Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Złoto daje zarobić inwestorom - ceny złota są rekordowe, ale wciąż można inwestować z zyskiem. Do ilu USD za uncję wzrosną

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
We wrześniu 2008 r. upadłość ogłosił jeden z największych banków inwestycyjnych w Stanach, Lehmann Brothers. To wywołało ogromny szok i drugą falę kryzysu, która pchnęła ceny złota na nowe szczyty. Jednak psychologiczna bariera 2000 USD za uncję nie została przekroczona. 5 października 2011 r. osiągnęły szczyt na poziomie 1902,30 USD. Od tego czasu ceny spadły. Krytyczny pod tym względem był zwłaszcza rok 2013, kiedy na wiosnę ceny spadły z poziomu ok. 1600 USD do ok. 1200 USD.
We wrześniu 2008 r. upadłość ogłosił jeden z największych banków inwestycyjnych w Stanach, Lehmann Brothers. To wywołało ogromny szok i drugą falę kryzysu, która pchnęła ceny złota na nowe szczyty. Jednak psychologiczna bariera 2000 USD za uncję nie została przekroczona. 5 października 2011 r. osiągnęły szczyt na poziomie 1902,30 USD. Od tego czasu ceny spadły. Krytyczny pod tym względem był zwłaszcza rok 2013, kiedy na wiosnę ceny spadły z poziomu ok. 1600 USD do ok. 1200 USD. Janusz Wojtowicz / Polska Press
To już sprawdzone podczas poprzednich kryzysów: gdy tylko nadciąga recesja, na dobre zarobki liczyć mogą inwestujący w „twarde” waluty czyli USD i franka szwajcarskiego, a także w złoto. Działa to zresztą w obie strony - wzrost ceny złota oraz kursów tych walut to sygnały ostrzegające przed poważną recesją w światowej gospodarce. Dolar umacnia się cały czas, mimo wysokiej inflacji w USA. Jesteśmy też świadkami spektakularnych skoków na wartości szwajcarskiej waluty, a co z cenami złota?

Goldman Sachs prognozuje, że do końca roku cena złota osiągnie 2 500 dolarów za uncję, o ile utrzyma się wysoka inflacja, a gospodarka nadal będzie słabnąć. Najnowsze dane nie wskazują, by bieżące trendy miały się odwrócić.

- Choć cena złota z perspektywy pięciu lat znajduje się w potężnym trendzie wzrostowym, krótkoterminowo, na przestrzeni pięciu miesięcy, nie wydaje się zachwycać. Jest to jednak obraz złudny. Z punktu widzenia fundamentów złoto, ale również srebro posiadają bowiem silne argumenty przemawiające za wzrostem - ocenia Michał Tekliński, dyrektor ds. rynków międzynarodowych w Grupie Goldenmark

W miniony wtorek amerykański resort finansów ogłosił decyzję, która zapadła na spotkaniu G7, o zakazie importu rosyjskiego złota. Kruszec ten jest drugim, po surowcach energetycznych, najcenniejszym towarem eksportowym Rosji. I zapewne pozwala temu krajowi wciąż zarabiać pieniądze.

Zakaz importu ma jednak wymiar mocno symboliczny – po 24 lutego import został ograniczony oddolnie przez sam rynek. Z kolei handel pomiędzy Rosją a Chinami i innymi krajami przychylnymi Kremlowi może odbywać się w tajemnicy.

Za dalszym wzrostem cen złota przemawia sytuacja gospodarcza

Jak zauważa analityk Goldenmark, recesja już jest. Amerykańska gospodarka w pierwszym kwartale skurczyła się o 1,6 proc. w ujęciu zannualizowanym. To więcej niż wcześniejsze szacunki zakładające spadek o 1,5 proc. Wśród przyczyn ekonomiści wymieniają wzrost liczby zachorowań na COVID-19, najwyższą od 40 lat inflację, a także wojnę w Ukrainie. Wzrasta również deficyt handlowy.

Przed skutkami wojny przestrzega także minister gospodarki Niemiec Robert Habeck. W ostatnim czasie mówił on o ryzyku konieczności ustawowego racjonowania gazu na potrzeby gospodarstw domowych i przemysłu w nadchodzącej zimie, co mogłoby się przyczynić do rozpętania poważnego kryzysu gospodarczego. Podkreślił on niebagatelną rolę szybkiego rozwoju OZE.

Narodowy Bank Węgier poniósł w ubiegłym tygodniu stopy procentowe o 185 punktów bazowych, z 5,9 do 7,75 proc. Tak duża podwyżka to również duże zaskoczenie dla wszystkich – ekonomiści spodziewali się, że bank podniesie stopy o 50 pkt bazowych, do poziomu 6,4 proc. Inflacja na Węgrzech w maju wyniosła 10,9 proc.

Recesja w gospodarce światowej: co z gospodarką w Polsce?

Pod koniec zeszłego tygodnia GUS opublikował czerwcowy odczyt inflacji, który wyniósł 15,6 proc. To mniej więcej tyle, ile zakładał konsensus rynkowy. To także najwyższy odczyt od ponad 25 lat, jednak za jej wzrost odpowiadają w głównej mierze wzrosty cen nośników energii (3 proc.).

Zdaniem analityków PKO BP, polska gospodarka już w III kwartale znajdzie się w recesji. Powodem będzie bardziej negatywny od oczekiwanych przez RPP wpływ podwyżek stóp procentowych na gospodarkę. Schłodzenie koniunktury jest widoczne już teraz na rynku kredytowym i mieszkaniowym oraz w konsumpcji. Recesja może potrwać nawet przez trzy kwartały.

- Bank of America Global Research w swoim niedawnym raporcie określił polską gospodarkę jako najbardziej przegrzaną w regionie. Zdaniem analityków banku stopy procentowe mogą wzrosnąć nawet do poziomu 9-10 proc., zaś średnia inflacja jeszcze w 2023 roku pozostanie na dwucyfrowym poziomie - prognozuje Michał Tekliński.

Jak możemy przeczytać na stronie internetowej coininvest.com, popularność złota jako inwestycji wynika w dużej mierze z jego statusu uniwersalnej waluty ograniczonym zasobie, którą posiada większość światowych banków centralnych. Właśnie ta uniwersalność sprawia, że złoto jest solidnym uzupełnieniem portfela inwestycyjnego, a wielu inwestorów postrzega je jako sposób na zapewnienie ochrony majątku poprzez przekazywanie go z pokolenia na pokolenie.

Należy zauważyć, że złoto utrzymuje swoją wartość nawet w obliczu spowolnienia gospodarczego, ale jak każda inwestycja, może być nieprzewidywalne i zawsze będzie ulegać wahaniom kursów.

Większość fizycznego złota jest kupowana i sprzedawana w obrocie pozagiełdowym (OTC), co oznacza, że jest ono kupowane i sprzedawane przez sieć dealerów, za pominięciem giełdy centralnej. Cena złota w Wielkiej Brytanii waha się codziennie, zgodnie z kursem funta brytyjskiego i euro - nazywa się to "ceną spot" złota.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Finansów
Warszawa, ul. Świętokrzyska 12
Autopromocja
  • 7 lipca rano za uncję złota trzeba było zapłacić 8 195,01 zł czyli 1741,5 USD;
  • Od poniedziałku 4 lipca kurs złota spada (warto wiedzieć, że równo miesiąc temu 7 czerwca wynosił 1852,4 USD za uncję).

Doświadczeni inwestorzy czekają na taką korektę kursów w dół, by kupować licząc na odwrócenie trendu i zysk na wzroście notowań. Oczywiście, takie decyzje każdy podejmuje na własne ryzyko, bo trendy rynkowe zmieniają się często wbrew logice, co oznacza, że cena złota może być w najbliższym czasie jeszcze niższa.

Jak kształtowały się ceny złota od ostatniego kryzysu finansowego?

We wrześniu 2008 r. upadłość ogłosił jeden z największych banków inwestycyjnych w Stanach, Lehmann Brothers. To wywołało ogromny szok i drugą falę kryzysu, która pchnęła ceny złota na nowe szczyty. Jednak psychologiczna bariera 2000 USD za uncję nie została przekroczona. 5 października 2011 r. osiągnęły szczyt na poziomie 1902,30 USD.

Od tego czasu ceny spadły. Krytyczny pod tym względem był zwłaszcza rok 2013, kiedy na wiosnę ceny spadły z poziomu ok. 1600 USD do ok. 1200 USD. W roku 2020 cena złota osiągnęła historyczne maksima w wielu walutach, w tym również w dolarze amerykańskim. Był to efekt pandemii koronawirusa oraz działań podjętych przez banki centralne na całym świecie (dodruk pieniądza, niskie, często ujemne realne stopy procentowe).

Źródło: goldenmarkcom

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Złoto daje zarobić inwestorom - ceny złota są rekordowe, ale wciąż można inwestować z zyskiem. Do ilu USD za uncję wzrosną - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia