Zmiany w strefach uzdrowiskowych w Busku-Zdroju. Ze strefy C wyłączono sołectwo Wełecz, gdzie przeniesiona zostanie fabryka wody Buskowianka

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Poseł Michał Cieślak podczas sesji Rady Miejskiej w Busku-Zdroju.
Poseł Michał Cieślak podczas sesji Rady Miejskiej w Busku-Zdroju.
Zmiany w strefach uzdrowiskowych w Busku-Zdroju. Po długich staraniach zapoczątkowanych przez byłego prezesa Uzdrowisko Busko-Zdrój Wojciecha Legawca i przy wsparciu świętokrzyskiego posła Michała Cieślaka ze strefy C wyłączono sołectwo Wełecz, gdzie przeniesiona zostanie fabryka wody Buskowianka, która obecnie znajduje się w sercu Buska-Zdroju.

W środę na sesji Rady Miejskiej w Busku-Zdroju przyjęto uchwałę zatwierdzającą tak zwany operat uzdrowiskowy oraz zmiany w granicach stref ochrony uzdrowiskowych, na które podzielone są miasto oraz okoliczne wsie.

Zgodnie z prawem strefa A obejmuje obszar, na którym są zlokalizowane lub planowane zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego, a także inne obiekty służące lecznictwu uzdrowiskowemu lub obsłudze pacjenta, w zakresie nieutrudniającym funkcjonowania lecznictwa uzdrowiskowego, w szczególności: pensjonaty, restauracje lub kawiarnie, dla której procentowy udział terenów zieleni wynosi nie mniej niż 65 procent.

Strefa B, "dla której procentowy udział terenów biologicznie czynnych wynosi nie mniej niż 50 procent, obejmującą obszar przyległy do strefy „A” i stanowiący jej otoczenie, który jest przeznaczony dla niemających negatywnego wpływu na właściwości lecznicze uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej oraz nieuciążliwych dla pacjentów obiektów usługowych, turystycznych, w tym hoteli, rekreacyjnych, sportowych i komunalnych, budownictwa mieszkaniowego oraz innych związanych z zaspokajaniem potrzeb osób przebywających na tym obszarze lub objęty granicami parku narodowego lub rezerwatu przyrody albo jest lasem, morzem lub jeziorem".

Z kolei dla strefy C, "procentowy udział terenów biologicznie czynnych wynosi nie mniej niż 45 procent, obejmuje ona obszar przyległy do strefy „B” i stanowiący jej otoczenie, obejmuje obszar mający wpływ na zachowanie walorów krajobrazowych, klimatycznych oraz ochronę złóż naturalnych surowców leczniczych".

Spółka Uzdrowisko Busko-Zdrój z inicjatywy byłego prezesa Wojciecha Legawca od dłuższego czasu starała się o wyłączenie ze strefy C sołectwa Wełecz w celu przeniesienia tam fabryki wody mineralnej "Buskowianka", która od dziesięcioleci znajduje się w centrum kurortu na bardzo atrakcyjnych działkach. Wojciech Legawiec na uwolnionych terenach chciał budować luksusowy hotel dla najbardziej zamożnych klientów oraz kompleks basenów zewnętrznych i wewnętrznych. Działania te utknęły jednak w martwym punkcie. W międzyczasie po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość w samorządzie województwa, do którego należy Uzdrowisko Busko-Zdrój, prezesem spółki został były prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Wiadomo, że nowy szef ma inne plany co do nieruchomości w sercu Uzdrowiska, ale także zamierza przenieść zakład produkcyjny Buskowianki na Wełecz.

- Gminy uzdrowiskowe miały określony czas dokonania aktualizacji operatów uzdrowiskowych w związku z nowymi zamierzaniami. Gmina w ubiegłym roku dopełniła tego obowiązku i przekazała nowy operat do Ministerstwa Zdrowia celem zatwierdzenia z aktualizacją wszystkich podmiotów uzdrowiskowych i propozycją dotyczącą zmiany stref uzdrowiskowych obejmujących poszczególne obszary miasta i sołectw. Ze strefy C wyłączono sołectwo Wełecz, a to jest istotne, ponieważ Uzdrowisko stara się o przeniesienie produkcji wody z centrum strefy A do C na swoje nieruchomości i tylko poza strefą zgodnie z ustawą można lokować zakłady produkcyjne - wyjaśnia burmistrz miasta i gminy Busko-Zdrój Waldemar Sikora.

W ostatnim czasie działania w kierunku zaakceptowania przez Ministerstwo Zdrowia zmian w granicach buskich stref podjął świętokrzyski poseł z klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość Michał Cieślak. - Moje biuro poselskie było w stałym kontakcie z prawnikami Ministerstwa, które przygotowywało decyzje. To jest bardzo ważne dla Uzdrowiska, dlatego że dzisiaj zakład produkcyjny Buskowianki znajduje się w sercu obiektów uzdrowiskowych. To związane jest z hałasem z przyjazdem tirów, które odbierają tę wodę i uniemożliwia wykorzystania potencjału rozwojowego spółki. Wyprowadzenie Buskowianki do miejscowości Wełecz, która dziś już tą decyzją nie będzie objęta strefą C, daje ogromne szanse na rozwój tej firmy, daje nowy potencjał również dla miasta, ponieważ odblokowuje część obiektów uzdrowiskowych ze strefy uzdrowiskowej - mówi Michał Cieślak.

- Te działania, które dotyczą przyjętej uchwały, spowodują, że uporządkujemy cały obszar strefy A - najważniejszej dla Uzdrowiska, i wyeliminujemy uciążliwości wynikające z produkcji wody, a także otworzymy możliwość dalszej rewitalizacji strefy uzdrowiskowej A. Gmina chce optymalnie uspokoić w tym obszarze komunikację samochodową, by tereny zielone i ciągi komunikacyjne były tylko dla obsługi podmiotów i służyły kuracjuszom - mówi Waldemar Sikora.

POLECAMY RÓWNIEŻ:
Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesuWille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkająTe kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz rankingIle kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Poczta Polska jeszcze uruchomi swoje paczkomaty?

Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press

Wideo

Materiał oryginalny: Zmiany w strefach uzdrowiskowych w Busku-Zdroju. Ze strefy C wyłączono sołectwo Wełecz, gdzie przeniesiona zostanie fabryka wody Buskowianka - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

CIEKAWE JAK MYJNIE PRZENIOSĄ CIEKAWE JAK MYJNIE 

F
Fabryka powietrza zimowego

Fabryka wody?

To co oni tam robią? Ręcznie łączą wodór z tlenem?

Może być rozlewnia wody, ale nie fabryka.

Dodaj ogłoszenie