Zanim podejmiesz pracę - ruszyła kampania Państwowej Inspekcji Pracy

marzena
Do Inspektoratu Państwowej Inspekcji Pracy zgłasza się wiele osób z pytaniami dotyczącymi podjęcia pracy. Oto problemy, z jakimi spotykają się pracownicy i odpowiedzi Barbary Kaszyckiej, nadinspektora pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach, udzielone w ramach kampanii i formacyjnej „Zanim podejmiesz pracę”.

* Chciałam w sezonie podjąć pracę, na co zwrócić uwagę przy wyborze agencji pośrednictwa pracy?
- Zanim skorzysta się z usług agencji pośrednictwa należy sprawdzić, czy wpisano ją do rejestru agencji zatrudnienia, co potwierdza certyfikat wydany przez marszałka województwa. Wykaz agencji uprawnionych do świadczenia usług, znajdują się pod adresem www.kraz.praca.gov.pl. Agencja nie pobiera od osób poszukujących pracy opłat innych niż wynikających z faktycznych poniesionych kosztów związanych z wydaniem wizy, tłumaczeniem dokumentów itd. czyli nie płacimy za udostępnienie zlecenia pracy.

* Jaka jest aktualnie norma czasu pracy dla pracowników niepełnosprawnych o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności? Słyszałem, że przepisy w tym zakresie mają ulec zmianie?
Od 10 lipca 2014 roku, o ile Sejm nie zmieni wcześniej ustawy, znów będą obowiązywały zasady, zgodnie z którymi normą czasu pracy dla osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności będzie 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Nie będzie już wymagane do tego zaświadczenie lekarskie. Wynika to z wyroku z 13 czerwca 2013 roku, sygn. akt K 17/11 (Dz. U. poz. 791), w którym Trybunał Konstytucyjny uznał art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, za niezgodny z konstytucją. Do tego czasu jednak czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności (o ile nie uzyska ona zaświadczenia lekarskiego o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy) będzie nadal wynosił 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.

* Czy pracownik zatrudniony na czas określony, któremu umowa kończy się na dwa lata przed przejściem na emeryturę korzysta z ochrony z art.39 KP i będzie miał przedłużoną umowę?
- Stosownie do art. 39 KP pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do emerytury, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Przepis ten ta nie znajdzie zastosowania do pracowników, z którymi stosunek pracy został zawarty na podstawie umowy na czas określony, jeśli okres obowiązywania tej umowy upłynie przed osiągnięciem  przez tego pracownika wieku emerytalnego, który umożliwi mu uzyskanie prawa do emerytury. Taki pracownik nie korzysta z ochrony przedemerytalnej .

* Pracodawca wydał mi świadectwo pracy w 2008 roku. Niestety, oryginalne świadectwo zaginęło mi podczas przeprowadzki, a pracodawca na mój wniosek o sporządzenie duplikatu przysłał mi jedynie kserokopię mojego świadectwa pracy. Czy taki dokument jest wystarczający dla kolejnego pracodawcy?
- Nie, bowiem zgodnie z przepisami, pracodawca powinien wystawić odpis świadectwa pracy. Na podstawie §4 rozporządzenia z 15 maja 1996 roku w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz. U. nr 60, poz.282 ze zm.) pracodawca wydaje w uzasadnionych przypadkach odpis świadectwa pracy pracownikowi lub osobie przez niego upoważnionej. Mimo, że przepisy nie definiują, co należy uznać za uzasadnione przypadki, to ich katalog może być szeroki, w tym także mieści się przypadek zagubienia oryginalnego świadectwa pracy. Przepisy nie ograniczają także liczby wydawanych duplikatów świadectwa pracy. Mimo, że rozporządzenie o świadectwie pracy nie precyzuje, jak ma wyglądać odpis świadectwa pracy, to przyjmuje się, że kserokopia świadectwa nie może zostać uznana za prawidłowy jego odpis. Pracodawca wydając odpis świadectwa pracy musi sięgnąć po kopię świadectwa pracy, znajdującą się w aktach osobowych pracownika, wypełnić nowy druk świadectwa pracy wiernie według danych z kopii, odpis oznaczyć jako „duplikat” lub „odpis”, opatrzyć datą sporządzenia(wystawienia pierwotnego) świadectwa ,ale także datą sporządzenia duplikatu oraz wskazać osobę , która podpisała pierwotne świadectwo pracy .Duplikat(odpis) powinna wystawić i podpisać i opieczętować osoba mająca upoważnienie do działania w imieniu pracodawcy lub pracodawca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
biolka2
Jeżeli pracodawca nie wie jak wypełnić świadectwo pracy i jak wystawić odpis, powinien zgłosić się do księgowej. Dokumenty dotyczące pracowników muszą być przechowywane w firmie przez 50 lat.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie