Zagraniczne świadczenia rodzinne dla Polaków

Marzena SMORĘDA [email protected]
Zasiłek rodzinny można pobierać tylko w jednym kraju UE. Niemożliwe jest równoległe otrzymywanie świadczeń w Polce i dodatkowo w innym kraju.
Zasiłek rodzinny można pobierać tylko w jednym kraju UE. Niemożliwe jest równoległe otrzymywanie świadczeń w Polce i dodatkowo w innym kraju.
Udostępnij:
Polacy, którzy pracują za granicą często nie wiedzą, że jeśli są legalnie zatrudnieni, stają się pełnoprawnymi uczestnikami rynku pracy. Tym samym, im także należą się zagraniczne świadczenia socjalne. Jednym z najpopularniejszych jest dodatek przeznaczony na wychowywanie dzieci. Jego wysokość może wynosić nawet kilkaset euro miesięcznie.

- Wysokość świadczeń socjalnych oraz kryteria decydujące o zakwalifikowaniu do programu regulowane są przez przepisy danego kraju. Niektóre z krajów UE podchodzą do zagranicznych pracowników bardzo liberalnie, uznając rynek pracy UE jako wspólny. Z kolei inne bardziej restrykcyjnie kontrolują wydatki na świadczenia socjalne, wprowadzając szereg ograniczeń, np. dotyczących miejsca zamieszkania odbiorcy dodatków oraz dziecka” – tłumaczy Katarzyna Maziak, członek zarządu Euro-Tax.pl S.A., firmy specjalizującej się w odzyskiwaniu nadpłaconych za granicą podatków i należnych świadczeń socjalnych dla polskich emigrantów.

 

Jednymi z bardziej tolerancyjnych krajów pod względem świadczeń są Niemcy, Holandia i Czechy. W pierwszym przypadku dodatek przyznawany jest każdemu prawnemu opiekunowi dziecka, który odprowadza podatki w Niemczech. W Czechach warunkiem jest nieprzekroczenie o 2,4x ustalanej prawnie co roku kwoty minimum dochodu rodzinnego. W Holandii z kolei należy opłacać ubezpieczenie społeczne. Większe ograniczenia spotkamy np. w Austrii, na Wyspach Brytyjskich czy w Belgii. Tam dziecko powinno wychowywać się razem z rodzicem otrzymującym świadczenie w danym kraju. Dodatkowo w przypadku Belgii, konieczne jest również podjęcie i kontynuowanie przez dziecko nauki na terenie Belgii.

 

Ważne jest, że zasiłek rodzinny można pobierać tylko w jednym kraju UE. Niemożliwe jest równoległe otrzymywanie świadczeń w Polce i dodatkowo w innym kraju. – W takim wypadku należałoby zrezygnować z zasiłków w Polsce, które są zazwyczaj zdecydowanie niższe - dodaje Katarzyna Maziak.

 

Wysokość dodatku socjalnego na dzieci oraz warunki kwalifikacji

KRAJ KWOTA DODATKU NA DZIE-CI/MIESIĘCZNIE UWAGI

 

BELGIA pierwsze dziecko: € 85.07, drugie dziecko: € 157.41, trzecie i każde kolejne dziecko: € 235.03 Dziecko musi być wychowywane w Belgii i nie może uczyć się zagranicą, tylko na terytorium kraju. Przyznawany jest dla dzieci do 18 r.ż., a w przypadku kontynuacji nauki do 25 r.ż.

CZECHY dzieci poniżej 6 roku życia: € 20, dzieci w wieku 6-15 lat: € 24,

dzieci w wieku 15-26: € 28 Dziecko i rodzina muszą być obywatelami Unii Europejskiej. Przyznawany jest dzieciom do czasu ukończenia obowiązkowego kształcenia. Świadczenie przedłużane jest do 26 r.ż w wypadku kontynuacji nauki. Przyznawany jest rodzinie, której dochód nie przekracza 2,4x ustalonej prawnie co roku kwoty minimum.

 

NIEMCY Pierwsze dziecko: € 184, drugie dziecko: € 184, trzecie dziecko: € 190, czwarte dziecko i kolejne: € 215. Przysługuje dzieciom zamieszkałym na terenie Unii Europejskiej, których rodzić opłaca podatki w Niemczech. Przyznawany jest dla dzieci do 18 r.ż., a w przypadku kontynuacji nauki (szkoła wyższa) do 25 r.ż.

 

IRLANDIA Pierwsze i drugie dziecko: € 140, trzecie dziecko: € 177, czwarte dziecko i kolejne: € 167. Należy się dzieciom do 16 r.ż. lub do 19 r.ż. jeśli jest udokumentowany sto-pień niepełnosprawności lub dziecko jest w trakcie nauki. Obowiązkowe jest stałe zamieszkanie z rodzicem (otrzymującym świadczenie).

 

NORWEGIA Każde dziecko: € 125 Przyznawany do 18 r.ż. Dziecko musi być miesz-kańcem Norwegii. Dla re-gionów północnych Norwegii (włączając Svalbard) dodatek powiększony jest o € 41 na każde dziecko.

 

AUSTRIA Podstawa na każde dziecko: € 105.40. Dodatkowo, w zależności od liczby dzieci przyznawane jest: dla dwójki dzieci: € 12.80, dla trójki dzieci: € 47.80, dla czwórki dzieci: € 97.80, każde kolejne dziecko: € 50.00 Przysługują dzieciom do 18 r.ż. Świadczenie przedłużane są do 26 r.ż w wypadku kontynuacji nauki. Dodatek jest przyznawany rodzicom, których nieletnie dzieci przebywają regular-nie na terytorium Austrii. Nie należy się dzieciom na stałe zamieszkującym za grani-cami Austrii.

 

WIELKA BRYTANIA Najstarsze kwalifikujące się dziecko: GBP 87.97 (€ 102)

Każde kolejne dziecko: GBP 58.07 (€ 67). Przysługuje dzieciom do 16 r.ż lub do 20 r.ż jeśli dziecko wciąż uczy się w systemie dziennym (tzw. non-advanced education). Przyznawany jest osobom odpowiedzialnym za wychowanie dziecka, zamieszkującym (razem z dzieckiem) na terenie Wielkiej Brytanii.

 

HOLANDIA Dzieci urodzone 1/1/1995 lub później: poniżej 5 r.ż.: € 64.99, w wieku 6-11 lat: € 78.92, w wieku 12-17 lat: € 92.85.

Dzieci urodzone przed 1/1/1995 – podstawowa kwota na jedno dziecko

jedno dziecko: € 92.85

dwoje dzieci: € 104.42

troje dzieci: € 108.27

czworo dzieci: € 116.74

pięcioro dzieci: € 121.82

sześcioro dzieci: € 125.21 Przysługuje dzieciom do 18 r.ż. zamieszkałym na terytorium Unii Europejskiej. Może go otrzymać rodzic zatrudniony w Holandii, z którego wynagrodzenia potrącane są składki na ubezpieczenia społeczne. Świadczenie wypłacane są kwartalnie

 

POLSKA Dzieci poniżej 5 roku życia: PLN 68 (€ 17), dzieci w wieku 5-18 lat: PLN 91 (€ 23), dzieci w wieku 18-24: PLN 98 (€ 25). Przysługuje dzieciom do 18 r.ż lub do 21 r.ż jeśli kontynuują naukę. Przyznawany jest również dzieciom do 24 r.ż. z umiarko-wanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, kontynuującym naukę.

 

Opracowanie: Euro-Tax.pl S.A. na podstawie MISSOC (EU’s Mutual Information System on Social Protection).

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
jaga
 ..z tą belgią to bzdura! wrocilam z dziećmi do polski i pobieram belgijski zasilek.Ojciec dzieci pracuje w be i to wystarczy..Zainteresowanych i niedoinformowanych prosze wejsc na zagraniczne zasilki rodzinne ADMB
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie