Zagraniczne świadczenia rodzinne dla Polaków

Marzena SMORĘDA [email protected]
Zasiłek rodzinny można pobierać tylko w jednym kraju UE. Niemożliwe jest równoległe otrzymywanie świadczeń w Polce i dodatkowo w innym kraju.
Zasiłek rodzinny można pobierać tylko w jednym kraju UE. Niemożliwe jest równoległe otrzymywanie świadczeń w Polce i dodatkowo w innym kraju.
Polacy, którzy pracują za granicą często nie wiedzą, że jeśli są legalnie zatrudnieni, stają się pełnoprawnymi uczestnikami rynku pracy. Tym samym, im także należą się zagraniczne świadczenia socjalne. Jednym z najpopularniejszych jest dodatek przeznaczony na wychowywanie dzieci. Jego wysokość może wynosić nawet kilkaset euro miesięcznie.

- Wysokość świadczeń socjalnych oraz kryteria decydujące o zakwalifikowaniu do programu regulowane są przez przepisy danego kraju. Niektóre z krajów UE podchodzą do zagranicznych pracowników bardzo liberalnie, uznając rynek pracy UE jako wspólny. Z kolei inne bardziej restrykcyjnie kontrolują wydatki na świadczenia socjalne, wprowadzając szereg ograniczeń, np. dotyczących miejsca zamieszkania odbiorcy dodatków oraz dziecka” – tłumaczy Katarzyna Maziak, członek zarządu Euro-Tax.pl S.A., firmy specjalizującej się w odzyskiwaniu nadpłaconych za granicą podatków i należnych świadczeń socjalnych dla polskich emigrantów.

 

Jednymi z bardziej tolerancyjnych krajów pod względem świadczeń są Niemcy, Holandia i Czechy. W pierwszym przypadku dodatek przyznawany jest każdemu prawnemu opiekunowi dziecka, który odprowadza podatki w Niemczech. W Czechach warunkiem jest nieprzekroczenie o 2,4x ustalanej prawnie co roku kwoty minimum dochodu rodzinnego. W Holandii z kolei należy opłacać ubezpieczenie społeczne. Większe ograniczenia spotkamy np. w Austrii, na Wyspach Brytyjskich czy w Belgii. Tam dziecko powinno wychowywać się razem z rodzicem otrzymującym świadczenie w danym kraju. Dodatkowo w przypadku Belgii, konieczne jest również podjęcie i kontynuowanie przez dziecko nauki na terenie Belgii.

 

Ważne jest, że zasiłek rodzinny można pobierać tylko w jednym kraju UE. Niemożliwe jest równoległe otrzymywanie świadczeń w Polce i dodatkowo w innym kraju. – W takim wypadku należałoby zrezygnować z zasiłków w Polsce, które są zazwyczaj zdecydowanie niższe - dodaje Katarzyna Maziak.

 

Wysokość dodatku socjalnego na dzieci oraz warunki kwalifikacji

KRAJ KWOTA DODATKU NA DZIE-CI/MIESIĘCZNIE UWAGI

 

BELGIA pierwsze dziecko: € 85.07, drugie dziecko: € 157.41, trzecie i każde kolejne dziecko: € 235.03 Dziecko musi być wychowywane w Belgii i nie może uczyć się zagranicą, tylko na terytorium kraju. Przyznawany jest dla dzieci do 18 r.ż., a w przypadku kontynuacji nauki do 25 r.ż.

CZECHY dzieci poniżej 6 roku życia: € 20, dzieci w wieku 6-15 lat: € 24,

dzieci w wieku 15-26: € 28 Dziecko i rodzina muszą być obywatelami Unii Europejskiej. Przyznawany jest dzieciom do czasu ukończenia obowiązkowego kształcenia. Świadczenie przedłużane jest do 26 r.ż w wypadku kontynuacji nauki. Przyznawany jest rodzinie, której dochód nie przekracza 2,4x ustalonej prawnie co roku kwoty minimum.

 

NIEMCY Pierwsze dziecko: € 184, drugie dziecko: € 184, trzecie dziecko: € 190, czwarte dziecko i kolejne: € 215. Przysługuje dzieciom zamieszkałym na terenie Unii Europejskiej, których rodzić opłaca podatki w Niemczech. Przyznawany jest dla dzieci do 18 r.ż., a w przypadku kontynuacji nauki (szkoła wyższa) do 25 r.ż.

 

IRLANDIA Pierwsze i drugie dziecko: € 140, trzecie dziecko: € 177, czwarte dziecko i kolejne: € 167. Należy się dzieciom do 16 r.ż. lub do 19 r.ż. jeśli jest udokumentowany sto-pień niepełnosprawności lub dziecko jest w trakcie nauki. Obowiązkowe jest stałe zamieszkanie z rodzicem (otrzymującym świadczenie).

 

NORWEGIA Każde dziecko: € 125 Przyznawany do 18 r.ż. Dziecko musi być miesz-kańcem Norwegii. Dla re-gionów północnych Norwegii (włączając Svalbard) dodatek powiększony jest o € 41 na każde dziecko.

 

AUSTRIA Podstawa na każde dziecko: € 105.40. Dodatkowo, w zależności od liczby dzieci przyznawane jest: dla dwójki dzieci: € 12.80, dla trójki dzieci: € 47.80, dla czwórki dzieci: € 97.80, każde kolejne dziecko: € 50.00 Przysługują dzieciom do 18 r.ż. Świadczenie przedłużane są do 26 r.ż w wypadku kontynuacji nauki. Dodatek jest przyznawany rodzicom, których nieletnie dzieci przebywają regular-nie na terytorium Austrii. Nie należy się dzieciom na stałe zamieszkującym za grani-cami Austrii.

 

WIELKA BRYTANIA Najstarsze kwalifikujące się dziecko: GBP 87.97 (€ 102)

Każde kolejne dziecko: GBP 58.07 (€ 67). Przysługuje dzieciom do 16 r.ż lub do 20 r.ż jeśli dziecko wciąż uczy się w systemie dziennym (tzw. non-advanced education). Przyznawany jest osobom odpowiedzialnym za wychowanie dziecka, zamieszkującym (razem z dzieckiem) na terenie Wielkiej Brytanii.

 

HOLANDIA Dzieci urodzone 1/1/1995 lub później: poniżej 5 r.ż.: € 64.99, w wieku 6-11 lat: € 78.92, w wieku 12-17 lat: € 92.85.

Dzieci urodzone przed 1/1/1995 – podstawowa kwota na jedno dziecko

jedno dziecko: € 92.85

dwoje dzieci: € 104.42

troje dzieci: € 108.27

czworo dzieci: € 116.74

pięcioro dzieci: € 121.82

sześcioro dzieci: € 125.21 Przysługuje dzieciom do 18 r.ż. zamieszkałym na terytorium Unii Europejskiej. Może go otrzymać rodzic zatrudniony w Holandii, z którego wynagrodzenia potrącane są składki na ubezpieczenia społeczne. Świadczenie wypłacane są kwartalnie

 

POLSKA Dzieci poniżej 5 roku życia: PLN 68 (€ 17), dzieci w wieku 5-18 lat: PLN 91 (€ 23), dzieci w wieku 18-24: PLN 98 (€ 25). Przysługuje dzieciom do 18 r.ż lub do 21 r.ż jeśli kontynuują naukę. Przyznawany jest również dzieciom do 24 r.ż. z umiarko-wanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, kontynuującym naukę.

 

Opracowanie: Euro-Tax.pl S.A. na podstawie MISSOC (EU’s Mutual Information System on Social Protection).

 

Forum Lokalnego Biznesu w powiecie krapkowickim - Joachim Wojtala

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
jaga
 ..z tą belgią to bzdura! wrocilam z dziećmi do polski i pobieram belgijski zasilek.Ojciec dzieci pracuje w be i to wystarczy..Zainteresowanych i niedoinformowanych prosze wejsc na zagraniczne zasilki rodzinne ADMB
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie