Zadłużenie Polski to już ponad 1,4 biliona zł. W 2022 będzie jeszcze gorzej

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Zadłużenie Polski wzrosło o 356 miliardów złotych od momentu rozpoczęcia pandemii.
Zadłużenie Polski wzrosło o 356 miliardów złotych od momentu rozpoczęcia pandemii. 123rf /zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
Zadłużenie Polski wzrosło o 356 miliardów złotych od momentu rozpoczęcia pandemii. Obecnie wynosi ponad 1,4 biliona złotych. W przyszłym roku ma przekroczyć kwotę 1,5 biliona złotych.

Minister finansów: deficyt zabezpiecza przed recesją

- Myślę, że jeszcze w przyszłym roku powinniśmy dalej utrzymywać ten deficyt, bo dopiero rok temu wyszliśmy z recesji i nie wiemy, czy nie wpadniemy w nią ponownie, nie daj Boże. Powinniśmy być zabezpieczeni - powiedział w programie „Money. To się liczy” Tadeusz Kościński, minister finansów.

Wyraził również pogląd, że na deficyt nie można patrzeć empirycznie i należy ją postrzegać w oparciu o procent PKB.

Ile wynosi dług publiczny?

Jawny dług publiczny to 1,4 biliona złotych, zaś dług ukryty to ponad trzy razy więcej. Projekt pod nazwą „licznik długu publicznego" prowadzi Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju. Do długu publicznego wliczane są tylko te zobowiązania, których termin zapłaty już minął.

Zadłużenie Polski wzrosło o 356 miliardów złotych od momentu rozpoczęcia pandemii.

Finanse publiczne obejmują budżetem rządu, budżety samorządów oraz różne fundusze pozabudżetowe. Największy z nich to Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. To właśnie długi rządu, samorządów i FUS-u składają się na dług publiczny.

Jawny dług publiczny wyniósł 57,4 % polskiego PKB

Według danych Eurostatu za drugi kwartał 2021 r. dług publiczny wynosił 57,4 % polskiego PKB. W Konstytucji RP z 1997 r. wpisany jest zakaz przekraczania długu ponad 60% PKB. Przekroczenie tego progu byłoby złamaniem konstytucji przez rząd.

- Jest duże grono ludzi, którzy żyją w długach i świetnie sobie z nimi radzą. Państwo to jednak jest coś innego. Jesteśmy taką gospodarką, która znajduje nabywców, waluta jest względnie sensowna i zagraniczni inwestorzy ją kupują. Kupują nasze obligacje, nowymi obligacjami spłacamy stary dług - mówi Marek Bielawski, dyrektor ds. inwestycji klientów, współwłaściciel Mikemi fin. Zaznacza, że wysoka inflacja jest pożądana dla rządu. Rządzący mają wówczas więcej środków finansowych.

Dług publiczny będzie rosnąć także w 2022 r.

Według rządowego Programu Konwergencji dług publiczny ma być zwiększany także w przyszłym roku. Planowana kwota długu 1,5 biliona złotych w przeliczeniu na liczbę Polaków da 40 tys. zł „na głowę” mieszkańca Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Materiał oryginalny: Zadłużenie Polski to już ponad 1,4 biliona zł. W 2022 będzie jeszcze gorzej - Strefa Biznesu

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Sam kraj to jedno ale jak bardzo zadłużają się rodacy? Na swoim przykładzie i tym co widzę dookoła, wiem że jest trudno. Na szczęście spłacam swoje długi regularnie, ale to też dzięki krukowi, bo z nimi mozna sensownie ustawić spłaty.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie