na stronie www.e-deklaracje.gov.pl. W tym roku termin na złożenie zeznania PIT za 2012 rok upływa we wtorek, 30 kwietnia.
Świętokrzyskie urzędy skarbowe uruchomiły dla podatników specjalne telefony. Wykaz numerów na www.strefabiznesu.echodnia.eu w załączniku telefony do urzędów skarbowych. Można też uzyskać informacje na temat przepisów prawa podatkowego w Krajowej Informacji Podatkowej pod numerami: z telefonu stacjonarnego: 801 055 055, z komórki: 22 330 0330, czynnych od poniedziałku od piątku w godzinach 7-18. Adres strony internetowej: www.kip.gov.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia