Zagrożenia w żywności. Jakie bakterie mogą występować w popularnych produktach spożywczych?

Ewa Zwolak
Niektóre bakterie występujące w żywności mogą być potencjalne groźne dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Wbrew pozorom i powszechnym mitom mogą być one obecne nie tylko w produktach kupowanych od właścicieli małych gospodarstw rolnych, ale także w jajkach, mięsie i mleku, które dostępne są w supermarketach. Za rozwój części bakterii w żywności odpowiadamy sami m.in. przez niewłaściwe przechowywanie żywności. Sprawdź, jakie bakterie mogą występować w popularnych produktach spożywczych!
Niektóre bakterie występujące w żywności mogą być potencjalne groźne dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Wbrew pozorom i powszechnym mitom mogą być one obecne nie tylko w produktach kupowanych od właścicieli małych gospodarstw rolnych, ale także w jajkach, mięsie i mleku, które dostępne są w supermarketach. Za rozwój części bakterii w żywności odpowiadamy sami m.in. przez niewłaściwe przechowywanie żywności. Sprawdź, jakie bakterie mogą występować w popularnych produktach spożywczych! pixabay.com
Niektóre bakterie występujące w żywności mogą być potencjalne groźne dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Wbrew pozorom i powszechnym mitom mogą być one obecne nie tylko w produktach kupowanych od właścicieli małych gospodarstw rolnych, ale także w jajkach, mięsie i mleku, które dostępne są w supermarketach. Za rozwój części bakterii w żywności odpowiadamy sami m.in. przez niewłaściwe przechowywanie żywności. Sprawdź, jakie bakterie mogą występować w popularnych produktach spożywczych!

Wyróżnia się dwa podstawowe zagrożenia związane z obecnością drobnoustrojów w żywności. Pierwsze z nich związane jest ze znacznym pogorszeniem jej walorów smakowych, czego konsekwencją jest zepsucie. Z kolei drugie zagrożenie związane jest z obecnością bakterii, wirusów i grzybów chorobotwórczych, które mogą skutkować zatruciem pokarmowym, będącym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia człowieka.

Wśród najpowszechniejszych przyczyn skażenia żywności drobnoustrojami chorobogennymi można wymienić:

  • Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy przez pracowników.
  • Niewłaściwe przechowywanie surowców naturalnych.
  • Stosowanie nieodpowiednich metod nawożenia (np. fekaliami).
  • Niewłaściwa higiena produkcji, pakowania i dystrybucji produktów spożywczych.

Zobacz też: Zgon po zatruciu. Przyczyną śmierci od domowych wędlin mogły być te bakterie

Najczęstsze zatrucia pokarmowe wynikają ze spożycia produktów surowych – jaj, mięsa i mleka.

Niekiedy sami możemy przyczyniać się do wyhodowania chorobogennych bakterii w żywności m.in. przez nieodpowiednie jej przyrządzanie i przygotowanie. Ważne, by przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • Zawsze wybieraj produkty wysokiej jakości – unikaj spożywania żywności zanieczyszczonej o nieprzyjemnym zapachu.
  • Przed spożyciem dokładnie myj owoce i warzywa. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko zagrożeń z zanieczyszczeń biologicznych.
  • Zadbaj o odpowiednią obróbkę żywności: suszenie, mrożenie, pasteryzację i sterylizację.
  • Odpowiednio przechowuj żywność – takie zalecenie znajduje zwykle na opakowaniu produktów spożywczych.

Czytaj także: Niebezpieczne bakterie w popularnej wędlinie. GIS pilnie wycofuje wadliwy produkt. Zjedzenie go grozi zatruciem pokarmowym

6 najbardziej zabójczych rodzajów bakterii, które występując w Polsce.

Bakterie odporne na antybiotyki stanowią rosnące zagrożenie dla zdrowia publicznego na całym świecie, w tym również w Polsce. Brak wrażliwości na dostępne leki sprawia, że bakterie (ale także wirusy, grzyby i pasożyty) nie dają się zwalczać, a geny tej odporności przekazują między sobą. Powodem jest nadużywanie i nieprawidłowe stosowanie antybiotyków i innych środków antymikrobowych oraz ich nadmiar w żywności i środowisku.Antybiotykooporne bakterie przyczyniają się do groźnych i śmiertelnych powikłań chorób zakaźnych, w tym zapalenia płuc, opon mózgowych, serca mięśniowego oraz innych układów i narządów. Powodują też śmiercionośną infekcję krwi w postaci posocznicy, czyli sepsy. Sprawdź, jakie bakterii odporne na antybiotyki są najbardziej niebezpieczne dla zdrowia Polaków.

Te bakterie są antybiotykooporne. Uwaga! Oto 6 najbardziej z...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia