Zmienia się kolej w województwie świętokrzyskim

Materiał informacyjny PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Stacja Skarżysko - Kamienna zapewnia lepszą obsługę podróżnych
Krajowy Program Kolejowy W województwie świętokrzyskim kolej jest coraz lepiej dostępna. Wygodny dostęp do pociągów zapewniają nowe perony na trasie Skarżysko-Kamienna – Starachowice oraz Kielce – Częstochowa. Nowoczesne urządzenia i zabezpieczenia na przejazdach, a także nowe wiadukty zapewniają bezpieczne podróże. W realizacji są kolejne projekty, które zapewnią szybsze podróże m.in. z Kielc do Warszawy.

Efekty wynikają z realizacji przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Krajowego Programu Kolejowego (KPK) o wartości prawie 76 mld zł. Na dziesiątkach inwestycji we wszystkich województwach obok układanych torów, budowanych peronów, wiaduktów i mostów, montowanych wind, urządzeń i sieci trakcyjnej przejeżdżają pociągi. Realizacja prac i utrzymanie tysięcy planowych kursów to duże wyzwanie. Szczegółowo przygotowany rozkład jazdy zapewnia sprawne podróże w aglomeracjach, regionach oraz na trasach dalekobieżnych. Finansowanie projektów KPK zapewniają znaczące środki z programów UE i budżetu państwa.

- Coraz szybsze pociągi, coraz większy komfort podróżowania, wyższy poziom bezpieczeństwa – to efekty Krajowego Programu Kolejowego, realizowanego przez rząd. Każda wyremontowana linia kolejowa, każdy oddany do użytku nowoczesny peron z wygodnymi podjazdami, każdy nowy system informacji pasażerskiej przybliżają nas do celu, którym jest bezpieczna, komfortowa i przewidywalna polska kolej. Pasażerowie dostrzegają i doceniają dobre zmiany, jakie zachodzą obecnie na polskiej kolei – mówi minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk.

Stacja Włoszczowa Północ cieszy się coraz większą popularnością


W województwie świętokrzyskim podróżujemy wygodniej koleją na trasie ze Skarżyska-Kamiennej do Starachowic. Mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej, Skarżyska Kościelnego, Marcinkowa, Wąchocka i Starachowic mają lepszy dostęp do pociągów z nowych wyższych peronów. Coraz większą popularnością cieszy się stacja Włoszczowa Północ. Stąd Centralną Magistralą Kolejową podróżujemy w kierunku Warszawy lub Krakowa. Komfort podróży zapewniają dwa nowe perony, dobrze oznakowane i oświetlone po zmroku. Do pociągu dostaniemy się sprawnie i bezpiecznie przejściem pod torami. Osoby o ograniczonych możliwościach ruchowych mają do dyspozycji windę.

Dwa nowe wiadukty nad CMK zwiększyły poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym


Kolejowe podróże zyskują na atrakcyjności wraz z przebudową trasy z Kielc w kierunku Częstochowy. To efekt wymiany torów i urządzeń, ale także prac na peronach. Dostęp do pociągów stał się łatwiejszy. Wszyscy pasażerowie, bez względu na wiek i ograniczenia ruchowe, mogą dostać się na peron i do wagonów, m.in. korzystając z przygotowanych pochylni.

Zmodernizowany przystanek Starachowice


– Ważnych społecznie inwestycji na torach, przy budowie nowych przystanków, mostów i wiaduktów nie zatrzymała pandemia koronawirusa. Zachowanie ciągłości realizacji prac, ogłaszanie nowych przetargów i podpisywanie umów jest kluczowe dla całej gospodarki i utrzymania stabilności na rynku budowlanym – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Bezpieczniejsze podróże pociągiem zapewniają nowoczesne urządzenia sterowania ruchem kolejowym „schowane” w torach lub systemy zainstalowane na nastawniach. Bardziej widoczne i nie mniej ważne dla bezpieczeństwa kolejowych podróży są urządzenia zamontowane na przejazdach kolejowo-drogowych.

W województwie świętokrzyskim nowe i dodatkowe zabezpieczenia wspierają kierowców na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych linii: Włoszczowice – Chmielów, Kielce – Częstochowa – Fosowskie, Skarżysko-Kamienna – Opoczno, Sitkówka Nowiny – Busko-Zdrój, Rytwiany – Połaniec i Skarżysko-Kamienna – Sandomierz.

Mieszkańcom znacznie ułatwiły życie wiadukty – bezkolizyjne skrzyżowania w Koziej Wsi i Motycznie nad torami Centralnej Magistrali Kolejowej. Takie rozwiązania szykują CMK do coraz szybszych przejazdów pociągiem.

Wąchock - z wyższych peronów wsiadanie do pociągów jest łatwiejsze


Na pewno przebudowa kolejowych tras zwiększa sprawność ekologicznych przewozów towarowych. To oznacza, że coraz częściej jeden pociąg (1770 ton) będzie mógł zastąpić 74 ciężarówki na drogach.

Dobre dla mieszkańców i gospodarki województwa inwestycje z Krajowego Programu Kolejowego obejmują przebudowę stacji Skarżysko-Kamienna i budowę połączenia Czarnca Włoszczowa Północ. Linia skróci czas podróży między Kielcami a Warszawą. Podróżnym i mieszkańcom Skarżyska-Kamiennej dostęp do kolei ułatwi tunel z windami.

Więcej informacji o inwestycjach z Krajowego Programu Kolejowego na: plk-sa.pl/inwestycje

Dodaj ogłoszenie