Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złoty Żuraw 2013. Wybieramy najlepsze inwestycje roku – zobacz nominowane obiekty

Redakcja
Rusza czwarta edycja konkursu „Złoty Żuraw” organizowanego przez „Echo Dnia”, Targi Kielce oraz portal inwestycje.kielce.pl. Wybieramy najładniejsze i najlepsze inwestycje ubiegłego roku.

Po raz czwarty w historii województwa będziemy przy pomocy czytelników wraz ze specjalistami wybierać najlepsze inwestycje budowlane minionego roku. To wspólne przedsięwzięcie „Echa Dnia”, Targów Kielce,  portalu inwestycje.kielce.pl. i Stowarzyszenia Kieleckie Inwestycje.

Najlepsze i najładniejsze z nich otrzymają nagrody Złoty Żuraw, Srebrny Żuraw oraz Żuraw Specjalistów. Specjalistami będą reprezentanci środowiska architektów. Statuetka Złotego i Srebrnego Żurawia zostanie przyznana w drodze głosowania czytelników oraz specjalistów. Żurawia Specjalistów wybiorą oni sami.

 

ZOBACZ nominowane obiekty, sprawdź rankingi:

[b]Złoty Żuraw 2013 w kategorii obiekty handlowe i usługowe[/b]

Złoty Żuraw 2013 w kategorii obiekty mieszkaniowe

Złoty Żuraw 2013 w kategorii obiekty użyteczności publicznej

Złoty Żuraw 2013 w kategorii obiekty rewitalizowane

Złoty Żuraw 2013 w kategorii obiekty bliskie mieszkańcom

Złoty Żuraw 2013 w kategorii obiekty przemysłowe

WZORCE GODNE NAŚLADOWANIA

- W naszym regionie powstaje coraz więcej wartościowej architektury, którą warto pokazywać, stąd wziął się pomysł na prezentację nowo powstałych obiektów - mówi jeden z pomysłodawców i współorganizatorów tego przedsięwzięcia, właściciel portalu inwestycje.kielce.pl, Jerzy Stradomski.
- Jako targi, w szerokim pojęciu jesteśmy zaangażowani w organizację i budowanie przestrzeni publicznej. W naszym kalendarzu imprez wystawienniczych są imprezy zarówno dla tych, którzy produkują i dystrybuują materiały budowlane, jak i dla deweloperów, a więc osób, które inwestują swoje własne pieniądze w budynki mieszkalne oraz budynki usługowe. Mamy też targi turystyczne, gdzie pojawia się wielu hotelarzy oraz targi wyposażenia wnętrz. Na tych wszystkich imprezach pojawiają się więc ludzie, którzy poprzez swoje oferty lub swoje pieniądze decydują o tym, jak wygląda przestrzeń publiczna naszego województwa. To oni finansują niekiedy bardzo wielkie projekty, zmieniające świat wokół nas. Rodzi się pozytywny trend, dla którego konkurs „Złoty Żuraw” jest najlepszym fundamentem. Pokazujmy dobrą architekturę i ciekawe rozwiązania – mówi prezes Targów Kielce, Andrzej Mochoń współorganizator naszej akcji.

MIESZKAŃCY I SPECJALIŚCI

- Zastanawialiśmy się, jak ocenić nadesłane zgłoszenia. Jury, powołane tylko ze specjalistów, odebrałoby głos mieszkańcom regionu, a to przecież oni są przede wszystkimi tymi osobami, które żyją w otoczeniu tej dobrej lub złej architektury. Wiedzieliśmy jednak, że oddanie głosu jedynie w ręce czytelników nie pozwoli w niektórych przypadkach docenić nowatorskich rozwiązań, ciekawych projektów, technologii i pomysłów, na które z kolei zwrócą uwagę specjaliści. W efekcie uznaliśmy, że należy te głosy połączyć - dodaje redaktor naczelny „Echa Dnia”, Stanisław Wróbel.

NADAL WIDAĆ KRYZYS

Nasz konkurs w tym roku zmienił nieco formułę. Ze względu na różnorodność zgłaszanych obiektów i ich przeznaczenie, kapituła konkursu oprócz istniejących dotychczas czterech kategorii - obiekty handlowe i usługowe, obiekty użyteczności publicznej, obiekty mieszkaniowe i obiekty przemysłowe, wprowadziła dwie dodatkowe kategorie: obiekty bliskie mieszkańcom i obiekty rewitalizowane. Pozwoli to po raz pierwszy w naszym plebiscycie dostrzec i nagrodzić nie tylko obiekty, które wyróżniają się wyjątkowymi walorami architektonicznymi, ale także wyróżnić te, które mając walor historyczny, przeszły gruntowne odnowienie i zdobią przestrzeń publiczną oraz takie, które dla mieszkańców najbliższej okolicy mają duże znaczenie na przykład dla kultury czy sportu. W kategorii obiekty bliskie mieszkańcom znalazły się między innymi hotele, które chociaż odgrywają istotną rolę dla lokalnej gospodarki, ich architektoniczny walor nie zyskał należytego uznania w oczach architektów. Wyróżnienia w tych kategoriach także przyznawane będą na podstawie głosów SMS i oceny jury specjalistów.

Ubiegły rok, podobnie jak poprzedni kryzysowy, nie obfitował w inwestycje w naszym regionie. Kryzys mocno odcisnął swoje piętno na portfelach inwestorów i branży budowlanej. Mimo to powstało wiele pięknych obiektów. Powstały wreszcie w 2013 roku obiekty przemysłowe, bo przypomnijmy w tej kategorii w 2012 roku nie powstał żaden obiekt !
Oprócz głównych nagród – Złotego Żurawia, Srebrnego Żurawia oraz Żurawia Specjalistów w sześciu kategoriach przyznamy też tytuły najlepszym inwestycjom w Kielcach i każdym z powiatów.

 

Mówią organizatorzy

Stanisław Wróbel, redaktor naczelny „Echa Dnia”: - Prezentujemy dobrą architekturę, ale też dobre wykonawstwo, pomysły i idee inwestorów. To dzięki nim otoczenie wokół nas staje się coraz piękniejsze i coraz bardziej funkcjonalne. Przestawiamy też inwestycje budowle, które odgrywają w życiu mieszkańców naszego regionu ogromną rolę ze względu na walor użytkowy. Zapraszam do lektury i głosowania.

Jerzy Stradomski, właściciel portalu inwestycje.kielce.pl: - Konkurs ten ma wpływ na jakość i wygląd tego, co powstaje u nas nowego. Niech ci inwestorzy, którzy wybierają tanie, często kiepskie rozwiązania, obserwują tych, stawiających na dobry projekt, dobrą architekturę, wysoką jakość. Promujmy to, co dobre. Taka jest idea nagrody „Złoty Żuraw”.

Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce: - Widzimy wyraźnie, że jeszcze parę lat temu liczyła się zarówno dla inwestorów, jak i klientów, przede wszystkim cena. Dziś architektura miejsca, jakie klienci wybierają do zamieszkania, wykończenie, detale, a nawet nazwa pracowni architektonicznej zaczynają mieć coraz większe znaczenie i wpływ na komercjalizację danego przedsięwzięcia.

Mówią patroni honorowi konkursu

Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego: - Szybko nadrabiamy dystans dzielący nasz region od bogatszych części kraju. Wyrazem postępu są inwestycje. Zarówno te prywatne, ale też samorządowe, częstokroć współfinansowane z funduszy pomocowych Unii Europejskiej. Dzięki inicjatywnie trzech partnerów, którzy organizują konkurs „Złoty Żuraw”, możemy wiele z nich pokazać, zaś państwo mogą je ocenić.

Bożentyna Pałka-Koruba, wojewoda świętokrzyski: - Dzisiejsza publikacja, której mam zaszczyt patronować, udowadnia, że warto inwestować w Polsce Wschodniej, do której zalicza się nasz region. Przegląd świętokrzyskich inwestycji dobitnie to pokazuje. Czytelnicy i internauci oraz eksperci wybiorą przede wszystkim inwestycje najładniejsze, te, które swoim projektem i pomysłem wyróżniają się wśród innych. Dobrze, że mają tak duży wybór, bo to świadczy o rozwoju całego regionu.

Wojciech Lubawski, prezydent Kielc: - Mam ambicję i marzenie, aby Kielce stały się w przyszłości metropolią. Wygodną dla mieszkańców, nowoczesną, ale jednocześnie pamiętającą o swoich korzeniach i tradycji. Systematycznie zmieniamy stolicę województwa świętokrzyskiego w takie miejsce, a dobre projekty architektoniczne, śmiałe przedsięwzięcia inwestycyjne i ciekawe pomysły będą z pewnością nadawały Kielcom tego metropolitalnego charakteru.

Marzena SMORĘDA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia