Zmieniamy kolej na dobre w województwie świętokrzyskim

Materiał informacyjny PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Stacja Skarżysko-Kamienna po modernizacji – podróżni wygodniej wsiadają do pociągów
Stacja Skarżysko-Kamienna po modernizacji – podróżni wygodniej wsiadają do pociągów
Krajowy Program Kolejowy

Do dyspozycji mieszkańców są coraz lepiej dostępne stacje i przystanki na trasach Skarżysko-Kamienna – Starachowice i Kielce – Częstochowa. Bezpieczniejsze i punktualniejsze podróże pociągiem zapewniają nowoczesne urządzenia, bezkolizyjne skrzyżowania i modernizacja torów. Kolejne prace skrócą czas przejazdu m.in. na trasie Kielce – Warszawa.

Na dziesiątkach inwestycji z Krajowego Programu Kolejowego we wszystkich województwach, obok montowanych torów, urządzeń, sieci trakcyjnej, budowanych peronów, wiaduktów i mostów, przejeżdżają pociągi. Szczegółowo przygotowany rozkład jazdy zapewnia utrzymanie tysięcy planowych kursów i realizację prac. Z wielu efektów Krajowego Programu Kolejowego już korzystamy. Finansowanie ważnych społecznie i gospodarczo inwestycji umożliwiają znaczące środki z programów UE i budżetu państwa.

W ciągu ostatnich 5 lat zmodernizowaliśmy i wybudowaliśmy ponad 500 stacji i przystanków kolejowych. Wiele się udało, wiele także przed nami. Każdy miesiąc i każdy rok przynosi kolejne dobre wiadomości dla podróżnych. Taki był też rok 2020. Był on kolejnym krokiem na drodze do celu, którym jest bezpieczna, komfortowa i przewidywalna polska kolej – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Zmodernizowana stacja Wąchock


Wygodniej podróżujemy koleją w regionie. Mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej, Skarżyska Kościelnego, Marcinkowa, Wąchocka i Starachowic mogą już łatwiej wsiadać do pociągów dzięki nowym, wyższym peronom. To efekt już zrealizowanych prac na modernizowanej trasie ze Skarżyska-Kamiennej do Sandomierza. www.plk-polskawschodnia.pl

Przystanek Bukowa po przebudowie zapewnia wyższy komfort podróży do Kielc i Częstochowy


Coraz bardziej atrakcyjna i dostępna kolej, to efekt realizacji Krajowego Programu Kolejowego o wartości prawie76 mld zł, którego nie zatrzymała pandemia koronawirusa. Realizujemy prace, ogłaszamy nowe przetargi i podpisujemy umowy, bo to proces ważny dla całej gospodarki. W województwie świętokrzyskim przybyło dostępniejszych przystanków i wzrósł poziom bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo – drogowych. Dodatkowe zabezpieczenia zamontowano m.in. na trasie ze Skarżyska-Kamiennej do Sandomierza – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Podróże koleją z Kielc w kierunku Częstochowy są coraz bardziej atrakcyjne. Wymiana torów i urządzeń skróciła czas podróży. Perony na stacjach i przystankach, m.in. Czarnca, Włoszczowa, Ludynia Dwór, zapewniają pasażerom większy komfort podróży. Osoby o ograniczonej możliwości poruszania się łatwiej mogą dojść do pociągu korzystając z pochylni.
Dla mieszkańców ważnym punktem na komunikacyjnej mapie województwa jest Włoszczowa Północ. Stacja z dwoma peronami oraz przejściem podziemnym i windą, zapewnia szybkie połączenia Centralną Magistralą Kolejową m.in. w kierunku Warszawy lub Krakowa.
Kolej ułatwia również podróże mieszkańcom i kuracjuszom z Kielc do Buska-Zdroju. W tym roku przygotowano dodatkowy dostęp na przystanku w Brzezinach.

Dodatkowe zabezpieczenia gwarantują bezpieczny i płynny przejazd pociągów i samochodów


Bezpieczniejsze i sprawne podróże pociągiem oraz przewóz towarów zapewniają nowoczesne urządzenia sterowania ruchem. Dodatkowe zabezpieczenia gwarantują bezpieczny i płynny przejazd pociągów oraz samochodów na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych na liniach: Włoszczowice – Chmielów, Kielce – Częstochowa – Fosowskie, Skarżysko-Kamienna – Opoczno, Sitkówka Nowiny – Busko Zdrój, Rytwiany – Połaniec i Skarżysko-Kamienna – Sandomierz. Nowe bezkolizyjne skrzyżowania w Koziej Wsi i Motycznie nad torami Centralnej Magistrali Kolejowej, od jesieni ułatwiły komunikację - nie musimy już czekać na pociąg przed rogatkami. To także element przygotowania CMK do coraz szybszych przejazdów pociągiem.

Stacja Włoszczowa Północ na CMK zapewnia dobre połączenia m.in. do Warszawy i Krakowa


Przebudowa kolejowych tras oznacza wzrost ekologicznych przewozów towarowych. Po zmodernizowanych trasach ładunki są przewożone sprawniej i bezpieczniej. Coraz częściej jeden pociąg (1770 ton) może zastąpić 74 ciężarówki na drogach. Inwestycje z Krajowego Programu Kolejowego obejmą także przebudowę stacji Skarżysko-Kamienna. Pod jej peronami powstanie bezpieczne przejście wyposażone w windy. Budowa trasy Czarnca - Włoszczowa Płn. skróci czas podróży z Kielc do stolicy. Więcej informacji o inwestycjach z Krajowego Programu Kolejowego na: plk-sa.pl/inwestycje

Dodaj ogłoszenie