Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz handlu od 11 marca. Co zmieni się w Radomiu? Które sklepy będą otwarte w niedzielę?

Mateusz Kaluga
Zgodnie z nowymi przepisami, markety i sklepy mają być nieczynne w większość niedziel. Otwarte mogą być apteki i usługi.
Zgodnie z nowymi przepisami, markety i sklepy mają być nieczynne w większość niedziel. Otwarte mogą być apteki i usługi. archiwum / Łukasz Wójcik
Pierwsza niedziela, kiedy obowiązywać będzie zakaz handlu, wypada już 11 marca. Branża handlowa przygotowuje się do zmian. Gdzie w Radomiu zrobimy zakupy 11 marca, a które sklepy będą zamknięte?

Największe w regionie centrum handlowe, czyli Galeria Słoneczna w Radomiu będzie otwarta dla wszystkich klientów, ale tylko w części. Wiadomo, że otwarte będzie Multikino, podobnie jak wszystkie restauracje. To dobra wiadomość zwłaszcza dla osób, które chcą spędzić niedzielę w gronie. najbliższych.

- Galeria będzie otwarta od godziny 9, ale otwarcie poszczególnych sklepów będzie zależało już od ich właścicieli - mówiła nam Anna Łepkowska, dyrektor Galerii Słonecznej.

Nie będzie można korzystać ze sklepów w galerii Feniks przy ulicy Grzecznarowskiego. - Byłem orędownikiem przywrócenia wolnych niedziel. Wszystkie sklepy będą zamknięte z wyjątkiem baru, który świadczy usługi gastronomiczne oraz parku trampolin JumpWorld - mówił nam Henryk Dudek, prezes Feniksa.

Centrum Handlowe M1 również będzie zamknięte. Tam nieczynne mają być nawet dwie restauracje. Z kolei w galerii Atrium Gama będą czynne lokale usługowe: restauracja telepizza oraz apteka. Tam nie wiadomo jeszcze jakich godzinach centrum będzie czynne, podobnie jak w galerii Przy Struga. - Wszystko jeszcze jest w powijakach, ale sądzimy, że kawiarnie, restauracje oraz bawialnie będą czynne - usłyszeliśmy w tym centrum handlowym.

Na pewno będzie czynna stacja benzynowa na terenie radomskiego hipermarketu E.Leclerc.

- Market będzie zamknięty, natomiast od właścicieli punktów będzie zależało, czy będą oferować usługi, ale muszą zrobić to tak, aby nie angażować naszych pracowników - mówi Agnieszka Witczak - Armacińska z hipermarketu E.Leclerc.

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą zakaz handlu w niedziele i święta. Od marca większość sklepów będzie zamknięta w 23 niedziele spośród 44, które pozostaną do końca tego roku.

Przyzwyczajenie, że w każdej chwili można wyskoczyć do sklepu i dokupić to, czego akurat nam zabrakło, może okazać się zgubne. Od marca zaczną obowiązywać nowe przepisy o ograniczeniu handlu w niedziele.

Zakaz handlu w niedziele. Apelowali o odrzucenie

Polska Rada Centrów Handlowych aktywnie uczestniczyła w dyskusjach na temat wprowadzenia ustawy i przedstawiała argumenty dotyczące jej zdaniem niekorzystnych skutków społeczno-ekonomicznych dla przedsiębiorców, pracodawców, pracowników oraz konsumentów.

Wskazywała na błędy i sprzeczności legislacyjne, a także merytoryczne, a ostatecznie wnioskowała o jej odrzucenie projektu. Tak się jednak nie stało.

Wspólnie z innymi organizacjami związanymi z branżą handlowo-usługową proponowała również alternatywne rozwiązanie, które spełniałoby postulaty związków zawodowych, czyli zagwarantowanie pracownikom handlu obowiązkowych dwóch wolnych niedziel w miesiącu, dzięki nowelizacji Kodeksu Pracy. Głos przedstawicieli branży nie został jednak wysłuchany.

- Zarządcy centrów handlowych przygotowują się do zakazu handlu, ale uzależniają swoje decyzje od warunków, w których działa konkretny obiekt. Zależy to od profilu centrum handlowego, liczby i rodzaju punktów handlowych i usługowych oraz lokalnych zwyczajów zakupowych - tłumaczy Radosław Knap, dyrektor generalny Rady.

Otwarcia w niedziele bez handlu zapowiedziały duże centra w całej Polsce ze względu na mieszczące się w nich placówki, które zgodnie z ustawą mogą działać, czyli kina, restauracje, lodziarnie, czy kwiaciarnie. W planach mają to także mniejsze obiekty posiadające tego typu lokale usługowe wyłączone spod zakazu.

Zakaz handlu w niedziele. Będzie chaos i kolejki?

W tej chwili trudno powiedzieć, ilu klientów będzie korzystać z otwartych placówek. W badaniach realizowanych na zlecenie Rady, jako główne obawy związane z zakazem handlu, klienci centrów handlowych wskazywali chaos, korki i kolejki w soboty. Niejasne jest także dla nich czy dostępne będą kina, restauracje i usługi w centrach. Właściciele centrów finalne decyzje dotyczące otwarcia obiektów w niedziele objęte zakazem będą podejmować zapewne po kwartale, kiedy będzie można ocenić skutki zakazu.

Zakaz handlu w niedziele. Dłużej czynne w tygodniu

Kolejnym rozważanym rozwiązaniem jest wydłużenie godzin otwarcia w tygodniu. Jako pierwsze wdrożyły je już niektóre centra outletowe. Zarządcy galerii w największych miastach, również zdecydowali się już na wydłużenie godzin funkcjonowania centrów w soboty i piątki, a w wielu innych centrach handlowych trwają analizy czy wydłużenie godzin pracy przyniesie efekt.

Zakaz handlu w niedziele. Które niedziele będą handlowe?

Tak czy inaczej, w większość niedziel, jakie pozostaną do końca roku, sklepy będą nieczynne. Na przykład w marcu handel będzie dozwolony jedynie w dwie niedziele (4 i 25 marca), ale w kwietniu tylko w jedną - 29. Przed pozostałymi musimy zrobić zakupy na zapas. Od 2019 roku przepisy będą jeszcze bardziej restrykcyjne. O ile w bieżącym roku zasadą jest, że sprzedaż może się odbywać w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca, o tyle od stycznia przyszłego roku będzie dozwolona już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca.

Zakaz handlu w niedziele. Kiedy będzie nieczynne?

Świąteczne dni, które przypadając w handlową niedzielę sprawią, że sklepy i tak będą nieczynne i są to: Nowy Rok, Trzech Króli, pierwszy dzień Wielkiej Nocy, 1 maja, 3 maja, Zielone Świątki, 15 sierpnia, 1 listopada, 11 listopada, 25 i 26 grudnia. Zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie kolejne niedziele przed Bożym Narodzeniem oraz w niedzielę przed Wielkanocą.
W 2018 roku sklepy będą zamknięte w następujące niedziele: 11 i 18 marca; 1, 8 , 15 i 22 kwietnia; 13 i 20 maja; 10 i 17 czerwca; 8, 15 i 22 lipca; 12 i 19 sierpnia; 9, 16 i 23 września; 14 i 21 października; 11 i 18 listopada oraz 9 grudnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Zakaz handlu od 11 marca. Co zmieni się w Radomiu? Które sklepy będą otwarte w niedzielę? - Echo Dnia Radomskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia