Zakupy od serca. Jak Biedronka pomaga pomagać seniorom?

Materiał informacyjny Sieci Biedronka
Często nie znają swoich twarzy, bo i jak tu się rozpoznać przez maseczki. Rozmawiają krótko, w drzwiach, tak jest bezpieczniej. Lubią się. Czasem ktoś komuś wręczy prezencik od serca, jak sadzonki pomidorów. To wolontariusze i seniorzy z akcji Biedronki „Czas na pomaganie seniorom 65+”. Ci pierwsi robią tym drugim zakupy w czasie pandemii. Akcja jest prosta, a emocji przy niej tyle, że starczyłoby na dobry film.

Koronawirus natychmiast zmienił naszą rzeczywistość. Nawet tak zwyczajna czynność jak zakupy stała się trudna, zwłaszcza dla osób starszych. W swoich sklepach Biedronka już na samym początku epidemii wprowadziła wiele zmian, których celem była pomoc seniorom. Mieli oni chociażby pierwszeństwo wejścia do sklepu w pierwszej godzinie od otwarcia i pierwszeństwo obsługi przy kasie. Sieć szybko wpadła jednak na kolejny pomysł. Tak narodził się program „Czas na pomaganie seniorom 65+”.

Do akcji zgłosiło się już ok. 20 tysięcy osób, a nowi wolontariusze wciąż są potrzebni.

- Stojąc w kolejce do kasy w Biedronce przy ul. Krynickiej we Wrocławiu zobaczyłem plakat informujący o akcji. Sam często robię tam zakupy, dlatego stwierdziłem, że przy okazji pomogę komuś i wysłałem zgłoszenie – wyjaśnia pan Piotr, 30-letni wolontariusz z Wrocławia. Jak mówi, wcześniej nie angażował się w podobne akcje. - Z reguły zakupy dla pani Renaty robię przy okazji swoich zakupów, dowożę je pod jej dom i bezpiecznie przekazuję. Zawsze się serdecznie witamy, choć przez maski nie widzimy swoich twarzy – przyznaje i dodaje, że choć okoliczności nie sprzyjają lepszemu poznaniu, czuje satysfakcję. W ramach podziękowania otrzymał od pani Renaty... sadzonki pomidorów, które zamierza niedługo posadzić.

- Ta pomoc ma dla mnie ogromne znaczenie – przekonuje pani Renata, która o akcji „Czas na pomaganie...” dowiedziała się ze strony internetowej Biedronki. Jak mówi, zgodnie z zaleceniami, nie chciała w ostatnich miesiącach zbyt często wychodzić z domu. - Mam już 72 lata, poza tym choruję, mam cukrzycę i nadciśnienie, jestem w grupie podwyższonego ryzyka – wyjaśnia. W tym trudnym czasie może liczyć właśnie na pana Piotra, który, w zależności od jej potrzeb, najczęściej raz lub dwa razy w tygodniu, robi jej zakupy w Biedronce.

O akcji Biedronki i otrzymanym wsparciu z wdzięcznością i uznaniem mówi także 68-letnia pani Genowefa. - Mam chorego męża, który nie chodzi. Zaraz po ogłoszeniu epidemii bałam się, że nie będę mogła opuszczać domu i rzeczywiście tak było. Siedziałam w mieszkaniu i po prostu potrzebowałam pomocy przy robieniu zakupów. O akcji dowiedziałam się poprzez SMS, ponieważ mam kartę Moja Biedronka – tłumaczy 68-latka. - Jestem pod ogromnym wrażaniem „Czasu na pomaganie seniorom 65+” i pracy wolontariuszy. Zawsze, kiedy potrzebuję pomocy, mogę liczyć na panią Kasię i to nie tylko w kwestii zakupów – podsumowuje.

Sama pani Katarzyna twierdzi, że udział w programie to był naturalny odruch.

- Po prostu przeczytałam w sklepie, że poszukiwani są wolontariusze i zgłosiłam się. Zrobienie dodatkowych zakupów to przecież żaden problem – przekonuje wolontariuszka. - Czasem chce się komuś pomóc, ale nie do końca wiadomo, jak to zrobić, a akcja Biedronki jest bardzo prosta: zgłaszamy się i otrzymujemy kontakt do potrzebującej osoby – podkreśla 37-letnia wolontariuszka. Jak mówi, dodatkowe zakupy nie zajmują wiele czasu, wręcz chciałaby zaangażować się jeszcze bardziej, dlatego już szuka kolejnych form niesienia pomocy.

Historii takich jak te w programie „Czas na pomaganie seniorom 65+” są tysiące. Każda jest dowodem na to, że Polacy w trudnych chwilach potrafią się zjednoczyć. Co ważne, nawet teraz, przy znoszonych restrykcjach i limitach związanych z koronawirusem wciąż są wokół nas seniorzy, którzy potrzebują pomocy. W końcu akcja ma charakter ponadczasowy.

Warto więc dołączyć do akcji Biedronki choćby po to, by przekonać się, że pomaganie przynosi radość obu stronom: tym, którzy pomoc otrzymują i tym, którzy jej udzielają.

Aby zostać wolontariuszem i działać w ramach akcji „Czas na pomaganie seniorem 65+”, wystarczy zgłosić się poprzez stronę czasnapomaganie.biedronka.pl lub zadzwonić pod numer 22 205 33 00

akcja Biedronki

Materiał oryginalny: Zakupy od serca. Jak Biedronka pomaga pomagać seniorom? - Polska Times

Dodaj ogłoszenie