Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZAPYTAJ LEKARZA: Depresja - co to za choroba i na co powinnam zwrócić uwagę?

redakcja
123RF
Drodzy Czytelnicy. Czekamy na pytania dotyczące spraw szczególnie ważne dla Państwa zdrowia. Współpracuje z nami kilkudziesięciu lekarzy, wybitnych specjalistów, którzy chętnie na nie odpowiedzą. Najciekawsze opublikujemy w wydaniu papierowym, a wszystkie odpowiedzi będziemy publikować na bieżąco w serwisie Strona Zdrowia. Pytania należy przysyłać na adres e-mail: [email protected]

Ostatnio dużo mówi się na temat depresji, szczególnie wśród młodych ludzi. Sama mam dwójkę dzieci i trochę zaczynam się martwić. Co to za choroba i na co powinnam zwrócić uwagę?

Doktor Agatą Giza-Zwierzchowska: Rozmowa o depresji wymaga udania się do depresyjnych obszarów w sobie samym. Każdy z nas bywa depresyjny. Każdy miewa w swoim życiu momenty, w których doświadcza straty, konfrontuje się z trudnością, barierą i niemocą, która powoduje przeżywanie smutku, żalu, niekiedy nawet trwającego kilka dni. Nie można bez odczuwania tych emocji przeżyć zdrowo życia. Powiem więcej, im bardziej w życiu wypieramy te trudne emocje - im bardziej staramy się udawać, że wiedziemy wyłącznie szczęśliwe i pełne zadowolenia życie - tym bardziej jesteśmy narażeni na depresję. Depresja to nie jest sam smutek, to nie jest żałoba po stracie bliskiej osoby czy spadek nastroju po niepowodzeniu w pracy. Jeśli osoba - pomimo smutku - nadal ma energię życiową, wypełnia obowiązki, jest aktywna, zajmuje się swoimi pasjami - wówczas raczej nie mamy do czynienia z depresją. Trudno samemu ocenić, czy mamy depresję czy nie, dlatego też warto w przypadku jakichkolwiek wątpliwości skorzystać z konsultacji u psychiatry lub psychologa. Depresja ma wiele postaci. To choroba o tysiącu twarzach. Na zaburzenia afektywne składa się bowiem wiele różnych objawów, które powinien ocenić lekarz psychiatra. U jednych manifestuje się obniżonym nastrojem i utratą zainteresowań, spadkiem libido czy problemami ze snem. U innych przybierze postać tzw maski depresyjnej, pod którą objawy somatyczne będą wysuwały się na plan pierwszy. Co powinno nas zaniepokoić w zachowaniu bliskiej osoby? Najkrócej mówiąc - zmiana zachowania i fizjologii. Objawy już wcześniej wymienione - trwające nieprzerwanie powyżej dwóch tygodni, spadek nastroju, utrata zainteresowań, brak apetytu czy zaburzenia snu. Utrata pracy, izolowanie się, uciekanie w samotność czy bezsenność. Nader wszystko należy być świadomym faktu, że na depresję częściej chorują kobiety i osoby chore przewlekle. Niestety, choroba ta dotyka także osoby starsze i osamotnione.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - oddając krew ratujesz życie

(Źródło: Newsroom 360)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie