MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zacząłeś pracę i nie wybrałeś jeszcze funduszu emerytalnego? Jeśli tego nie zrobisz, wylosują go za ciebie!

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Janusz Siwy, dyrektor oddziału ING Usługi Finansowe S.A. w Kielcach: - Wybór otwartego funduszu emerytalnego to jedna z najważniejszych decyzji finansowych.
Janusz Siwy, dyrektor oddziału ING Usługi Finansowe S.A. w Kielcach: - Wybór otwartego funduszu emerytalnego to jedna z najważniejszych decyzji finansowych.
Wszyscy, którzy rozpoczęli pracę w ostatnich miesiącach, do 10 lipca powinni dokonać wyboru funduszu emerytalnego. Jeśli tego nie zrobią, ZUS przydzieli je do jednego z OFE poprzez losowanie.

Losowanie odbywa się dwa razy w roku - w styczniu i w lipcu. Na początku tego roku decyzji na czas nie podjęło ponad 60 tysięcy osób. To pokazuje, że jeszcze za mało myślimy o własnych finansach i nie bierzemy spraw w swoje ręce.

Dla młodych ludzi, a tacy najczęściej podejmują po raz pierwszy pracę, jest to tym trudniejsze, że niewiele wiedzą na temat świadczeń emerytalnych, sposobu ich naliczania czy korzyści jakie może dać wybranie dobrego otwartego funduszu emerytalnego. Dobrego czyli takiego, który „przeje” najmniej naszych pieniędzy i zarobi nam najwięcej odsetek.

GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI O OFE?

Szczególnie przed podjęciem decyzji o wyborze OFE warto poszukać informacji na temat funduszy. Można czerpać z różnych źródeł - rankingów w gazetach, agencji doradztwa finansowego albo Internetu. W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej stron, które rzetelną wiedzę emerytalną przekazują w sposób przystępny jak choćby dla przykładu www.portalemerytalny.pl. Każdy fundusz ma również swoich przedstawicieli, którzy są odpowiednio przygotowani, by tłumaczyć wszelkie wątpliwości i odpowiadać na szczegółowe pytania.

Przed zapisaniem się do konkretnego funduszu warto także obejrzeć jego strony internetowe - sprawdzić czy informacje są aktualne, czy możemy na bieżąco sprawdzać stan swojego rachunku, czy z funduszem łatwo jest się skontaktować. OFE to w założeniu długoterminowy partner, dlatego trzeba mieć pewność, że ten, który wybraliśmy, spełnia nasze oczekiwania.

DLACZEGO TO JEST WAŻNE?

Kiedy rozpoczynamy pierwszą pracę i przychodzi nam odprowadzać składkę na ubezpieczenie emerytalne, część pieniędzy jest przekazywana do OFE. Fundusz inwestuje pieniądze w papiery wartościowe, tak by maksymalnie pomnażać nasz kapitał emerytalny. Na rynku mamy kilkanaście funduszy, które lepiej lub gorzej sobie z tym radzą. A od ich działań zależy wysokość naszych przyszłych emerytur.

Wybierając swoje OFE należy więc przede wszystkim zwracać uwagę na tak zwaną stopę zwrotu - czyli to ile zysku w danym okresie fundusz wypracował. Bardzo ważna jest stabilność funduszu - jeżeli na przestrzeni kilku lub kilkunastu lat dobrze zarabiał dla swoich klientów, można przypuszczać, że w przyszłości dalej będzie równie dobrze pracować.

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia