Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zakończyła się inwestycja za 120 milionów złotych w hucie Pilkington

Redakcja
W czwartek ponownie ruszyła produkcja szkła na linii float.
W czwartek ponownie ruszyła produkcja szkła na linii float. Pilkington Polska
Wznowiona została produkcja szkła na linii float w zakładzie Pilkington Polska w Sandomierzu. Zakończył się, trwający od maja, gruntowny remont pieca szklarskiego. Była to jedna z największych inwestycji w zakładzie Pilkington Polska, należącym do japońskiego koncernu NSG Group. Jej wartość wyniosła 120 milionów złotych. Unowocześniony został pracujący nieprzerwanie od 1995 roku piec szklarski, a także linia do produkcji szkła płaskiego metodą float.

- Podstawowym celem modernizacji było zwiększenie możliwości produkcyjnych pieca, po jego uprzedniej dwudziestoletniej pracy bez przerwy technologicznej Zastosowaliśmy najlepsze materiały do budowy pieca i wykorzystaliśmy najnowsze technologie, które umożliwią poszerzenie asortymentu produktów w przyszłości – tłumaczy Jerzy Baran, dyrektor operacyjny Pilkington Polska.

Modernizacja objęła również wszystkie odcinki linii produkcyjnej float: suszarnię, zestawiarnię, ciągi transportowe oraz linie do odprężania i rozkroju szkła. Wprowadzone zostały rozwiązania redukujące energochłonność procesu produkcji szkła, zastosowano nowoczesne technologie informatyczne z zakresu sterowania i analizy danych.

Jak podkreślają przedstawiciele zakładu, istotnym elementem były usprawnienia mające na celu podniesienie bezpieczeństwa pracy i obsługi linii produkcyjnej. Zminimalizowany został bezpośredni kontakt człowieka z maszynami poprzez zastosowanie zdalnego monitoringu i kontroli procesu.

- Remont został przeprowadzony bezpiecznie, bez awarii, zgodnie z planem. W działania modernizacyjne zaangażowanych było kilkadziesiąt firm zewnętrznych o wąskich profilach specjalizacji. Oprócz pracowników zakładu, w przedsięwzięciu wzięło udział ponad 600 wykwalifikowanych specjalistów z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Finlandii, Belgii, Francji, Czech i USA – dodaje Jerzy Baran.
 

Modernizacja linii zwiększy możliwości produkcyjne zakładu, pozwalając na osiągniecie najwyższej jakości szkła stosowanego budownictwie i motoryzacji, sprzęcie AGD czy meblarstwie. Teraz szkło float będzie jaśniejsze, o wyższej przepuszczalności światła i bardziej neutralne niż to produkowane dotychczas.

Po remoncie na tej samej linii będzie wytwarzane również szkło ultracienkie oraz szkło barwione w masie.

Pilkington Polska jest jednym z największych producentów szkła w Polsce, o udziale w rynku na poziomie około 20 procent. Dodatkowo spółka zaopatruje w swoje wyroby rynki: Ukrainy, Słowacji, Białorusi, Litwy, Węgier, Czech, Szwecji i Finlandii.

(GOP)

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia