Po przejęciu przez Prawo i Sprawiedliwość rządów w województwie szykują się tez zmiany w spółce Uzdrowisko Busko-Zdrój, której właścicielem jest samorząd województwa. W sobotę powołany został nowy przewodniczący Rady Nadzorczej , trwają przepychanki co do obsadzenia najważniejszego stanowiska - prezesa zarządu. Lista kandydatów jest długo.

W sobotę spotkała się Rada Nadzorcza. Przypomnijmy,że liczyła ona 5 osób ale 1 grudnia zrezygnował z członkostwa i przewodniczenia, sekretarz województwa Bernard Antos. Rada spotkała się więc w 4-osobowym składzie. koniecznością był wybór nowego przewodniczącego. Została nim Renata Rutkowska-Mężyk, pracownik Uzdrowiska, reprezentująca załogę. Wiceprzewodniczącym pozostał Leszek Wójtowicz, sekretarzem Marcin Nurek, członkiem Bolesław Długosz.

Przypomnijmy, że Rada Nadzorcza powinna składać się z pięciu osób - trzy powołuje właściciel, czyli marszałek województwa. Za rządów Polskiego Stronnictwa Ludowego byli to Bernard Antos, Leszek Wójtowicz i Bolesław Długosz. Dwóch przedstawicieli ma załoga - są to Renata Rutkowska Mężyk i Marcin Nurek.

Nie jest tajemnicą ,że nowe władze województwa zamierzają możliwie szybko odwołać trzech członków Rady Nadzorczej, których powołuje marszałek. To pierwszy krok do zmiany prezesa, którego mimo dobrych wyników spółki chcą odwołać nowe władze. Od kilku lat prezesem jest Wojciech Legawiec.

Kto może go zastąpić? Nieoficjalnie mowa jest o dwóch głównych kandydatach. Pierwszy to Zbigniew Duda, były starosta ostrowiecki, drugi to były prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Jednak lista chętnych jest bardzo długa.

Pierwszego z głównych kandydatów mają mocno wspierać władze Prawa i Sprawiedliwości z szefem partii w regionie Krzysztofem Lipcem; drugiego z kolei władze partii Porozumienie Jarosława Gowina.

Ale lista chętnych na stanowisko prezesa w Busku jest bardzo długa - są na niej miedzy innymi radni Sejmiku z Prawa i Sprawiedliwości, Agnieszka Buras, Maciej Gawin czy Janusz Koza, którzy są gotowi na złożenie mandatu, by objąć rządu w Busku. Na liście nazwisk jest jeszcze Grzegorz Jankowski, były komendant wojewódzki Straży Pożarnej;

W obozie Zjednoczonej Prawicy trwa więc swoista walka o obsadę tego stanowiska.

Przypomnijmy, że Wojciech Lubawski po 16 latach rządów przegrał z Bogdanem Wentą wybory na prezydenta Kielc, z kolei Zbigniew Duda stojący na czele Prawa i Sprawiedliwości w powiecie ostrowieckim przestał być starostą jak jego ugrupowanie przegrało wybory do Rady Powiatu.

Co na to głowni kandydaci?

Wojciech Lubawski: - Mam kilka propozycji pracy. Tej nie chcę komentować, by nie robić niepotrzebnych problemów władzom województwa.

Zbigniewa Duda: - Jestem do dyspozycji. To są decyzje zarządu województwa. Cieszę się jednak ,że moja kandydatura pojawia się wśród kandydatów do zarządzania tak poważną firmą.

Warto dodać, że spółka Uzdrowisko Busko-Zdrój od kilku lat notuje spore zyski. Zarządza kilkoma szpitalami i wytwórnią wody Buskowianka. Rozpoczęła też gigantyczne inwestycje, które całkowicie zmienią obraz kurortu Busku. Powstaną między innymi nowe baseny, browar i inne obiekty. Spółka chce zainwestować około 100 milionów złotych w ciągu najbliższych dwóch lat. Mało tego ,że firma pod rządami prezesa Legawca ma się dobrze to przyciągają też zarobki prezesa - około 30 tysięcy brutto miesięcznie.

Czy dojdzie do zmiany? Nieoficjalnie wiemy, że większość władz województwa mocno do tego dąży. Są też jednak osoby, które chciałyby pozostania prezesa Legawca.

O zmianie prezesa decyduje walne zgromadzenie lub Rada Nadzorcza zwykłą większością głosów. Ponieważ samorząd województwa jako właściciel ma prawo obsady trzech członków Rady Nadzorczej w praktyce decyduje o powołaniu lub odwołaniu prezesa.

Kiedy to nastąpi ? Na razie trudno wskazać konkretny termin. Może to być miesiąc, dwa lub więcej. Z pewnością brak zgody co do kandydata na nowego prezesa może ten proces mocno wydłużyć.


POLECAMY RÓWNIEŻ:Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boomCo wiesz o prowadzeniu auta zimą? QuizZOBACZ TAKŻE: FOTORADARY. Będzie ich dwa razy więcej

Źródło:vivi24