MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w paszportach

opr. /MS/
Od dzisiaj, 19 lutego, obowiązuje  znowelizowana ustawa o dokumentach paszportowych i ustawa o opłacie skarbowej.
Od dzisiaj, 19 lutego, obowiązuje znowelizowana ustawa o dokumentach paszportowych i ustawa o opłacie skarbowej.
Weszły w życie znowelizowana ustawa o dokumentach paszportowych i ustawa o opłacie skarbowej.

 

Paszporty tymczasowe i biometryczne wydawane dzieciom do 5 lat będą teraz ważne przez 12 miesięcy od daty ich wydania. Dzieci do 5 roku życia nie będą też musiały być obecne przy składaniu wniosku paszportowego. Ich obecność będzie konieczna jedynie w przypadku, gdy na życzenie rodziców dziecku do 5 roku życia będzie wydawany paszport biometryczny.

 

Uregulowane zostały także zasady przyznawania ulg dla dzieci, które nie podjęły jeszcze nauki w szkole. Paszport dal nich będzie kosztował 30 złotych. Za paszport dla dziecka do 13 roku życia trzeba teraz zapłacić 60 złotych (obecnie za paszport dziecka, które ukończyło 7 lat trzeba zapłacić 60 złotych), a dla osoby dorosłej i dziecka które ukończyło 13 lat u życia - 140 złotych. 50-procentowe zniżki mają m.in. uczniowie, studenci, emeryci i renciści, natomiast osoby po ukończeniu 70 roku życia za paszport nie zapłacą.

 

Nowa ustawa uzupełnia również przepisy dotyczące ustalania wojewodów właściwych do wydawania paszportów. Bez zmian pozostaje zasada, że paszport wydaje wojewoda właściwy ze względu na stałe miejsce pobytu osoby. Natomiast w przypadku braku stałego miejsca pobytu osoby ubiegającej się o paszport, dokument będzie wydawany przez wojewodę - według ostatniego stałego miejsca pobytu tej osoby.

 

Osobom, które nigdy nie posiadały stałego zameldowania na terytorium kraju, paszporty będą wydawane przez wojewodę - według aktualnego miejsca pobytu.

 

Po zmianie nazwiska lub innych danych osobowych będzie wymagana wymiana paszportu. Dokument ten utraci ważność automatycznie po 60 dniach - dla osób przebywających w Polsce i czterech miesiącach - dla przebywających za granicą. Jeśli zajdzie konieczność zmiany danych w paszporcie, jego posiadacz musi wystąpić o wydanie nowego dokumentu

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia