MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł powstaniec "Zasłużony dla Miasta Poznania". Zenon Wechmann miał 96 lat

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Zenon Wechmann wielokrotnie był nagradzany za swoje działania
Zenon Wechmann wielokrotnie był nagradzany za swoje działania Sylwia Dąbrowa
Nie żyje Zenon Wechmann, powstaniec, który otrzymał tytuł Zasłużonego dla Miasta Poznania. O jego śmierci poinformował urząd miasta.

Zenon Wechmann był poznańskim patriotą, powstańcem Czerwca "56, przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej.

W 2018 roku Rada Miasta Poznania nadała mu tytuł "Zasłużony dla Miasta Poznania". Za to w 2023 roku za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Kim był Zenon Wechmann?

Urodził się 25 października 1927 r. w Poznaniu. W latach 1935-1939 był zuchem, następnie wstąpił do V Hufca Harcerzy im. ks. J. Poniatowskiego. Podczas hitlerowskiej okupacji był przymusowym robotnikiem w niemieckich zakładach "Centra" w Poznaniu.

Kiedy władze PRL podjęły decyzję o likwidacji ZHP, wystąpił przeciwko włączeniu zuchów do Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej. W latach 1950-1952 podjął konspiracyjną działalność harcerską.

Jego działalność patriotyczna i opór wobec komunistycznej władzy doprowadziły do jego aresztowania.

- 23 stycznia 1953 r. Zenon Wechmann został skazany na karę 7 lat pozbawienia wolności, 3 lata utraty praw publicznych oraz pozbawienie mienia. Wyrok odsiadywał w zakładzie karnym w Rawiczu, gdzie stosowano wobec niego przemoc fizyczną i psychiczną. Karę odbywał również w obozach pracy dla więźniów politycznych w Potulicach i Piechcinie-Bielawach. W lutym 1955 r. na mocy amnestii został warunkowo zwolniony z odbywania reszty kary - przypominają przedstawiciele urzędu miasta w Poznaniu.

Wechmann czynnie uczestniczył w Powstaniu Poznańskiego Czerwca 1956 r. W latach stanu wojennego działał w strukturach konspiracyjnych na rzecz internowanych oraz ich rodzin. Kolportował też niezależne wydawnictwa.

- Czynnie działał w pracach Wielkopolskiego Oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego 1939-1956. Był wieloletnim wiceprezesem oraz prezesem tego związku, a także przewodniczył Wojewódzkiej Radzie Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Marszałku Województwa Wielkopolskiego, a później Wojewódzkiej Radzie Kombatanckiej. W 2016 r. został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności - dodają urzędnicy.

Zmarł w wieku 96 lat.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zasady głosowania w wyborach europejskich 9 czerwca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski